passo
“Kasaba azmanı bir kent görünümündeyiz”

“Kasaba azmanı bir kent görünümündeyiz”

Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumcu olarak katıldılar. Programda yerel seçimlere yaklaşırken ilimiz ve ilçelerimizde belediyecilik faaliyetleri ile ilgili ne durumda olduğumuz ve önümüzdeki süreçteki beklentiler konuşuldu. “Seçimlere bir yıldan az zaman kaldı” Yerel seçimlere bir yıldan az bir zaman kaldığını kaydeden Gazeteci İsmail […]

Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumcu olarak katıldılar. Programda yerel seçimlere yaklaşırken ilimiz ve ilçelerimizde belediyecilik faaliyetleri ile ilgili ne durumda olduğumuz ve önümüzdeki süreçteki beklentiler konuşuldu.
“Seçimlere bir yıldan az zaman kaldı”

Yerel seçimlere bir yıldan az bir zaman kaldığını kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Siyasetin yavaş yavaş ısınmaya başladığını gözlemliyorum. Seçimlerde belediye başkan adaylarının kimler olacağı kamuoyu tarafından merak ediliyor. Aynı zamanda şehirde yaşayanların beklentileri de önemli. Şehrimizin yeşil alan ve park sıkıntısı, kültür ve sanat etkinliklerinin yetersizliği gibi pek çok sorunları var” diye konuştu.

“Afyonkarahisar’ın iyi bir kentleşme başarısı yok”

En son yapılan yerel seçimlerin üzerinden dört yıl geçtiğini söyleyen Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Maalesef vatandaşların istediği hizmet kalitesi belediyeler tarafından oluşturulamadı. Günümüzde ülke genelinde marka belediye sıkıntısı var. Eskiden şu belediye şunu yapmış, öbürü bunu yapmış denirdi. Bugün bu tarz sesler duymuyoruz. Şu sıralarda belediyelerin tadı yok. Bu durumdan ilimizde fazlasıyla nasibini aldı. Afyonkarahisar’ın iyi bir kentleşme başarısı yok. Şehrin içinde dolaşacak park yok, ulaşım sıkıntılı ve hava kirli. Hâlbuki bu sorunların olmaması gerekir. Bu durum şehri yöneten kanaat önderlerinin tercihlerinin sonucudur. Şehrimizin büyük bir parka, nefes alma bölgesine ihtiyacı var. Ama bu bir türlü yapılamadı. Bunun nedeni ilimizdeki rant zihniyetinden kaynaklanıyor. Kasaba azmanı bir kent görünümündeyiz. Tüm bu nedenlerden dolayı memurlar ilimizde fazla kalmıyor veya gelmek istemiyor. Tüm bu sorunları çözecek olan tek kurum belediyedir. Afyonkarahisar Belediyesi kendi liginde değerlendirirseniz şampiyondur. Kriter önceki belediyecilikse müthiş başarılıdır. Ama ülke ve dünya standartlarında değerlendirirseniz aynı şeyi söyleyemeyiz” diye konuştu.

“Bir şehri tarihiyle, kültürüyle, sanatıyla öne çıkarabilecek bir anlayış lazım”

Bir kentin sadece yapılan alt yapı ve asfalt çalışmalarından ibaret olmadığını belirten Gazeteci Polat Yılmaz, “Bir şehirde kent mobilyaları olur. Kentin bir anıtı, güzel parkları olur. Ama ilimizde her yer binayla dolduruldu. Koca koca binaları diktikten sonra etrafına yeşil alan yapsanız bence bir anlamı kalmaz. Örneğin mermerin başkentiyiz deriz. Ama yoldan geçen için bir tane mermerle alakalı bir şey yok. Afyonkarahisar’ı termalin başkenti ilan ettiler. İlimizden gelip geçeni etkileyecek bir şey yok. Bir şehri tarihiyle, kültürüyle, sanatıyla öne çıkarabilecek bir anlayış lazım. Sanayileşme artık dünyada bir kalkınma modeli değil. Kalkınma artık hizmet sektörünün gelişmesine bağlı. Hizmet sektörünü geliştiren kalkınır. Şehrimizin hizmet sektörü olarak kullanılacak imkânları var. Ama bunlar neden devreye sokulmuyor?” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Bizler elimizdeki mevcuda dahi sahip çıkamıyoruz”

Bazı yetkililer tarafından ilimiz için Ege’nin parlayan yıldızı tabirinin kullanıldığını anımsatan Gazeteci Ahmet Tunca, “İçini doldurmadıktan sonra bu tarz tabirleri kullanmanın bence bir anlamı yok. Çevre illerin bazılarında acemi birlikleri var. Buralara hem askerler, hem de aileleri iyi gelir bırakıyorlar. Eskiden ilimizde Hava Taburu vardı. Neden sahip çıkılmadı? İlimizden bir Genelkurmay Başkanı çıktı. Neden kendilerinden acemi birliği talebinde bulunulmadı? Emirdağ’daki birliğe neden sahip çıkılmadı? Bizler elimizdeki mevcuda dahi sahip çıkamıyoruz. Bu anlayış devam ettikçe elbette ki geri kalırız. Maalesef üniversite kenti de olamadık. Üniversite kenti olmak oldukça zordur. Ama idarecilerimizin bu yönde çabalarını da göremiyoruz. Bir kültür, bir bilim, sanat kenti olmak için maalesef yeterli istek ve çaba da yok” diye konuştu.

Programda ayrıca bazı kamu kurumlarından TC ibaresinin kaldırılması konusu da konuşuldu.

Dinleyicilerin soru, görüş ve önerileriyle yoğun olarak katıldıkları Basın Odası yaklaşık iki saat sürdü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır