• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Koroner arter hastalığı ölüm nedenleri arasında ilk sırada”
“Koroner arter hastalığı ölüm nedenleri arasında ilk sırada”
Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Tıp Fakültesi Dekanı ve Kalp ve Damar Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Necip Becit konuk olarak katıldı. Becit...
7 Şubat 2020 12:00
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Tıp Fakültesi Dekanı ve Kalp ve Damar Hastalıkları Anabilim Dalı
Başkanı Prof. Dr. Necip Becit konuk olarak katıldı. Becit programda koroner arter hastalığı konusunda bilgiler verdi.
“Kalbimizin ihtiyacı olan kanı kendisine getiren koroner arterlerin zaman içinde çeşitli risk faktörleri ile etkilenerek daralma ve tıkanmalarını koroner arter hastalığı olarak tanımlamaktayız” diyen Becit, “Koroner arter hastalıkları, ülkemizdeki ölüm nedenlerinin ilk sırasında yer almakta olup yılda yaklaşık 200 bin kişi bu nedenle hayatını kaybetmektedir. Bu hastalığa yol açan risk faktörlerinin bilinerek, koruyucu önlemlerin alınması, hastalığın tedavisi kadar, hatta daha da önemlidir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Erken evrede bulgu olmayabilir”
Hastalığın erken evresinde, koroner damarlarda henüz önemli bir darlık oluşmamışken hiçbir bulgu olmayabileceğini kaydeden Becit, “Göğüs ağrısı başlangıçta sıklıkla egzersiz ile ilgilidir. Özellikle yokuş veya merdiven çıkarken veya yemek sonrasında göğüs kemiği üzerinde, sıklıkla sol kola veya çeneye yayılan sıkıştırıcı tarzda bir ağrıdır. Farklı şekillerde de ortaya çıkabilir. Dinlenmekle 5-10 dakikada geçer. Egzersiz kapasitesinin kısıtlanması, çabuk yorulma, eforla gelen nefes darlığı, bayılma hastalığın belirtileridir. Bazen koroner arter hastalığının belirti vermeyebileceği veya ilk belirtisinin miyokard enfaktüsü olabileceği de unutulmamalıdır” şeklinde konuştu.
“Sigara en önemli risk faktörlerinden biridir”
Koroner arter hastalığından korunma yollarından da bahseden Becit, “Sigara içilmemelidir. Sigara en önemli risk faktörlerinden biridir. Eğer yüksek tansiyon veya şeker hastalığınız varsa bunların diyet ve ilaçla kontrol altına alınması önemlidir. Yüksek kolesterol düzeyleri diyetle veya ilaçla kontrol altına alınmalıdır. Alkol ve kahve kullanımı azaltılmalıdır. Düzenli yürüyüş ve egzersiz yapılmalıdır. Fazla kilolardan kaçınılmalı, boya göre4 uygun olan kiloya inilmelidir. Ayrıca stresli yaşantıdan da uzak durulmalıdır” şeklinde konuştu.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa