passo
MARKA KENT MARKA BAŞKAN

MARKA KENT MARKA BAŞKAN

Uzun bir aradan sonra tekrar birlikteyiz. Yerel seçimlere 6,5 ay kaldı. Şimdi belediye başkan aday adayları beldelerinde, ilçelerinde, illerde ve büyükşehirlerde nabız tutmaya devam ediyor. Çok bildik bir söz vardır, ‘Her yiğidin gönlünde bir aslan yatar’ diye. Bu bağlamda birçok aday adayı mensubu olduğu partiden adaylık girişimlerini sürdürüyor. Mevcut seçim sistemine göre çoklu aday adayları […]

Uzun bir aradan sonra tekrar birlikteyiz.

Yerel seçimlere 6,5 ay kaldı. Şimdi belediye başkan aday adayları beldelerinde, ilçelerinde, illerde ve büyükşehirlerde nabız tutmaya devam ediyor.

Çok bildik bir söz vardır, ‘Her yiğidin gönlünde bir aslan yatar’ diye.

Bu bağlamda birçok aday adayı mensubu olduğu partiden adaylık girişimlerini sürdürüyor.

Mevcut seçim sistemine göre çoklu aday adayları arasında parti yetkilileri anket çalışması, temayül yoklaması ve parti içi değerlendirmeleri dikkate alarak her siyasi partinin adayını seçmenin önüne koyacak.

Afyon yerelinde baktığımıza çok sayıda aday adayları belde, ilçe ve merkezde yer alıyor.

İlçelerde öyle bir tezatlık yaşanıyor ki bazı ilçelerde bazı partilerin aday bolluğu var. Bazı ilçelerde hatta beldelerde ise özellikle muhalefet partilerinde aday adayı yok.

Parti yöneticilerinin işi gerçekten zor.

Bir tarafta aday fazlası olan yerlerde küskünlük kırgınlık yaratmadan sorunu çözmek.

Bazı yerlerde ise partili arkadaşlarını ikna ederek o ilçe veya beldeden başkan adayı çıkartmak.

Burada çoklu adayların olduğu yerde başkan adayı dışındaki diğer aday adaylarını İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisinde yarıştırmak bir çözüm olabilir.

Adaysız yerlerde ise milletvekili aday adayı olanlara görev verilebilir.

Peki, bir siyasetçi kentine, ilçesine, beldesine hizmet etmek gayesi dışında neden aday adayı olur?

Bu sorunun yanıtına baktığımızda;

Mevki, makam ikbal

Tanıtım, reklam

Ego tatmini.

Bugün ekeyim yarın hasadı toplarım mantığı yer alıyor.

Peki, seçmen nasıl bir başkan ister?

Çağdaş toplumların en önemli nitelikleri kentleşmeyle doğru orantılıdır. İyi bir kentleşme, iyi bir yönetimden geçer. Bu ise kısaca belediye başkanı ve ekibi demektir. Belediye başkanı bir kentin bel kemiğidir. Hizmet ettiği kentin ve yaşayan halkın geleceği, ortaya koyacağı vizyon ile belirlenecektir.

Bu nedenle vizyonu geniş bir başkan ister seçmen.

Belediye başkanlığı görevini yürütecek kişinin pek çok özelliklere sahip olması gerekiyor. Bu nedenledir ki; belediye başkanının vizyonu ve bunu gerçekleştirmek için gerekli prensip ve kuralları olmalıdır.

Seçmen prensipleri ve kuralları olan ayrıca bunları uygulayacak maharette başkan ister.

Hizmetine talip olduğu kentin, sosyal ve kültürel özelliklerini çok iyi bilmeli, takip edilen amaçlar hiçbir zaman kişisel olmamalıdır. Belediye başkanı seçilmek için vaat ettiği tüm talepleri, seçildikten sonra, koltuğa oturduğunda da unutmamalı, yerine getirmelidir. Makamının kapısı vatandaşa her zaman açık olmalı, ulaşılamayan değil, vatandaşla iç içe olan biri olmalıdır.

Seçmen halktan ve haktan yana başkan arar.

Kentin ve yaşayanların sorunlarını yerinde dinleyen ve zamanında çözüm getiren biri olmalı, temsil ettiği kentteki insanlarla birlikte yaşadığını unutmamalı, onların dertlerini ve sevinçlerini paylaşarak hissetmeli ve onlardan biri olmalıdır. Halkın çıkarları her zaman ilk hedefi olmalı, çalışmalarını en üst düzeyde yılmadan yapmalıdır.

Seçmen çalışkan başkan ister.

Adil, halktan yana, şeffaf ve güvenilir olmalı, verdiği sözleri tutmalı, kararlı ve dürüst olmalı, ekip çalışmasına yatkın, önerilere ve fikirlere açık olmalı, teknolojiyi, dünyadaki gelişmeleri, kentleşme ile ilgili yenilikleri yakından takip etmeli, kendini sürekli yenilemelidir. Yeniliklerde ve hizmetlerde öncü olmalı, olayları objektif değerlendirerek, doğru analiz etmeli ve analitik bir zekâya sahip olmalıdır.

Seçmen çağdaş bir başkan arzu eder.

Mücadeleci bir ruha sahip olmalı ve hiçbir zorluktan yılmamalı, hızlı düşünme, karar verme ve karar alma yeteneğine sahip olmalıdır. Devrimci, modern, aydın, ileri görüşlü olmalı, sivil toplum örgütlerinin önemini benimsemeli ve çalışmalarına destek vermelidir. +

Seçmen aydın bir başkan bekler.

Kibar, anlayışlı ve uzlaşmacı bir tavır sergilemeli, cesur olup, kararlarının arkasında durmalıdır. Partiler üstü hizmet vermeli, din, dil, ırk ayrımı gözetmemelidir. Onurlu ve gururlu olmalı, tek başına değil, vatandaşıyla birlikte hareket etmelidir.

Seçmen ben değil biz diyebilen başkan bekler.

Bütün bunlar bir belediye başkanında olmazsa olmazlardan pek çoğudur.

En önemlisi kentini marka yapabilecek başkan olmalı.

Marka kentlerin ise marka başkanlar ve ekibi tarafından olduğu unutulmamalı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır