passo
Marka Kent Toplantısı

Marka Kent Toplantısı

Salı Günü Oruçoğlu Otel’de Marka Kent toplantısındayız. Vali, Belediye Başkanı, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, İl Genel Meclisi Başkanı ve üyeleri ile Sivil Toplum Örgütü temsilcileri üç saati aşkın süreçte Afyonkarahisar’ın marka kent olması konusunda atılacak adımları tartıştı. Açılış konuşmasında Vali Güner yol haritasını anlattı. Konuşmasının son bölümünde ise “Ben fıkra anlatan idareci değilim. Kimse […]

Salı Günü Oruçoğlu Otel’de Marka Kent toplantısındayız. Vali, Belediye Başkanı, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, İl Genel Meclisi Başkanı ve üyeleri ile Sivil Toplum Örgütü temsilcileri üç saati aşkın süreçte Afyonkarahisar’ın marka kent olması konusunda atılacak adımları tartıştı.

Açılış konuşmasında Vali Güner yol haritasını anlattı. Konuşmasının son bölümünde ise “Ben fıkra anlatan idareci değilim. Kimse benden fıkra anlatmamı beklemesin” diyerek birilerinin kulaklarını çınlattı. Şehir Plancısı Faruk Göksu ve Esra Akar marka kent konusunda bilgiler verdi. Belediye Başkanı Çoban, ilçe belediye başkanları, kaymakamlar ile STÖ temsilcilerini görüşlerini anlattı toplantıda.

 

GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİNİN FARKINDA MISINIZ?

Başkan Çoban’ın konuşmasından Afyonkarahisar’ın gelişmiş iller sıralamasında 41. Sırada olduğunu öğrendik. Çoban “Aslında çok daha üst sıralardayız. Fakat bizim aşağı çeken hava kirliliği’ demesi beni güldürdü. Bunu gazeteci söylese anlarım. Fakat İl Belediye Başkanı hava kirliliğinden şikayetçi oluyor.

Kirlilik deyince marka kent olmak adına toplantılar yapılması beyin fırtınası yapanlara bir önerim var. Sadece hava kirliliği değil. Bakın çevrenize gürültü kirliliğine ne diyeceksiniz? Yetmedi görüntü kirliliğinin farkında mısınız?

Bu kirliliğe kim dur diyecek?

Çünkü yol boyunca olmasından dolayı sürücülerin dikkati dağılır her an kazaya davetiye çıkıyor(Geçtiğimiz günlerde Ordu Bulvarında olan kaza gibi.)

İl giriş çıkışlarına, ana yollara kavşaklara bakın. Her taraf ilan ve reklam afişleri.

Elektrik direklerinden okul bahçelerine kadar.

Bir ilin görsel olarak kirlendiğini göreceksiniz.

 

ÇETİNKAYA’NIN KABRİ KARLAR İÇİNDEYDİ

Konuşulanları özetlemek yerine yaşananları paylaşmakta yarar görüyorum.

Afyonkarahisar tarihi değerlere sahip bir kent. Kurtuluş Savaşı meşalesi bu topraklarda ateşlendi. Bu konuda yeterli tanıtım yok. Siyasi bir tavır var. İki yıl önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Zafer Haftası kutlamalarına geldiğinde bu topraklarda yuhalandı. Ulusal anlamda büyük puan kaybı yaşandı. Kırık not alındı.

Tarihi değerlere sahip çıkılmıyor. Ali Çetinkaya bu ilin en etkili simasıdır. Yurtsever Atatürk ün silah arkadaşı, düşmana ilk kurşun atan askerdir.

Geçen hafta sonu Ali Çetinkaya’yı mezarı başında andık.

Çetinkaya’nın kabri karlar içindeydi, bakımsızdı. O gün orada anma yapılacağını bilen Belediye hiçbir çalışma yapmamıştı. Törene katılmayı destek olmayı bırakın bir kürek kar atmayı zül saymıştı.

 

YETKİLİLER CAZ FESTİVALİ’NE SIRTINI DÖNDÜ

Bir başka konu. Yıllardır ilimizde Caz Festivali yapılır. Bu festival ulusal medyada geniş yer alırdı. Yetkililer uzun zamandır bu festivale sırtını dönmüştür.

Yani diyorum ki…

Saatlerce günlerce tartışma, proje, çalışma, içerik, bakış, çerçeve ve eylem tamam.

Ancak zihniyet devrimi de yapmak lazım.

Sanata, kültüre,spora önem vermek gerekir.

Şapkadan tavşan çıkartmak adına uğraşmak yerine elimizdeki değerlere sahip çıkalım.

Sonrası gelir zaten. Yeter ki siyasi kaygılardan uzak olalım.

İlin gelişimine emek verenleri, katkı koyanları kutluyorum.

Mutlu ve aydınlık yarınlara…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır