passo
“Listelerin açıklanması tüm partilerde şok yarattı”

“Listelerin açıklanması tüm partilerde şok yarattı”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda milletvekili listeleri konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına her hafta olduğu gibi Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. “Gün geçtikçe sular duruluyor” Milletvekili listelerinin siyasi partiler tarafından YSK’ ya teslim edildiğini kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “CHP ilimizde ön seçim yaparak Afyonkarahisar listesini belirlemişti. […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda milletvekili listeleri konuşuldu.

Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına her hafta olduğu gibi Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.

“Gün geçtikçe sular duruluyor”

Milletvekili listelerinin siyasi partiler tarafından YSK’ ya teslim edildiğini kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “CHP ilimizde ön seçim yaparak Afyonkarahisar listesini belirlemişti. Ak Parti, MHP ve diğer partilerin de milletvekili aday listelerinin açıklanması ile bir anlamda yarış başladı. Ak Parti’de liste Halil Ürün, Ali Özkaya, Remziye Sıvacı, Akif Özkaldı ve Fatih Beder isimlerinden oluşuyor. CHP’de önseçimle belirlenen sıralama Burcu Kayıkçı, Mehmet Ecer, Tuğrul Akkuş, Yalçın Görgöz ve Bekir Kasap şeklinde. MHP’nin Afyon listesi ise Mehmet Parsak, Aziz Aslan, Fatih Çetinkaya, İsmail Elibol ve Abdil Demiral isimlerinden oluşuyor. Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi ise ittifakla seçime girdi. Orman ve Su İşleri Bakanı hemşerimiz Veysel Eroğlu ise bu seçim döneminde İzmir’den aday oldu. Listeler açıklandıktan sonra ilimiz kamuoyunda pek çok tartışma yaşandı. MHP Emirdağ Teşkilatı ve Belediye Başkanı Kargın önce istifa edip, ardından istifalarını geri aldılar. Gün geçtikçe sular duruluyor. Artık siyasi partilerin adayları çalışamaya başladılar” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Şimdi herkes 7 Haziran’da yapılacak büyük düelloya hazırlanıyor”

Listeler açıklanmadan önce parti tabanlarda çeşitli beklentilerin olduğunu belirten Gazeteci Polat Yılmaz, “Listelerin açıklanması tüm partilerde bir şok yarattı, kimse memnun değil. Ak Parti’den şu an pek ses çıkmıyor ama Ak Parti tabanı da memnun değil. MHP’de ise şiddetli bir sarsıntı yaşandı. Şimdi herkes 7 Haziran’da yapılacak büyük düelloya hazırlanıyor. Afyonkarahisar bu olayın küçük bir parçası. Ülke genelinde bu süreci değerlendirecek olursak Ak Parti’de ciddi manada bir başkanlık hazırlığı var. Aday yapılanların büyük çoğunluğu başkanlığa, ‘evet’ diyecek isimlerden oluşuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın listelerde etkisini açıkça görmek mümkün. Ayrıca Cumhurbaşkanlığına aday olan Ekmeleddin İhsanoğlu’nun MHP listesinden milletvekili adayı olması da ayrı bir değerlendirme konusu. Demek ki İhsanoğlu CHP’nin ve diğer destek veren partilerin değil MHP’nin adayıymış. Cumhurbaşkanlığı seçimleri için adayı MHP belirlemiş diyebiliriz” diye konuştu.

“Listelerde genelde hukukçular yer alıyor”

Parti listelerinde eğitimcilerin, çiftçilerin, işçilerin, sendikacıların ve engellilerin çok az sayıda yer aldığını kaydeden Gazeteci Ahmet Tunca, “Listelerde genelde hukukçular yer alıyor. Ardından sağlıkçılar ve işadamları geliyor. Bunlar mesleklerinde başarıyı yakalamış ve maddi durumu iyi olan insanlar. Yani başarılı olup, maddi durumu iyi olmayan kişiler listelerde çok az sayıda yer alıyor. Bu duruma üzülüyorum. Eskiden partilerde aday olacak kişilerin maddi durumlarına bakılmazdı. Onların kişiliklerine, kimliklerine, olgunluklarına halktaki tanınırlıklarına bakılırdı. 7 Haziran ülkemiz için bir milat olacaktır. Çok önemli bir kavganın verildiği bir ortam var. Cumhuriyetin değerleriyle kavga var. Bu neticelenecek. Devam mı denilecek, tamam mı denilecek. Ak Parti’nin Afyon listesi bence sürpriz olmuştur. Ben bazı isimlerin olmayacağını düşünmüştüm. Ama denecek bir şey yok, hayırlı olsun” diye görüşlerini açıkladı.

“Aday listesi tartışmaları bence bir hafta içerisinde bitecektir”

MHP’nin aday listesinin sıralamasıyla ilgili tabanda bazı itirazların bulunduğunu söyleyen Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Bu durum sadece ilimizde değil, diğer illerde de var. Bunlar MHP’nin yapısıyla ilgili şeylerdir. MHP sorunlarını tartışabilen bir parti. Bu tartışmalar geçtiğimiz yerel seçimlerde de yaşanmıştı. Aday açıklandığında tartışmalar oldu ve 15–20 gün içinde bitti. Seçim sahasına inildiğinde başkan adayımız Çetinkaya başarılı bir sonuç aldı. Yine aynı travma yaşanıyor. Bunlar aşılacaktır. Afyon ilçeleriyle oldukça büyük bir il. Mesela Emirdağ ilçemizden uzun yıllardır milletvekili çıkmıyor. Bundan dolayı bir sorun oldu. İlçeler adaylarının daha üst sıralarda olmasını istiyor. Aday listesi tartışmaları bence bir hafta içerisinde bitecektir. MHP’nin birinci sırasında Afyon’da yetişmiş, başarılı bir isim olan Mehmet Parsak var. Genç ve dinamik bir aday” diye konuştu.

Basın Odası, ilk iletiyi gönderen dinleyiciye Gazeteci Ahmet Tunca’nın son kitabı Sarıkamış/Kara Düşen Canlar’ın armağan edilmesi ile son buldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır