passo
“Karşılıklı empati her şeyi çözer”

“Karşılıklı empati her şeyi çözer”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun dinleyicileriyle buluştu. AKÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Cengiz Demir’in hazırlayıp sunduğu Sağlık Olsun programına bu hafta AKÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Eğitim Hemşiresi Yasemin Savaş konuk olarak katıldı. Programda hastalıkta ve sağlıkta iletişim konuşuldu. “İletişim iki öğe arasında oluşur” Hasta ve sağlık personelinin doğru iletişim kurmasının […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun dinleyicileriyle buluştu.

AKÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Cengiz Demir’in hazırlayıp sunduğu Sağlık Olsun programına bu hafta AKÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Eğitim Hemşiresi Yasemin Savaş konuk olarak katıldı.

Programda hastalıkta ve sağlıkta iletişim konuşuldu.

“İletişim iki öğe arasında oluşur”

Hasta ve sağlık personelinin doğru iletişim kurmasının oldukça önemli olduğunu kaydeden Eğitim Hemşiresi Yasemin Savaş, “Karşılıklı birbirlerini anlayabilmeleri sağlık hizmetinin kaliteli bir şekilde sürdürülmesi açısından önemlidir. İletişim, anlaşmak amacı ile yapılan karşılıklı anlamların paylaşımıdır. Buna bilgi alış-verişi, duygu ve düşüncelerin karşılıklı olarak paylaşımı da girer. İletişimin temel hedefi karşılıklı anlaşmadır. İletişim iki öğe arasında oluşur. Bir yanda bir kişi, öteki yanda kişiler ya da kurum olabileceği gibi, kurumlar ya da kişiler arasında da iletişim olabilir. İnsanlar için iletişimi bu kadar önemli yapan, insanların iletişim olmadan hiçbir şey yapamayacak olmalarıdır. İnsanlar gereksinimlerini ifade etmekten, kendilerini toplum içinde kabul ettirmeye kadar birçok amaç için iletişimi kullanırlar” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“İnsan ilişkileri selamlaşma ile başlar”

Doğru iletişim kurallarından bahseden Hemşire Savaş, “Bunlar sevgi, saygı, güven, dürüstlük, hakkaniyet, eşitlik, adalet, yararlılık, zarar vermeme, hoşgörü ve toplumsal fayda olarak sayılabilir. İnsan ilişkileri selamlaşma ile başlar. Hatır sorma ile devam eder. Sağlık çalışanları için hatır sorma “geçmiş olsun, acil şifalar dileriz vb” şeklinde olabilir. Sonra hasta veya yakınına nasıl yardımcı olabileceğiniz konusuna girilmelidir. İletişim kusurları ise hasta ve hasta yakınları ile sağlık çalışanlarını karşı karşıya getirir” diye konuştu.

Son zamanlarda sağlık çalışanlarına karşı artan şiddetin hiç olmaması temennisinde bulunan Savaş, “Karşılıklı empati her şeyi çözer” diye konuştu.

AKÜ Tıp Fakültesi’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun yaklaşık bir saat sürdü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır