passo
“Kitap okumadan büyüyen çocuk susuz bir ağaç gibidir”

“Kitap okumadan büyüyen çocuk susuz bir ağaç gibidir”

Uzun yıllardır Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programı yeni sezona merhaba dedi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Basın Odası’nın yeni sezonda ilk programının konusu Afyonkarahisar Kitap Fuarı oldu. Programda yorumcular Kitap Fuarı dolayısıyla kitabın ve okumanın önemine değindiler. Basın Odası 23.yılında ve […]

Uzun yıllardır Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programı yeni sezona merhaba dedi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Basın Odası’nın yeni sezonda ilk programının konusu Afyonkarahisar Kitap Fuarı oldu. Programda yorumcular Kitap Fuarı dolayısıyla kitabın ve okumanın önemine değindiler. Basın Odası 23.yılında ve 921’nci kez dinleyicileriyle buluştu.

“Çocuklarımıza örnek olalım ve okuma alışkanlığı kazandıralım”

Kitap Fuarını 100 bini aşkın kişinin ziyaret ettiğini belirten Gazeteci İsmail Akar, “Hem il merkezi ve ilçelerden, hem de il dışından ziyaretçiler Kitap Fuarını gezdiler. 100 bin ziyaretçinin büyük bölümünü ise öğrenciler oluşturdu. Kitap Fuarını gezdikten sonra aynı yerden iki saatte bir kalkan otobüsle Frigya’yı da görme şansını yakaladılar. Fuarda yüze yakın yayınevinden çok sayıda yazar okurlarıyla buluştu. Fuarın sloganı tarihin dokusunda kitabın kokusundaydı. Bu slogan amacına ulaştı. Ayazini’ni de bir günde yaklaşık 3 bin 500 kişi gezerek tarihe tanıklık etti. Kitap okumak çok önemli. Kitap okumadan büyüyen çocuk bana göre susuz bir ağaç gibidir. Çocuklarımıza örnek olalım ve okuma alışkanlığı kazandıralım” diye konuştu.

“Kitap okumak insanın kişiliğini oluşturur”

Fuarda çok sayıda öğrenciyle karşılaştığını belirten Gazeteci Polat Yılmaz, “Çocukların tüm stantları ilgiyle gezdiklerini gördüm ve mutlu oldum. Kitap okumak insanın kişiliğini oluşturur. Maalesef okuma oranları açısından ilimiz ülkemizin vasat durumdaki illeri arasında yer alıyor. İlimizde bu tür fuar etkinliği okumaya ciddi katkılar sağlayacaktır. Öğrencilerimizin hem fuarı hem de Frigya’yı gezmeleri sadece onlarla kalmayacaktır. İlimizin tarihi değerlerini fark eden öğrenciler bunu gittikleri her yere taşıyacaklardır. Fuarı düzenleyen ve emek veren herkese çok teşekkür ederim” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Güzel bir organizasyon oldu”

İçinde bulunduğumuz mevsimin soğuk ve yağışlı geçebileceğini anımsatan Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Ama neyse ki halk arasında küçük yaz diye tabir edilen günleri yaşadık ve havalar sıcak gitti. Bu durum fuara da olumlu yansıdı. Uzun bir aranın ardından okullarda yüz yüze eğitimin başlaması ve ilk haftada böylesi bir fuarın düzenlenmiş olması bana göre güzel oldu. Benim kızlarım da okullarıyla hem fuarı hem de Frigya’yı gezdiler. Sayın Valimizin fuara büyük katkıları var. Güzel bir organizasyon oldu. Yeni eğitim sisteminde daha çok kitap okuyan öğrenciler başarılı oluyor. Çünkü sorular oldukça uzun. Okuduğunu anlayan, anladığını anlatabilen çocuklar istiyorsak onlara kitap okuma alışkanlığını mutlaka kazandırmalıyız” dedi.

“Yüzün üzerinde stant açıldığını gözlemledim”

Kitap Fuarını organize eden Mehmet Abdioğlu ve tüm emek veren kamu kurumlarına teşekkür ederek sözlerine başlayan Gazeteci Ahmet Tunca, “Bana göre seçilen alan çok isabetli. Geçmişte düzenlenen yere göre çok daha iyi bir alan belirlenmiş. Daha önce Kültür Müdürlüğü’nde Afyonlu yazarlar olarak bir toplantı yapmıştık. O zaman alan biraz uzak diye korkmuştum. Ama gördüm ki Afyonlular Kitap Fuarına sahip çıktılar. Yüzün üzerinde stant açıldığını gözlemledim. Ulaşım çok kolaydı. Merkez ve ilçelerden otobüsler kaldırıldı. Organizasyon başarılıydı. Çocuklara küçük yaşlarda kitap okuma alışkanlığının kazandırılması lazım. Bizim en büyük eksiklerimizden biri budur. Böylesi etkinlikler okumaya gönül vermiş olan herkese ümit veriyor” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır