passo
İnşaat Mühendisliği Kulübü tanıtıldı

İnşaat Mühendisliği Kulübü tanıtıldı

Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Gün FM işbirliğinde süren Kampüs programına AKÜ İnşaat Mühendisliği Kulübü Danışman Öğretim Elemanı Dr. Öğretim Üyesi Süleyman Gücek konuk oldu. Programda kulübün düzenlediği faaliyetlere değinen Gücek, “İnşaat Mühendisliğinin anlatılması ve eğitim amaçlı seminerler, paneller, söyleşi ve sempozyumlar düzenliyoruz. İnşaat Mühendisliği öğrencilerinin iş ve staj imkanı bulmasını sağlayacak inşaat mühendisliği kariyer günleri […]

Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Gün FM işbirliğinde süren Kampüs programına AKÜ İnşaat Mühendisliği Kulübü Danışman Öğretim Elemanı Dr. Öğretim Üyesi Süleyman Gücek konuk oldu.

Programda kulübün düzenlediği faaliyetlere değinen Gücek, “İnşaat Mühendisliğinin anlatılması ve eğitim amaçlı seminerler, paneller, söyleşi ve sempozyumlar düzenliyoruz. İnşaat Mühendisliği öğrencilerinin iş ve staj imkanı bulmasını sağlayacak inşaat mühendisliği kariyer günleri etkinlikleri planlıyoruz. Bölüm öğrencilerimizi İnşaat Mühendisliği alanında yapılan teknolojik gelişmelerden haberdar ediyor ve kullanım alanlarını öğretmek amaçlı teknik seminer ve kurslar düzenliyoruz. Bugüne kadar birçok köy okulumuzda tamirat, tadilat, boya ve temizlik çalışmaları yaptık. Özellikle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramına denk getirdiğimiz bu etkinliğimizle köy okullarında okuyan kardeşlerimizi mutlu ediyoruz” diye konuştu.

“İki yönlü perde tasarımı olan binaların bölgede daha sağlıklı olduğu gördük”

Deprem bölgesine giderek hasar tespit çalışmalarına katılan Gücek, “Dinamik analizler 2018 deprem yönetmeliğine göre sadece ZF sınıfı zeminler için değil tüm zemin sınıfları için yapılması gerekmektedir. Tasarım kriterlerinin üzerinde bir deprem olmuştur. İvmeye göre tasarım tek başına yeterli değildir. Binaları İnşa ederken ana kayadaki ivmeye göre değil yüzeye ulaşan deprem ivmesine göre tasarım daha sağlıklı olacaktır. Düzce depreminde zemin sıvılaşması kavramını öğrendik şimdi ise öğrenmemiz gereken kavram özellikle yumuşak zeminler için zemin büyütmesi kavramıdır. Hasar tespit için bölgede 1500’e yakın binaya girip çıktık. İki yönlü perde tasarımı olan binaların bölgede daha sağlıklı olduğu gördük. Şehirlerin imar planlarını tek başına yerel yönetimlere bırakmamak lazım bakanlık bünyesinde de kontrol mekanizması olmalıdır” şeklinde izlenimlerini aktardı.

“Konuşma sırası geoteknik mühendislerinin”

“Fay hattının yerini değiştiremeyiz, depremin ivmesini azaltamayız belki ama depreme dayanıklı binalar tasarlamak mümkün” diyen Gücek, “Şurda şöyle deprem bekleniyor burda böyle deprem bekleniyor dikkat edin demekle olmuyor bu işler. Bence konuşma sırası artık İnşaat Mühendisleri nezdinde geoteknik mühendislerinin” diye konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır