passo
Listeler

Listeler

                       Listeler  Yerel seçimlere bir ay kala geçen hafta açıklanan listeler hakkında yorumlar devam ediyor. Afyon merkez Belediye Meclisi listelerine bakıldığında seçilebilecek sıralarda kadın ve genç adayların yok denecek kadar az sayıda olduğunun altını çizmekte yarar var. Partilerin listeleri analiz ettiğimizde karşımıza çıkan tablo şu şekilde: Ak Parti Ak Parti Belediye Meclisinde 28 kişilik liste […]

                       Listeler

 Yerel seçimlere bir ay kala geçen hafta açıklanan listeler hakkında yorumlar devam ediyor. Afyon merkez Belediye Meclisi listelerine bakıldığında seçilebilecek sıralarda kadın ve genç adayların yok denecek kadar az sayıda olduğunun altını çizmekte yarar var.

Partilerin listeleri analiz ettiğimizde karşımıza çıkan tablo şu şekilde:

Ak Parti

Ak Parti Belediye Meclisinde 28 kişilik liste ve 3 kontenjanda yani 31 kişilik listede 6 kadın aday görmekteyiz.

Fatma Gamze Kılıç 3. Sıra ve Elif Süzme ise 9. Sırada yer bulmuş AKP Belediye Meclisinde, Rabia Taşpınar,Canser Kuzu ve Betüşl Erişen ile Fatma Gülşen adı varama seçilebilecek sırada değiller.

Ak Parti 7 kişilik İl Genel Meclisinin ikinci sırasına ise Ferda Ertük’ü gösterdi.

Ak Parti adına kadınları Belediye meclisinde iki Belediye meclisinde ise bir kişi temsil edecek

CHP listesi

İYİ Parti ile ittifaka giden CHP nin Mahmut Koçak Başkanlığındaki Milet ittifakına verdiği kadın isimler ve sıralaması şu şekilde:

Figen Kebapçı 15. Sıra, Mesude İntepe 21 ve Raika Sever ise 26. Sırada…

İl Genel Meclisi CHP kadın adayı Mukaddes Şimşek ise 3. Sırada yer alıyor.

Kadın ve Gençlik kotası olan hatta milletvekili de kadın olan CHP nin hem belediye meclisinde hem İl Genel Meclisinde kadının adı yok dersek haksızlık etmiş olmayız.

İYİ Parti

İYİ Parti listesine 12. Sırada Esra Yılmaz potanın içinde seçilebilir sırada ancak Sevgi Ayar 17,Fikriye Zümrüttaş 19 Selcen Taşçı 20 sırada kendilerine ancak yer bulabilmiş isimler

.İYİ Parti nin İl Genel Meclisinde Nazife Balcı var. Ancak seçilmesi mümkün değil.

İYİ Parti de sadece bir kadın siyasetçi ilimizi temsil edebilir.

MHP

Erkek egemen ağırlığına alışık olduğumuz MHP de belediye meclisinin kontenjan listesinde Hacer Aran var.Belediye meclisi 2. Sırada ise Saliha Kılıçarslan bulunuyor.MHP Belediye meclisinin 15. Sırasında Funda Güleç Yaman 23 sırasında ise Raika Akça olmasına rağmen seçilmeleri mümkün değil.

Yedi kişilik İl Genel Meclisinde ise MHP de kadın aday yok.

MHP listesinde de sadece Saliha Kılıçaslan temsil yetkisi alabilir.

Diğer isimler ise liste doldurmuş oldular.

Sonuç olarak baktığımızda, erkeklerden daha fazla seçmene sahip kadınlardan İl Genel Meclisinde yedi kişiden sadece bir kadın,31 kişilik Belediye Meclisinde ise sadece 4 kadın oluyor.

Yani yüzde 13 kadın seçilebilecek sırada.Gençler ise yok.

TBMM kadın vekil sayısı yüzde 17,genç vekil sayısı ise yüzde 5’lerde olmasına rağmen, Afyonkarahisar  yerel listelerde kadın ve gençlerin unutulduğunu söylemek lazım

Mutlu ve aydınlık yarınlara…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır