passo
“Madenler mutlaka denetlenmeli”

“Madenler mutlaka denetlenmeli”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası dinleyicileriyle buluştu. Bu hafta Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunumuyla yayınlanan Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Basın Odası’nda Karaman’ın Ermenek ilçesinde meydana gelen maden kazası ekseninde ülkemizdeki iş kazaları ve işçi güvenliği konusu değerlendirildi. “Maden kazaları ülkemiz için bir yüz karası” Ermenek’te […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası dinleyicileriyle buluştu.

Bu hafta Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunumuyla yayınlanan Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Basın Odası’nda Karaman’ın Ermenek ilçesinde meydana gelen maden kazası ekseninde ülkemizdeki iş kazaları ve işçi güvenliği konusu değerlendirildi.

“Maden kazaları ülkemiz için bir yüz karası”

Ermenek’te yaşanan bu hadisenin milletimizi derinden üzdüğünü kaydeden Gazeteci Ahmet Tunca, “Ermenek’teki maden faciası hepimizin yüreğinde derin bir yara açtı. Son günlerde pek çok acıyı birlikte yaşadık. Isparta Yalvaç’ta tarım işçilerini taşıyan bir minibüs devrildi ve pek çok kişi hayatını kaybetti. Madencilerimiz yerin metrelerce altında ekmek parası için zor koşullar altında çalışıyorlar. Onların alın terlerinin helal olduğuna kesinlikle inanıyorum. Madencilerimiz bu güç koşulları hak etmiyorlar. Birileri daha çok para kazanacak diye zor koşullar altında çalışıyorlar ve hayatlarını kaybediyorlar. Bu konuda gerekli tedbirlerin alınmaması hepimizi çok üzüyor. Maden kazaları ülkemiz için bir yüz karası. Dünyada trafik kazalarında olduğu gibi maden kazalarında da maalesef ilk sıralardayız. Ermenek’ten önce Soma’da çok acı bir maden kazsı yaşadık. Bu üzücü olay çabuk unutuldu. Birçok vaat yerine getirilmedi. Ardından Ermenek’te acı bir olay yaşadık. Bir daha bu tarz kazaların hiç yaşanmamsını ve gerekli tedbirlerin bir an önce alınmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

“Ülkemizde ise sık sık maden kazları yaşanıyor”

Ermenek’te yaşanan hadise dolayısıyla milletimize geçmiş olsun temennisinde bulunan Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Bu kazalar göz göre göre yaşanıyor. Yaşanan hadisede pek çok ihmalin olduğunu gördük. Daha önce de pek çok maden kazası yaşadık. Hepsinde de yaşam odalarının eksik olduğunu, madenlerin denetlenmediğini ve buradaki çalışma şartlarının çok kötü olduğunu gördük. Diğer ülkelerde de madenler var. Ama benzeri kazalar yaşanmıyor veya daha az yaşanıyor. Ülkemizde ise sık sık maden kazları yaşanıyor. Demek ki burada bir kusur ve denetimsizlik var. Çalışma Bakanı Faruk Çelik kendilerinin bu tarz küçük maden ocaklarını kapatmak istediklerini ama 50 kişinin araya girerek kapatmayı engellediğini söyledi. Bütün olayın özeti budur. Sayın Bakan açık yüreklilikle doğruyu söylemiştir. Bu 50 kişi paradan başka bir şeyi görmeyen kişilerdir. Bu kişiler madenlerin kapatılmasını istemediği için madenler kapatılmıyor ve denetlenmiyor. Böyle bir şey olmaz. Bu sistemi legal hale getirmek yanlıştır” diye değerlendirmede bulundu.

Programda ayrıca Ak Parti’nin istişare toplantısının ilimizde yapılmasının ilimizin tanıtımı açısından önemli olduğu yorumcular tarafından değerlendirilerek ilimizin sorunlarının yetkililere birinci elden iletilmesi gerektiği konusunda da birleşildi.

Basın Odası moderatörü Gazeteci İsmail Akar ve yorumcu Gazeteci Polat Yılmaz bu hafta işleri dolayısıyla programa katılamadılar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır