passo
“Köprüden önceki son çıkışa doğru ilerliyoruz”

“Köprüden önceki son çıkışa doğru ilerliyoruz”

Basın Odası’nda Diyarbakır’daki Erdoğan-Barzani görüşmesini değerlendiren Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Bugün Türkiye’de ciddi bir sorunla karşı karşıyayız. Ülkemiz önümüzdeki yerel seçimlerle bir yol ayrımına doğru gidiyor. Bugün köprüden önceki son çıkışa doğru ilerliyoruz. Yaşananları kabul etmemiz mümkün değildir” diye konuştu.   Gün FM’de yayınlanan Basın Odası dinleyicileriyle buluştu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet […]

Basın Odası’nda Diyarbakır’daki Erdoğan-Barzani görüşmesini değerlendiren Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Bugün Türkiye’de ciddi bir sorunla karşı karşıyayız. Ülkemiz önümüzdeki yerel seçimlerle bir yol ayrımına doğru gidiyor. Bugün köprüden önceki son çıkışa doğru ilerliyoruz. Yaşananları kabul etmemiz mümkün değildir” diye konuştu.

 

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası dinleyicileriyle buluştu.

Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumcu olarak katıldılar.

Programda bu hafta 2014–2015 eğitim yılından itibaren dershanelerin kapatılacak olması konusu, yerel seçimlere yaklaşırken son durum ve Diyarbakır’daki Erdoğan-Barzani görüşmesi konuları değerlendirildi.

Basın Odası’nda ilk olarak 2014–2015 eğitim yılından itibaren dershanelerin kapatılacak olması konusu değerlendirildi.

“Bu konu toplumun büyük kesimini ilgilendiriyor”

Dershanelerin kapatılacak olması konusunun geçtiğimiz hafta boyunca kamuoyunda tartışıldığı bilgisini aktaran Gazeteci İsmail Akar, “Fetullah Gülen’in bu konuyla ilgili yaptığı açıklama Hükümet ile cemaatin arasının gergin olduğunu ortaya koydu. Gülen yaptığı açıklamada dişimizi sıkacağız, sabredeceğiz dedi. Bu tartışmalar daha da süreceğe benziyor. Dershanelerin kapatılması sadece cemaati değil eğitim camiasını da etkilediği için önemli bir konu. Tüm çocuklar dershaneye gidiyor. Bu konu aslında toplumun büyük kesimini ilgilendiriyor” diye konuştu.

“Milli eğitimde milli bir sistem olmalıdır”

Eğitim sorununun ülkemizin en önemli meselelerinden biri olduğunu kaydeden Gazeteci Ahmet Tunca, “Eğitimde dünya ortalamasının çok altındayız. Dünyada ilk 500’e giren sanırım bir üniversitemiz bulunuyor. Eğitime, yani insana yatırım yapılmalı. Ülkemizde eğitim sistemi durmadan değiştiriliyor. Sınav sistemleri değiştiriliyor. Böyle bir eğitim anlayışı olmaz. Milli eğitimde milli bir sistem olmalıdır. Gelişmeye ve yeniliklere açık bir politika oluşturulmalıdır. Dershaneye gitmeden üniversite kazanan çocuk neredeyse yok. Bu çok yanlıştır. Eğitimdeki durumumuz hiç iyi değil. Bizim zamanımızda dershaneler mi vardı? Veliler dershane ve özel derslerden bıktı, usandı. Küçücük çocuklara çok ağır yükler yükleniyor. Bu Milli Eğitim’in bir ayıbıdır. Çocukları üniversitelere hazırlamak dershanelerin değil, Milli Eğitim’in görevidir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Programın ikinci bölümünüm son konusu yerel seçimler oldu.

“Merkezde MHP’nin adayının kim olacağı merak ediliyor”

Yerel seçimlere yaklaşırken partilerin halkla en iyi bütünleşecek adayları belirlemek için uğraştıklarını belirten Gazeteci Polat Yılmaz, “Merkezde MHP’nin adayının kim olacağı merak ediliyor. Geçen hafta Mahmut Koçak’ın MHP’den aday adayı olacağı şeklinde bir söylenti çıktı. Ancak bu söylenti teyit edilmedi. Şu anki görünüm itibariyle MHP’nin aday adaylarından Çoban’ı zorlayacak bir isim yok. Eğer MHP, Koçak’a gel derse, Koçak aday olacaktır. Demokrat Parti’nin kapılarının Koçak’a kapandığını düşünüyorum. Çoban, oldukça rahat ve emin adımlarla ilerliyor. Çoban her ne kadar şimdilik aday adayı gözükse de bence yeniden aday gösterilecektir. Eğer mevcut aday adaylarından biriyle yarışacaksa seçimleri zorlanmadan kazanır” şeklinde konuştu.

Basın Odası’nın son bölümünde Diyarbakır’daki Erdoğan-Barzani görüşmesi konuşuldu.

“Yaşananları kabul etmemiz mümkün değildir”

Barzani’nin bölgesel kıyafetiyle Diyarbakır’a giriş yaptığını kaydeden gazeteci Ertuğrul Sevim, “Bugün Türkiye’de ciddi bir sorunla karşı karşıyayız. Ülkemiz önümüzdeki yerel seçimlerle bir yol ayrımına doğru gidiyor. Bugün köprüden önceki son çıkışa doğru ilerliyoruz. Yaşananları kabul etmemiz mümkün değildir. Bu olaylar ileri demokrasi falan değil. Mesela Erdoğan’a Yunanistan’da Türk bölgesinde miting yaptırmazlar. Bize Kerkük’e gelmeyin, burada güvenliğinizi sağlayamayız diyorlar. Bunlar dünyada hiçbir aklı başında devletin yapmayacağı işlerdir. Biz niye yapıyoruz? Birilerinin çıkıp bu yapılanların yanlış olduğunu söylemesi lazım. Terör sorunu çözülecek diye süreci tamamen bunlara bırakamayız. Türk milleti, Diyarbakır’daki fotoğraflara iyi baksın. Barzani özellikle Erbil’den özellikle karayoluyla ve bölgesel kıyafetleriyle gelmiştir. Karşılanmasına, atılan sloganlara bakın. İyi tahlil edelim. Yerel seçimlerde şu aday alsın, bu aday alsın önemli değil. İsterse hepsini Ak Parti alsın. Ama bu Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalsın” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır