passo
“Koronavirüs çocukları da etkiliyor”

“Koronavirüs çocukları da etkiliyor”

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına muayenehanesinde hizmet veren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Evrim Gürhan Tahta konuk oldu. Programda çocuklarda korona virüs ve aşı konularında bilgiler verdi. “Covid-19 virüsü her yaş grubunu etkilediği gibi çocuklarda da görülür” diyen Tahta, “Özellikle çevrelerinde enfekte bireylerin bulunması çocukları Covid-19 enfeksiyonuna ve sonrasında MIS-C sendromuna sürükleyebiliyor. MIS-C sendromu […]

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına muayenehanesinde hizmet veren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Evrim Gürhan Tahta konuk oldu. Programda çocuklarda korona virüs ve aşı konularında bilgiler verdi.

“Covid-19 virüsü her yaş grubunu etkilediği gibi çocuklarda da görülür” diyen Tahta, “Özellikle çevrelerinde enfekte bireylerin bulunması çocukları Covid-19 enfeksiyonuna ve sonrasında MIS-C sendromuna sürükleyebiliyor. MIS-C sendromu erken teşhis edilmediği takdirde hayati tehlike oluşturabilir” diye konuştu.

“Çocuklarda korona virüs farklı şekillerde görülebilmektedir”

“Çocuklarda korona virüs farklı şekillerde görülebilmektedir” görüşünü ifadelendiren Tahta, “Bazılarında klinik bir bulgu olmazken, bazılarında akut üst solunum yolu enfeksiyonları belirtileri görülebilir. Bazı çocuklarda ateş olmadan ishal, karın ağrısı gibi sindirim sorunları rastlanabilir. Bazılarında ise yüksek ateş, öksürük, balgam, göğüste hırıltı ile birlikte sindirim sistemi sorunları birlikte görülebilmektedir. Çocuklarda korona virüs enfeksiyonu belirtileri görülmediğinde bulaştırıcı yoktur söylemi doğru değildir. Bu nedenle eğer evde Covid-19 pozitif bireyler varsa çocuklarda da PCR testi doğumdan itibaren her yaş grubuna uygulanabilir. Ebeveynler bu enfeksiyonu geçiriyorsa, çocuklarda bir belirti görülmese bile bu çocukların da enfekte olabileceği unutulmamalıdır” dedi.

“Aşı virüse karşı elimizdeki en büyük silah”

12 yaş ve üzeri çocuklarda korona virüs aşısının mutlaka yaptırılması gerektiğini söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Evrim Gürhan Tahta, “Aşı virüse karşı elimizdeki en büyük silah. Anne ve babalar hem kendileri hem de 12 yaş üzeri çocukları için mutlaka aşı yaptırsınlar. Bu konu son derece önemli” diye konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır