• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Kolon kanserinde erken tanı çok önemli”
“Kolon kanserinde erken tanı çok önemli”
Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Gastroenteroloji Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Uğur Buğan konuk olarak katıldı. Buğan içinde bulunduğumuz Mart ayının kolon kanseri farkındalık ayı olması nedeniyle...
26 Mart 2019 14:07
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Gastroenteroloji Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Uğur Buğan konuk olarak katıldı. Buğan içinde bulunduğumuz Mart ayının kolon kanseri farkındalık ayı olması nedeniyle bu hastalıkla ilgili bilgiler verdi.
“Kolon kanserinin kesin sebebi bilinmemektedir” diyen Buğan, “Ancak bazı risk faktörleri vardır. Genelde yaşlılarda görülür. Hastaların %90’ı 50 yaşından sonra tanı alır. Ortalama yaş 60’lı yaşlardır. Hayvansal yağdan zengin, kalsiyum, folat ve liften fakir diyetle beslenenlerde kolon kanseri riski artmıştır. Meyve ve sebzeden fakir beslenmek de riski artırır” diye konuştu.
“Genelde kanserin erken dönemlerinde ağrı olmaz”
Kolon kanserinin belirtilerinden de bahseden Buğan, “Bağırsak alışkanlıklarında değişiklikler
ishal, kabızlık, bağırsakta tam boşalmama hissi, dışkıda kan, normalde olduğundan daha ince dışkılama, gaz, kramplar, şişkinlik, bilinen bir neden olmaksızın kilo kaybı, sürekli yorgunluk,
bulantı, kusma belirtiler olarak sıralanabilir. Çoğunlukla bu belirtiler kansere bağlı değildir. Diğer başka sağlık problemleri bu belirtilere yol açabilir. Ancak bunlardan herhangi birine sahip kişilerin, erken tanı ve tedavi için doktora başvurması önerilir. Genelde kanserin erken dönemlerinde ağrı olmaz. Ağrı olmasını beklemeden doktora başvurmak kanserin erken tanısında önemlidir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Erken tanı çok önemli”
“Diğer kanserlerde olduğu gibi kolon kanserleri de iyice büyüyene kadar belirti vermezler” diyen Buğan, “Bu nedenle amaç, daha kanserde belirti yokken tümörü ortaya koymak olmalıdır. Belirtiler gelişmeden önce bir kişinin kanser için taranması poliplerin ve kanserin erken tanınmasında yardımcı olur. Poliplerin erkenden tanınıp çıkartılması, kolorektal kanseri önleyebilir. Erken tanı konulduğunda, kolorektal kanserin tedavisi daha etkin olabilir. Bu nedenle, 50 yaş üstündeki kişiler izlenmeli ve kolorektal kanser için artmış riski olan kişiler daha erken tarama programına alınmalıdır” dedi.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa