passo
“Kriz Koordinasyon Merkezi 24 saat görevde”

“Kriz Koordinasyon Merkezi 24 saat görevde”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği Kriz Koordinasyon Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Yasemin Yılmaz konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Yılmaz, Kriz Koordinasyon Merkezi’nin çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. “Ülkemizde şu an 65 Kriz Koordinasyon Merkezi var” Afyon’da Kriz Koordinasyon Merkezi’nde 1 sorumlu […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği Kriz Koordinasyon Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Yasemin Yılmaz konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Yılmaz, Kriz Koordinasyon Merkezi’nin çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.
“Ülkemizde şu an 65 Kriz Koordinasyon Merkezi var”
Afyon’da Kriz Koordinasyon Merkezi’nde 1 sorumlu hekim ve 4 hemşire ile birlikte 24 saat aralıksız hizmet verdiklerini kaydeden Dr. Yasemin Yılmaz, “Kamu hastanelerine bağlı sağlık tesislerinde hizmet veren branşların nöbet listelerini takip ediyoruz. Özellikli sağlık birimi olan diyaliz, yoğun bakımlar ve ihtiyaç duyulan tüm birimlerin faaliyet ve kapasite durumlarını güncel olarak takip ediyoruz. Bunun yanında görev bölgemiz olan Afyon sınırları içindeki tüm kamu hastanelerinde beyaz kod olarak adlandırılan sağlık çalışanına şiddet, elektrik, su kesintisi, cihaz arızası gibi krize neden olacak durumları olayın başından bitimine kadar takip ediyoruz. Hastanelere yerleşen hastaların takibi ve eve nakillerine kadarki döneminde, cenazelerin morg nakli ve memleketlerine kadar ulaştırılmasında da aktif olarak rol almaktayız. Ülkemizde şu an 65 Kriz Koordinasyon Merkezi mevcut her merkezle iletişimli olarak çalışmaktadır. Özellikle il dışı ve il içi yoğun bakım gereken, özellik arz eden hastaların yerleştirilmesinde 112 Komuta Merkezi ile koordinasyon içindeyiz” diye konuştu.
“Merkezimiz Sağlık Bakanlığı’ndan teşekkür aldı”
Afyon Kriz Koordinasyon Merkezi’nin ülke genelinde en iyi çalışan merkezlerden biri olduğunu belirten Yılmaz, “Merkezimiz Sağlık Bakanlığı’ndan teşekkür aldı. Bizim en önemli işimiz destek ve koordinasyonun yanında sağlık birimlerine başvuran hastaların ne olduğunun bilinmesi takibidir. Çünkü 112 hastaları sağlık merkezine bıraktıktan sonra sorumluluğu bitiyor. Sağlık kuruluşuna müracaattan hastaneden ayrılışına kadar takibi ve raporlaması, özellikle büyük olaylarda kişilerin kayıp olmaması açısından önemlidir” şeklinde bilgi verdi.
Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun yaklaşık bir saat sürdü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır