passo
KOAH’a dikkat çekildi

KOAH’a dikkat çekildi

Dünya KOAH Günü dolayısıyla Gün FM’de İl Halk Sağlığı Müdürlüğü işbirliğinde bilgilendirici bir yayın düzenlendi. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in hazırlayıp sunduğu yayının konuğu Özel Park Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İl Tütün Kurulu Üyesi ve Türk Toraks Derneği İl Temsilcisi Dr. Hafize Çobanoğlu Güngör oldu.   “KOAH’la ilgili birçok risk faktörü var” KOAH’ın […]

Dünya KOAH Günü dolayısıyla Gün FM’de İl Halk Sağlığı Müdürlüğü işbirliğinde bilgilendirici bir yayın düzenlendi.

Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in hazırlayıp sunduğu yayının konuğu Özel Park Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İl Tütün Kurulu Üyesi ve Türk Toraks Derneği İl Temsilcisi Dr. Hafize Çobanoğlu Güngör oldu.

 

“KOAH’la ilgili birçok risk faktörü var”

KOAH’ın dünyada ölüm nedenleri arasında dördüncü sırada yer aldığını kaydeden Dr. Hafize Çobanoğlu Güngör, “KOAH, toplum sağlığını etkileyen ve iş gücü kaybına yol açan bir hastalıktır. KOAH’la ilgili birçok risk faktörü var. Elimizden sigaranın düşmediği bir toplum olduğumuz için KOAH’ın görülme sıklığı gitgide artıyor. Ayrıca ev içerisinde ısınma ve pişirme amaçlı kullandığımız sobalarda çıkardığı gazlarla KOAH’a sebebiyet veriyor” şeklinde değerlendirmede bulundu.

 

“Pasif içicilik KOAH için önemli bir risk faktörü”

Pasif içiciliğin KOAH için önemli bir risk faktörü olduğunun altını çizen Güngör, “Hiç sigara içmediği halde KOAH’a yakalanan kişiler olduğunu biliyoruz. Bunun nedeni bu kişilerin yaşadıkları yerlerde sigara içenlerin bulunmasıdır. Bu nedenle kendimizi pasif içiciliğe karşı da korumak zorundayız” dedi.

Sigara bıraktırma polikliniklerinin sigara bıraktırmada etkili olduğunu kaydeden Güngör, herkesi sigarayı bırakmaya davet etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır