passo
“Mahremiyet, insanlar için önemli bir değerdir”

“Mahremiyet, insanlar için önemli bir değerdir”

Afyonkarahisar Valiliği ve Gün FM işbirliğinde süren Aile Saati programına Afyonkarahisar İl Müftü Yardımcısı Sevdegül Çekiç konuk oldu. Çekiç programda Haziran ayının teması olan ailede mahremiyet konusunda değerlendirmede bulundu. Diyanet Vakfı Yayınlarından çıkan İslam Hukukunda Mahremiyet ve Sosyal Medya isimli bir kitabı bulunduğunu belirten Afyonkarahisar İl Müftü Yardımcısı Sevdegül Çekiç, “Bireysel ve toplumsal hayatta büyük […]

Afyonkarahisar Valiliği ve Gün FM işbirliğinde süren Aile Saati programına Afyonkarahisar İl Müftü Yardımcısı Sevdegül Çekiç konuk oldu. Çekiç programda Haziran ayının teması olan ailede mahremiyet konusunda değerlendirmede bulundu.
Diyanet Vakfı Yayınlarından çıkan İslam Hukukunda Mahremiyet ve Sosyal Medya isimli bir kitabı bulunduğunu belirten Afyonkarahisar İl Müftü Yardımcısı Sevdegül Çekiç, “Bireysel ve toplumsal hayatta büyük bir öneme sahip olan mahremiyet, günümüz tartışma konuları arasına girmiştir. Son yıllarda iletişim teknolojileri alanında ileri boyutlara taşınan sosyal medya ağı, aynı zamanda yeni tartışma konularını da gündeme getirmiştir. Buna göre İslam hukukunda Müslüman bireylerin fiilleri boyutunda tartışılan mahremiyet kavramının, günümüz insanının değişen sosyal ilişkileri çerçevesinde yeniden ele alınması ve fiil-mahremiyet ilişkisinin İslam hukuk normları bağlamında yeniden tartışılması önem arz etmektedir. Kitabımızda sosyal medya ortamında ihlali söz konusu olabilen mahremiyetin sınırları, İslam hukukundaki mahremiyet sınırları bağlamında ele alınmış, ihlallerin sebep olabileceği kişisel ve toplumsal zararlara yönelik tedbirler ve cezalar yine İslam hukuku bağlamında değerlendirilmiştir” şeklinde konuştu.
Çekiç mahremiyetle ilgili değerlendirmeler yaptı
Mahremiyetin bir yönüyle bireyin özel alan algısı ile ilgili olsa da bir başka yönüyle diğer tüm insanlarla ilgili olduğuna vurgu yapan Taştan, “Mahremiyet, insanlar için önemli bir değerdir. Çünkü bu kavram insan hayatını her gelişim döneminde etkilemekte ve ona yön vermektedir. Mahremiyet tüm insanların gerçekliğidir. Mahremiyet bir yönüyle bireyin özel alan algısı ile ilgili olsa da bir başka yönüyle diğer tüm insanlarla ilgilidir. Çünkü her özel alan, diğer bir özel alan ile yan yana yaşamak, varlığını sürdürmek zorundadır. Bundan dolayı her toplumun özellikle de ailenin mahremiyet ve onun öğretimiyle özel olarak ilgilenmesi gerekir. Mahremiyetin öğretilmesi/öğrenilmesi ortak gelişim süreçleri içerisinde olduğu görülmektedir.” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır