passo
Kılıçdaroğlu giderse ittifak bozulur

Kılıçdaroğlu giderse ittifak bozulur

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında seçimlerin ardından yaşanan gelişmeler ışığında son durum değerlendirildi. CHP’de Kurultay 9 Eylül de olabilir Millet İttifakı liderlerinin vekil adayı olmadıkları için seçilmediklerine değinen Gazeteci İsmail Akar, “Daha önce de belirttiğim gibi bu bana göre yanlıştı. Milletvekillerinin yemin törenini izledim. İyi Parti’den vekil seçilen ilimiz milletvekili Hakan Şeref Olgun yemin […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında seçimlerin ardından yaşanan gelişmeler ışığında son durum değerlendirildi.

CHP’de Kurultay 9 Eylül de olabilir
Millet İttifakı liderlerinin vekil adayı olmadıkları için seçilmediklerine değinen Gazeteci İsmail Akar, “Daha önce de belirttiğim gibi bu bana göre yanlıştı. Milletvekillerinin yemin törenini izledim. İyi Parti’den vekil seçilen ilimiz milletvekili Hakan Şeref Olgun yemin metnini ezberden okudu. Bu dikkat çekiciydi. Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek bu dönem milletvekili seçildi ve yemin metninde bir cümlede hata yaptığından metni tekrar okumak zorunda kaldı. Millet ittifakı’nın geleceği ile ilgili İyi Parti’den gelgitli açıklamalar yapılıyor. Bu da Millet İttifakı’nın geleceğiyle ilgili olumsuz yorumların yapılmasına neden oluyor. Ben CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkanlığa devam edeceğini düşünüyorum. Ancak partideki üst düzey isimler değişecek. Büyük bir ihtimalle partinin kuruluş yıldönümü ve İzmir’in işgalden kurtulduğu gün olan 9 Eylül’de kurultay yapılacak. Bu kurultayda ilimizde CHP oy oranı yükseldiği için delege sayısı da artacak. En çok delege merkezden olacak” diye konuştu.

Yemin metnine sadık kalmak lazım
Millet İttifakı liderlerinin yüzde yüz kazanacakları fikri ile seçime girdiğini söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca, “Bu psikoloji ile seçime girdiler ve vekil adayı olmadılar. CHP ittifak partilerine 40’a yakın kontenjan verdi ve bu küçük partiler CHP sayesinde vekil sahibi oldu. Her ne kadar İyi Partili bazı isimler ittifakın devam etmeyeceğini söyleseler de yerel seçim yaklaştığı için ben ittifakın devam ettirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Yemin törenini takip ettim. HÜDAPAR’lı vekillerin yemin etmeyecekleri konuşuluyordu ama ettiler. Yalnız önemli olan metni okumaları değil o metnin içeriğine sadık kalmalarıdır. Yeni dönemde Meclis’te özellikle grup başkanı ve başkan vekilliklerinde ilimiz milletvekillerini görmek isteriz. Bekleyip göreceğiz” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Afyon’lu vekiller etkin olmalı
Milletvekili yemin törenini tarihe geçen bir anı olarak niteleyen Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Çünkü bazı vekiller sadece yemin töreninde kürsüde görünüyor. Yeni dönem MHP Lideri Bahçeli’nin Meclis Başkanlığında açıldı. Bir anlamda Bahçeli Türkiye’nin ikinci yüzyılının açılışını yapmış oldu. Afyonlu vekiller son 30-40 yıldır Mecliste çok etkin değil. Umarım yeni dönemde bu durum değişir. Şu anda bazı kişiler tarafından Kılıçdaroğlu’nun istifası isteniyor. Bunu bence iktidar mensupları istiyor. Ben Kılıçdaroğlu’nu oldukça başarılı buluyorum. Seçimi kaybetmiş olsa da ittifakta önemli birleşmeleri sağladı. Sağdan sola her kesimden oy aldı. 11 Büyükşehir’i kazandı. CHP’liler Kılıçdaroğlu’nun istifasına engel olmalı. Kılıçdaroğlu giderse ittifak bozulur. 5 ay sonra yerel seçim çalışmaları başlayacak. Bana göre Kılıçdaroğlu’nun seçim kaybetme nedeni İyi Parti’dir” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır