passo
“Kemik yapısı uygun olan tüm bireylere implant uygulanabilir”

“Kemik yapısı uygun olan tüm bireylere implant uygulanabilir”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nden Diş Hekimi Erhan Seyfi Kıymalıoğlu konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Kıymalıoğlu implant tedavisi hakkında bilgiler verdi. “Yaygın olarak titanyum alaşımından yapılırlar” İmplantın eksik dişlerin yerine çene kemiği içine cerrahi olarak yerleştirilen özel vidalar olduğunu belirten […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nden Diş Hekimi Erhan Seyfi Kıymalıoğlu konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Kıymalıoğlu implant tedavisi hakkında bilgiler verdi.
“Yaygın olarak titanyum alaşımından yapılırlar”
İmplantın eksik dişlerin yerine çene kemiği içine cerrahi olarak yerleştirilen özel vidalar olduğunu belirten Kıymalıoğlu, “Farklı materyaller kullanılsa da yaygın olarak titanyum alaşımından yapılırlar. İmplant, uygulamanın eğitimini almış diş hekimleri tarafından, steril ortamda küçük bir cerrahi işlemle çene kemiği içerisine yerleştirilir. Bu yerleştirilen kısım, kökü taklit eden parçadır. Bu parçanın kemikle kaynaşması için iki üç ay gibi bir süre beklenir. Ardından radyografik tetkiklerle çene kemiğiyle kaynaşma teyit edildikten sonra bu vida üzerine üst yapı; yani dişin gövdesini taklit eden kısım yüklenir” diye konuştu.
“Kontrolsüz diyabet hastalarında implant önerilmez”
İmplantın kimlere uygulanıp kimlere uygulanamayacağı konusunda değerlendirmede bulunan Kıymalıoğlu, “Kemik gelişimini tamamlamış olan ve kemik yapısı uygun olan tüm bireylere implant uygulanabilir. Son dönem cerrahi teknikler, kemik yapısı uygun olmayan bireylerde de ilave kemik dokusu oluşturarak implant uygulanmasını mümkün kılmıştır ve başarı oranları da oldukça yüksektir. Temel olarak üç hasta grubunda, kontrolsüz diyabet hastalarında, kalp rahatsızlığı olanlarda sürekli diyalize bağlı olan hastalarda implant önerilmez” şeklinde bilgi verdi.
“İmplant uygulamaları 70’li yılların ortalarında başlamıştır”
İmplant tedavisinin tarihçesiyle ilgili bilgi veren Kıymalıoğlu, “Modern anlamda dental implant uygulamalarının başlangıcı 1938 yılına kadar gider. Dental implantlar yurt dışında 60’lı yılların sonlarında yaygınlaşmaya başlamıştır. Ülkemizde implantın yaygınlaşması daha geç olsa da, ilk implant uygulamaları 70’li yılların ortalarında başlamıştır” dedi.
Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun yaklaşık bir saat sürdü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır