passo
Kış hastalıkları konuşuldu

Kış hastalıkları konuşuldu

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Soner Taşar konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Taşar kış mevsiminde sık rastlanan hastalıklarla ilgili bilgiler verdi. Nezle ve griple ilgili bilgiler veren Dr. Taşar, “Nezle, üst solunum yolunun burun, boğaz ve soluk borusunun […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Soner Taşar konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Taşar kış mevsiminde sık rastlanan hastalıklarla ilgili bilgiler verdi.
Nezle ve griple ilgili bilgiler veren Dr. Taşar, “Nezle, üst solunum yolunun burun, boğaz ve soluk borusunun viral bir enfeksiyonudur. Akut olarak meydana gelir. Hastalık genellikle burun tıkanıklığı, hapşırık, boğaz ağrısı ile başlar ve devam eder. Ateş genellikle 38 derecenin altındadır. Grip de yine üst solunum yolunun viral bir enfeksiyonudur. Klasik belirtiler baş ağrısı, yorgunluk, boğaz ağrısı, burun akıntısı, hapşırık ve kuru öksürüktür. Mide bulantısı ve kusma özellikle çocuklarda meydana gelebilir. Ateş çoğu kez 38 derecenin üzerindedir. Belirtiler genellikle 2-3 günden sonra hafifler. Antibiyotikler viral enfeksiyonlarda etkili değildir. Kullanılmasının bir yararı yoktur. Antibiyotiklere ancak bakteriyel komplikasyonlar geliştiği zaman ihtiyaç vardır. Ağrı kesiciler, ateş düşürücüler ve antihistaminikler şikâyetlerin azalmasında yardımcı olur” şeklinde konuştu.
“Sigara içmek boğaz tahrişi ve öksürüğü arttırır”
Tedaviyle ilgili değerlendirmede bulunan Taşar, “Ilık ve rahat bir ortamda bulunun. Ağır fizik aktivitelerden uzak durun. Ateş ve diğer belirtilerin ağır seyrettiği durumda yatak istirahatı yapın. Mukusu yumuşatmak, drenajı sağlamak ve kaybolan sıvıyı tekrar kazanmak için günde en az 8 bardak sıvı alın. Sigara içmek boğaz tahrişi ve öksürüğü arttırır. Kesinlikle sigara içmeyin. Boğaz ağrılarını azaltmak için ılık, tuzlu su ile gargara yapın. Hastalığın şiddetini ve uzamasını önlemek için vitamin kullanın. Hastalık elle temasla da bulaşabilir. Bu nedenle hasta kişi bulaşmayı önlemek için sık sık ellerini yıkamalıdır. Ayrıca hasta kişi ile sağlıklı kişi mümkün olduğu kadar tokalaşmamalıdır” diye bilgi verdi.
Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programında kış hastalıkları detaylarıyla değerlendirildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır