• DOLAR
  $1.071,27
 • EURO
  $0,3148
 • ALTIN
  $19.516,51
 • BIST
  104,9854
“Kireçlenme ilerleyici bir hastalıktır”

“Kireçlenme ilerleyici bir hastalıktır”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Ortopedi Uzmanı Dr. Aykut Özdemir konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Özdemir diz kireçlenmesi hastalığı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Diz kireçlenmesi ile ilgili konuşan Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Ortopedi Uzmanı Dr. Aykut Özdemir, “Kireçlenme diz eklem kıkırdağının parlak ve pürüzsüz yapısının […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Ortopedi Uzmanı Dr. Aykut Özdemir konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Özdemir diz kireçlenmesi hastalığı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Diz kireçlenmesi ile ilgili konuşan Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Ortopedi Uzmanı Dr. Aykut Özdemir, “Kireçlenme diz eklem kıkırdağının parlak ve pürüzsüz yapısının bozulması ve eklemin fonksiyonlarının bozulmasıdır. Kireçlenmelerde kıkırdakla beraber menüsküslerde yırtıklar, kemik çıkıntıların oluşumu da genellikle birlikte olur. Kireçlenen dizde ağrı başlar. Zaman içinde eklem hareketleri kısıtlanır ve kireçlenme ilerledikçe bacaklar eğrilmeye başlar. Kireçlenmede hastalar öncelikle ağrıdan yakınırlar. Ağrı başlangıçta uzun ayakta kalındığında, yürüyüş sonrası başlar, dinlenince ve basit ağrı kesicilerle geçer. Zamanla ağrı daha kısa aktivitelerle başlar ve daha uzun sürer. Basit ağrı kesiciler etki etmemeye başlar. Daha da ilerleyince ağrı sürekli bir hal alır ve hiçbir ilaç ile kontrol edilemez. Ağrıyla birlikte hastaların hayat standardı düşmeye başlar. Hastalar önce uzun yürüyüşler gibi aktivitelerini azaltır. Zamanla hastalar evden çıkmakta zorlanmaya başlar. En ileri dönemlerde hastalar zorunlu ihtiyaçlarını bile güçlükle giderirler. Kireçlenme ilerleyici bir hastalıktır. Yakınmalar zaman zaman azalır veya geçerse de yıllar içinde problemler artacaktır. Kireçlenme tanısı ayakta çekilen diz röntgenleri, diz kapağı röntgenleri ve fiziki muayene ile konulur” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Ağrınız oluyorsa yürümeyin”
“Kireçlenmede tedavi hastanın radyolojik bulgularına değil şikayetlerine yönelik planlanmalıdır” diyen Özdemir, “Hastanın ağrısını geçiren ve hayat standardını düzelten en basit tedavi en doğru tedavidir denilebilir. Hastaların ideal kilolarına inmesi dize binen yükleri azalttığından hem hastalığın ilerlemesini azaltır hem de uygulanan tedavi yöntemlerinin etkinliğini ve süresini arttırır. Kireçlenmesi olan hastalar yürüyüş yapabilir. Bu konuda kimi doktorlar kimi doktorlar yasak uygularken kimi doktorlar yürüyüş önermekte ve hastaların kafaları karışmaktadır. Burada en önemli kriter ağrıdır. Yürüyüş sırasında ve sonrasında ağrı yapmayan mesafeleri her gün yürüyebilirsiniz. Ağrınız oluyorsa da kesinlikle zorlamayın” diye konuştu.
Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programında diz kireçlenmesi tüm yönleriyle konuşuldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır