passo
“Kimsesiz ve bakıma muhtaç hastalarla sosyal çalışmalar yürütüyoruz”

“Kimsesiz ve bakıma muhtaç hastalarla sosyal çalışmalar yürütüyoruz”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Sosyal Hizmet Uzmanı Ali Ünal konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Ünal alanıyla ilgili bilgiler verdi. “Sosyal hizmetin tek bir tanımı yoktur” “Sosyal Hizmet mesleğinin literatürü incelendiğinde herkes tarafından kabul gören tek bir tanımının olmadığı gözlemlenmektedir” diyen Ünal, “Ancak yine […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Sosyal Hizmet Uzmanı Ali Ünal konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Ünal alanıyla ilgili bilgiler verdi.
“Sosyal hizmetin tek bir tanımı yoktur”
“Sosyal Hizmet mesleğinin literatürü incelendiğinde herkes tarafından kabul gören tek bir tanımının olmadığı gözlemlenmektedir” diyen Ünal, “Ancak yine de tanımlar incelendiğinde, sosyal hizmetin bilgi tabanına dayalı, yöntemleri olan ve sosyal refah sisteminin kaynaklarını kullanan sosyal olarak tanınmış bir meslek ve disiplin olduğu anlaşılmaktadır. Genel anlamda bir tanım yapacak olursak da; Sosyal Hizmetler, kişi ve ailelerin kendi bünye ve çevre şartlarından doğan veya kontrolleri dışında oluşan maddi, manevi ve sosyal yoksunluklarının giderilmesine ve ihtiyaçlarının karşılanmasına, sosyal sorunlarının önlenmesine ve çözümlenmesine yardımcı olunmasını ve hayat standartlarının iyileştirilmesi ve yükseltilmesini amaçlayan sistemli ve programlı hizmetler bütünüdür” şeklinde konuştu.
“Başlıca amaç sorunlarla baş etmelerini sağlamaktır”
Sosyal Hizmetin başlıca amacının bireylere, ailelere, gruplara ve topluluklara sorunları ile baş etmeleri ve sosyal işlevselliklerini artırmaları için kapasitelerini geliştirmelerine yardımcı olmak olduğunu kaydeden Ünal, “Tıbbi sosyal hizmet ise Sağlık Bakanlığı’na bağlı kuruluşlarda ayaktan ya da yatarak tedavi gören hastaların, tıbbi tedavilerinden etkili bir şekilde yararlanmaları, sosyal sağlıklarının korunması ve geliştirilmesi, tedavi sürecinde hastanın ailesi ve çevresi ile ilişkilerinin düzenlenmesi, tedavi sürecini etkileyen psiko-sosyal ve sosyo-ekonomik sorunlarının zamanında çözümlenerek sosyal işlevselliğini yeniden kazanması amacıyla yürütülen sosyal hizmet uygulamalarının bütünüdür” diye bilgi verdi.
“Engelli hastalarla sosyal çalışmalar yürütüyoruz”
Programda çalışma yaptıkları hasta gruplarıyla ilgili de değerlendirmede bulunan Ünal, “Hastanemiz Tıbbi Sosyal Hizmet Biriminde, kimsesiz, terk ve bakıma muhtaç hastalar, engeli hastalar, sağlık güvencesi olmayan hastalar, yoksul hastalar, aile içi şiddete maruz kalmış hastalar, ihmal ve istismara maruz kalmış kadın, çocuk ve yaşlı hastalar, mülteci ve sığınmacı hastalar, insan ticareti mağduru hastalar, yaşlı, dul ve yetim hastalar, psiko-sosyal desteğe ihtiyacı olan hastalar, alkol ve madde bağımlısı hastalar, yabancı uyruklu olup tedaviden yararlanamayan hastalar, il dışından gelen hastalar, hastalığına ve tedavi sürecinde uyum problemi yaşayan hastalar, acil servise intihar nedeni ile başvuran hastalarla sosyal çalışmalar yürütülmektedir” şeklinde konuştu.
Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programı Gün FM’de her Salı saat 12.30’da yayınlanıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır