Reklam

Reklam

passo
“Kronik böbrek hastalığı sıklıkla sinsi seyreder”

“Kronik böbrek hastalığı sıklıkla sinsi seyreder”

Gün FM’de Dünya Böbrek Günü dolayısıyla özel bir yayın gerçekleştirildi. Gün FM Genel yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayına AKÜ Tıp Fakültesi Nefroloji Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sena Ulu, AFDİDER Başkanı Ahmet Akdağ ile AFDİDER Gençlik Kolları Başkanı Fatih Acar konuk olarak katıldı. Her yıl Mart ayının ikinci Perşembe gününün Dünya Böbrek Günü olarak anıldığını […]

Gün FM’de Dünya Böbrek Günü dolayısıyla özel bir yayın gerçekleştirildi. Gün FM Genel yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayına AKÜ Tıp Fakültesi Nefroloji Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sena Ulu, AFDİDER Başkanı Ahmet Akdağ ile AFDİDER Gençlik Kolları Başkanı Fatih Acar konuk olarak katıldı.
Her yıl Mart ayının ikinci Perşembe gününün Dünya Böbrek Günü olarak anıldığını belirten Afyonkarahisar Diyaliz Hastalarını Koruma Derneği (AFDİDER) Başkanı Ahmet Akdağ, “Bu seneki Dünya Böbrek Günü teması obezite ve böbrek sağlığı konusu. Biz de dernek olarak çeşitli etkinlikler planladık. ‘Sağlıklı böbrek için harekete geçin’ başlıklı afişlerimizi ilan panolarımıza astık. Bu ilanlarda düzenleyeceğimiz panelimize halkımızı davet ediyoruz. Panelimiz 12 Mart Pazar günü saat 13.00’de Rıza Çerçel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Panelimizi Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi işbirliğinde düzenliyoruz. Etkinlikte böbrek sağlığı, çocuklarda obezite ve egzersiz konusunda katılımcılar bilgilendirilecek. Panele tüm halkımızı bekliyoruz” şeklinde konuştu.
“Erken tanı önemli”
Programda böbrek sağlığı konusunda bilgiler veren AKÜ Tıp Fakültesi Nefroloji Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sena Ulu, “Kronik böbrek hastalığı sıklıkla sinsi seyreder. Düzenli tarama yapılmadıkça erken evrelerde teşhisi zordur. Farkındalığının ve erken tanısının düşük olması nedeniyle, hastalık sıklıkla son dönem böbrek yetmezliği evresine ilerler. Kronik böbrek hastalığı kolay yapılan kan ve idrar testleri ile teşhis edilebilir. Erken evrede saptandığında hem kronik böbrek hastalığına özgü genel önlemler, hem de altta yatan veya eşlik eden hastalıklara yönelik tedavi yaklaşımları ile ilerlemesi engellenebilir veya geciktirilebilir. Üstelik, riskli bireylere yönelik etkin tarama ve tedavi ile hastalığın gelişimi önlenebilir” diye değerlendirmede bulundu.
“Diyaliz sürecinde yaşadıklarım çok zordu”
Programda konuşan AFDİDER Gençlik Kolları Başkanı Fatih Acar ise böbrek nakli olduğunu ve sağlığına kavuştuğunu belirterek, “Diyaliz sürecinde yaşadıklarım çok zordu. Organ bağışının önemine dikkat çekmek istiyorum. Herkes böbrek sağlığının önemini fark etsin” dedi.
Yayın sonrası AFDİDER yetkilileriyle görüşen Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar çalışmalarında başarılar diledi. AFDİDER Başkanı Ahmet Akdağ ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Akar’a hediye takdim etti.
Yayın esnasında AFDİDER Yönetim Kurulu Üyesi Sema Akdağ ile dernek gönüllüsü Derya Nimet Devrim de hazır bulundular.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır