passo
Koruyucu aile olmak için neler gerekiyor?

Koruyucu aile olmak için neler gerekiyor?

Afyonkarahisar Valiliği ve Gün FM işbirliğinde süren Aile Saati programına Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Koruyucu Aile Birimi’nden Psikolog Edip Alçelik ve Sosyal Hizmetler Uzmanı Şeyda Karadağ konuk oldu. Programda koruyucu aile ve evlat edinme konularında bilgiler verildi. Koruyucu aile olmak için gereken şartlar hakkında bilgiler veren Psikolog Edip Alçelik, “Türk vatandaşı olması ve […]

Afyonkarahisar Valiliği ve Gün FM işbirliğinde süren Aile Saati programına Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Koruyucu Aile Birimi’nden Psikolog Edip Alçelik ve Sosyal Hizmetler Uzmanı Şeyda Karadağ konuk oldu. Programda koruyucu aile ve evlat edinme konularında bilgiler verildi.
Koruyucu aile olmak için gereken şartlar hakkında bilgiler veren Psikolog Edip Alçelik, “Türk vatandaşı olması ve Türkiye’de sürekli ikamet etmesi, 25-65 yaş aralığında bulunması, en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olması, düzenli gelire sahip olması, adli sicil kaydının temiz olması, sağlıklı olması şartları aranıyor. Belirtilen şartlar karşılanıyorsa başvuru kabul edilir ve koruyucu aile statüsü kazanılması süreci başlar” şeklinde konuştu.
“Engelli çocuklar da koruyucu aile hizmetinden yararlanmaktadır”
Koruyucu aile yanına, birbirleriyle kan bağı olmayan, en fazla üç çocuk yetiştirilebildiğini belirten Sosyal Hizmetler Uzmanı Şeyda Karadağ, “Kardeş olan çocukların bir arada büyümelerinin sağlanabilmesi için ise aynı aile yanına, üçten fazla çocuk yerleştirilmesi tercih edilmektedir. Korunma ve bakım altında bulunan engelli çocuklar da koruyucu aile hizmetinden yararlanmaktadır. Özel ihtiyaçları olan bu çocuklar için yapılan maddi desteğin miktarı arttırılmaktadır” diye değerlendirmede bulundu.
Koruyucu aileye dair tüm bilgilerin paylaşıldığı programda yetkililer koruyucu aile yanlarında bulunan çocuk ile birlikte yurt içi ve yurt dışı seyahatini kurumun onayının olması durumunda gerçekleştirilebildiğini kaydettiler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır