passo
“Koroner arter hastalığında genetik yatkınlık önemlidir”

“Koroner arter hastalığında genetik yatkınlık önemlidir”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına AKÜ Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Aldemir konuk olarak katıldı. “En yaygın nedeni damar duvar duvarı kireçlenmesi ve sertleşmesidir” Programda koroner arter hastalıklarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Aldemir, “Koroner arter hastalıları Kalp Damar Cerrahisi’nin en çok meşgul olduğu hastalıklardan biridir. Koroner arter […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına AKÜ Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Aldemir konuk olarak katıldı.
“En yaygın nedeni damar duvar duvarı kireçlenmesi ve sertleşmesidir”
Programda koroner arter hastalıklarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Aldemir, “Koroner arter hastalıları Kalp Damar Cerrahisi’nin en çok meşgul olduğu hastalıklardan biridir. Koroner arter hastalığı kalbi besleyen koroner arterlerin kalbin ihtiyacı olan metabolik ihtiyaçları ve oksijeni yeterince karşılayamaması sonucu oluşur. En yaygın nedeni damar duvar duvarı kireçlenmesi ve sertleşmesidir. Zaman içerisinde bu katmanın ilerlemesi sonucu koroner arterlerin kan taşımasında bir azlık meydana gelir, ihtiyacı karşılayamaz. Bunun sonucunda da kalbin miyokart dokusunda hasar meydana gelir. Koroner arter hastalığının diğer nedenleri içinde damar duvarlarının birbirinden ayrılması, koroner arterlerin seyri sırasında kas içerisine gömülmesi ve koroner arterlerin doğuştan çıkması gereken yerden çıkmaması sayılabilir” şeklinde konuştu.
“Kadınlar bu hastalığa yakalandıklarında daha yüksek riske sahiptirler”
Koroner arter hastalığının kadın ve erkeklerde görülme sıklığıyla ilgili değerlendirmede bulunan Aldemir, “Menopoz dönemine kadar kadınlar bu hastalık açısından şanslıdırlar. Çünkü kadınlık hormonlarının bu hastalıktan koruyucu bir etkisi vardır. Menopozdan sonra ise kadın ve erkeklerde görülme sıklığı eşitleniyor. Kadınlar bu hastalığa yakalandıklarında daha yüksek riske sahiptirler. Bunun da çeşitli nedenleri vardır. Ayrıca koroner arter hastalığında genetik yatkınlık da önemlidir” diye değerlendirmede bulundu.
Koroner arter hastalığının nedenlerini de sıralayan Aldemir, “Genetik yatkınlık, kan yağlarının yüksek olması, yüksek tansiyon, sigara, stres ve hareketsiz bir yaşam bu hastalığın nedenleri olarak sayabiliriz” dedi.
AKÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programı yaklaşık bir saat sürdü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır