passo
“Karpal tünel sendromu kadınlarda daha fazla görülür”

“Karpal tünel sendromu kadınlarda daha fazla görülür”

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ve Gün FM işbirliğinde süren Sağlık Olsun programına AFSÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Nuran Eyvaz konuk oldu. Programda karpal tünel sendromu konuşuldu. “Karpal tünel sendromuna median sinir üzerindeki baskı neden olur. Karpal tünel, insan elinin avuç içi kısmında yer alan, kemikler ve bağlar ile […]

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ve Gün FM işbirliğinde süren Sağlık Olsun programına AFSÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Nuran Eyvaz konuk oldu. Programda karpal tünel sendromu konuşuldu.

“Karpal tünel sendromuna median sinir üzerindeki baskı neden olur. Karpal tünel, insan elinin avuç içi kısmında yer alan, kemikler ve bağlar ile çevrili dar bir kanaldır” diyen Eyvaz, “Karpal tünelde bulunan ve median sinir adı verilen sinir üzerine baskı uygulanması el ve kollarda uyuşma, karıncalanma ve halsizliğe karpal tünel sendromu adı verilir. Bu durum genellikle ellerin yorulduğuna işaret eden bir rahatsızlıktır. Bireyin bilek anatomisi, diğer sağlık sorunları ve aynı el hareketlerinin sürekli tekrarlanması karpal tünel sendromunun ortaya çıkmasına sebep olabilir. Uygulanacak doğru tıbbi tedaviler karıncalanma ve uyuşma hislerini hafifletir. Bu sayede bilek ve el tekrar normal işlevlerini yerine getirebilir bir hal alır. Bu hastalık kadınlarda daha sık görülür” diye konuştu.

Hastalığın Belirtileri

Karpal tünel sendromunun belirti ve semptomları genellikle yavaş başlayarak geltiğini kaydeden Eyvaz, “Normal şartlar altında bireyler ilk olarak parmaklarında veya elinde karıncalanma ve uyuşma olduğunu fark ederler. Bir çok vakada küçük parmak haricinde diğer bütün parmaklar etkilenir. Bazı vakalarda parmaklarda elektrik çarpması gibi bir hissin oluştuğu gözlemlenmiştir. Bireylerin semptomlarını hafifletmek için ellerini sallaması yaygındır. Rahatsız edici hisler bireyin bileğinden koluna kadar hareket edebilir. Karpal tünel sendromunun belirtileri genellikle gazete, kitap, telefon veya direksiyon simidi gibi nesneleri tutarken ortaya çıkar. Etkileri yaygın olarak geceleri görülür. Bazı vakalarda hisler bireyi uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir. Uyuşma hissi zamanla sabit ve kalıcı bir hal alabilir. Ellerde zayıflık ve güçsüzlüğün yanı sıra nesneleri elden düşürme karpal tünel sendromunun bir başka belirtisidir.  Bu durum bireyin elindeki genel uyuşukluktan veya aynı zamanda median sinir tarafından kontrol edilen başparmaktaki sıkıştırma kaslarının zayıflığından dolayı  kaynaklanabilir. Karpal tünel sendromu belirti ve semptomları normal günlük yaşamlarına veya uyku düzenine müdahale edecek seviyede olan bireylerin doktora başvurması gereklidir. Karpal tüneli sendromu tedavi edilmezse ellerde kalıcı sinir ve kas hasarı ortaya çıkabilir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır