passo
“Kızılay gönüllüsü olalım, gönülleri alalım”

“Kızılay gönüllüsü olalım, gönülleri alalım”

Gün FM’de, her yıl 29 Ekim–4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası dolayısıyla özel bir yayın gerçekleştirildi. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in hazırlayıp sunduğu yayının konukları Kızılay Şube Başkanı İsmail Danıştekin ve Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Kubilay Akman oldular. Programda herkesi Kızılay gönüllüsü olmaya çağıran Kızılay Şube Başkanı İsmail Danıştekin, “Faaliyetlerimizde gönüllülerimizi […]

Gün FM’de, her yıl 29 Ekim–4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası dolayısıyla özel bir yayın gerçekleştirildi.

Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in hazırlayıp sunduğu yayının konukları Kızılay Şube Başkanı İsmail Danıştekin ve Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Kubilay Akman oldular.

Programda herkesi Kızılay gönüllüsü olmaya çağıran Kızılay Şube Başkanı İsmail Danıştekin, “Faaliyetlerimizde gönüllülerimizi de yanımızda görmek isteriz. Herkesi gönüllü olmaya çağırıyorum. Kızılay gönüllüsü olalım, gönülleri alalım” diye konuştu.

“Kızılay Haftası dolayısıyla il protokolümüzü ziyaret ettik”

Her yıl Cumhuriyet Bayramı ve Kızılay Haftasını birlikte kutlayarak iki mutluluğu birlikte yaşadıklarını kaydeden Kızılay Şube Başkanı İsmail Danıştekin, “Kızılay Haftası dolayısıyla il protokolümüzü ziyaret ettik. Bu ziyaretlerde Kızılay’ın ortaya koyduğu yeni projeyle ilgili de kendilerini bilgilendirdik. Bu projemiz yol güvenliği ve savunuculuk projesi. Geçtiğimiz Mayıs ayından itibaren uygulanıyor. Projemizle emniyet kemeri konusunda toplumsal bilinçlenmeyi arttırmayı hedefliyoruz. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Trafik Karayolları Yasası’nda değişiklik tasarısı hazırlanıyor. Bizim de Kızılay olarak bu değişiklik tasarısında talep ettiğimiz konular var. Kızılay Haftası ziyaretlerimizde bu konularda protokolümüze bilgi arz ettik” diye konuştu.

“2012 yılından beri süren Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projemiz var”

Kızılay’ın 145 yıllık oldukça köklü bir kuruluş olduğunu kaydeden Danıştekin, “Kızılay ulusal ve uluslar arası niteliği olan bir kurum. Kurumumuz son yıllarda geliştirilen projelerle oldukça aktif ve dinamik bir görünüme kavuştu. Bizde Afyonkarahisar şubesi olarak bu dinamizme uymaya çalışıyor ve arkadaşlarımızla yoğun bir gayretle çalışıyoruz. Ayrıca 2012 yılından beri süren Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projemiz var. Bu projemiz afetlerin zararlarını azaltmaya yönelik bir proje. Öğretmenlere, muhtarlara ve toplum destekli polislere Kızılay olarak afet eğitimi veriyoruz. 7 arkadaşımız genel merkezimizde eğitim aldılar. Bu arkadaşlarımız toplum liderleri olarak ilimizde çeşitli yerlerde eğitim vermeye devam ediyorlar. Örneğin öğretmenlerimize bu eğitimi veriyoruz. Onlarda aldıkları eğitimi öğrencilere ve idarecilere aktarıyor. Böylece afetle ilgili daha geniş bir kitle bilinçlendirilmiş oluyor” şeklinde konuştu.

“18 – 65 yaşları arasında olan her sağlıklı kişi kan verebilir”

Programda kan bağışıyla ilgili bilgiler veren Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Kubilay Akman, “18 – 65 yaşları arasında olan her sağlıklı kişi kan verebilir. Düzenli aralıklarla yapılan kan bağışının sağlık açısından herhangi bir sakıncası yoktur. Kan bağışının tıbbi olarak kanıtlanmış kilo aldırıcı veya verdirici özelliği yoktur. Genellikle kan bağışı sonrasında yeni kan hücrelerinin üretilmesi sonucu iştah açtığı söylenir. Ancak bu durum psikolojiktir. Bağışlanan kanın yerine konulması düşüncesiyle çok gıda alınmakta ve bu durum kilo alınmasına sebep olmaktadır” dedi.

“Sağlığınız bizim için çok önemlidir”

“Kan bağışı günlük yaşantınızın akışında önemli bir değişikliğe yol açmayacaktır. Ancak yine de dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır” bilgisini veren Dr. Akman, “Kan verme işlemi bittikten sonra ayağa kalkmak için acele etmeyin ve görevli hemşirenin bu konudaki önerilerini dikkate alın. Kan bağışından sonra bir süre dinlenerek ikram edilen içecek ve yiyecekleri almanızda büyük fayda vardır. Lütfen kan merkezi personelinin bu konudaki önerilerine uyun. Sağlığınız bizim için çok önemlidir. Sigara kullanıyorsanız kan bağışından sonra en az 30 dakika geçmeden sigara içmeyiniz. Böyle bir durumda sigara kullanımı baş dönmesi, bulantı gibi şikâyetlere yol açabilir. İlk birkaç saat kan verdiğiniz kolunuzla ağır şeyler taşımayınız. Bu kanamaya neden olabilir. İlk 4 saat boyunca her zaman olduğundan daha çok sıvı şeyler almaya çalışınız. Bir sonraki öğünden önce alkollü içecekler almayınız. Alkol vücuttan sıvı kaybını arttıracağı için şikâyetlere yol açabilir. Sporla uğraşıyorsanız kan bağışladığınız gün ağır spor faaliyetleri yapmayınız. Kan bağışladıktan sonraki ilk 4 saat aşırı sıcak ortamlarda bulunmayınız. Pilot, ticari araç şoförleri, tehlikeli makine operatörleri, yüksek yerlerde bedeni faaliyet gösteren vb. meslek gruplarının kan bağışladıktan sonra 24 saat işlerine ara vermeleri önerilir. Eğer baygınlık hissi, baş dönmesi olursa bir yere uzanın veya başınızı iki dizinizin arasına alacak şekilde oturun” şeklinde konuştu.

Program sonrası bir süre Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile de görüşen Kızılay yetkilileri yayın dolayısıyla teşekkürlerini ilettiler. Akar ise Kızılay’ın başarılı çalışmalarının altını çizerek, konuklarının şahsında tüm Kızılay camiasının haftasını kutladı.

Dinleyicilerin sorularıyla yoğun olarak katıldıkları yayın yaklaşık bir saat sürdü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır