passo
Kötü rollerin iyi kalpli oyuncusu Aliye Rona

Kötü rollerin iyi kalpli oyuncusu Aliye Rona

Aliye Rona, Trabzon eşrafından, demiryolcu Ramiz Bey ve Servinaz Hanım’ın kızı olarak 1921 yılında şimdilerde Suriye sınırları içinde kalan, o zamanlar Osmanlı Devletinin toprakları olan Dera ilinde doğmuştur. Sanatçı aynı zamanda usta tiyatrocu Avni Dilligil’in kız kardeşidir. Babasının görevi nedeniyle çocukluğu Hayfa’dan Batum’a, Edirne’den Samsun’a birçok yerde geçti. Beyoğlu Akşam Kız Sanat Okulu’nda okudu. 1930’ların […]

Aliye Rona, Trabzon eşrafından, demiryolcu Ramiz Bey ve Servinaz Hanım’ın kızı olarak 1921 yılında şimdilerde Suriye sınırları içinde kalan, o zamanlar Osmanlı Devletinin toprakları olan Dera ilinde doğmuştur. Sanatçı aynı zamanda usta tiyatrocu Avni Dilligil’in kız kardeşidir. Babasının görevi nedeniyle çocukluğu Hayfa’dan Batum’a, Edirne’den Samsun’a birçok yerde geçti.

Beyoğlu Akşam Kız Sanat Okulu’nda okudu. 1930’ların sonlarında Kadıköy Halkevi’nde amatör olarak tiyatro oyunculuğuna başladı. Ulvi Uraz, Avni Dilligil ve Arena tiyatrolarında sahneye çıktı.

1947 yılında “Kerim’in Çilesi” filmiyle sinemaya başlayan Aliye Rona, uzun yılar karakter rollerinin aranan oyuncusu oldu ve 204 filmde oynadı.

Türk Sineması’nda her rolü ustalıkla başardı. Genellikle çocuklarına kol kanat geren, onları ve yaşamını herkesten korumaya yönelik üstlendiği rolleri onu, sinemanın kötü kadını ilan etti.

Bu üstlendiği rollerde yıllarca çok başarı oldu ve yeri hiçbir zaman doldurulamadı. Aliye Rona her rolü başarı ile oynayabilen gerçek bir oyuncuydu.

İzmir Şehir Tiyatrosu’nda birlikte çalıştığı Zihni Rona ile evlendi.

Aliye Rona, 29 Ağustos 1996 tarihinde ömrünün son günlerinde Pendik’te kaldığı huzur evinde 75 yaşında vefat etti.

Ödülleri:

1965 – Antalya Altın Portakal Film Festivali – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, “Yilanlarin Öcü”filmindeki rolü ile

1967 – Antalya Altın Portakal Film Festivali – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, “Zalimler” filmindeki rolü ile

1968 – Antalya Altın Portakal Film Festivali – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, “Son Gece” filmindeki rolü ile

1969 – Adana Altın Koza Film Festivali – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, “Hepimiz Kardeşiz” filmindeki rolü ile

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır