passo
“Maske, mesafe ve hijyene devam”

“Maske, mesafe ve hijyene devam”

Afyonkarahisar Aile Hekimleri Dernek Başkanı Dr. Uğur Demirel Gün FM’in konuğu oldu. Demirel programda çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. “Tüm dünyada son yıllarda erişkinlerin bağışıklanması da en az çocuklar kadar önemsenmeye başlanmıştır” diyen Demirel, “Erişkinlerde mortalite ve morbidite ile sonuçlanabilecek birçok hastalık aşı ile önlenebilmektedir. Ülkemizde ileri yaş nüfusun giderek artmasıyla, kronik hastalıklar ve kanserlerde de […]

Afyonkarahisar Aile Hekimleri Dernek Başkanı Dr. Uğur Demirel Gün FM’in konuğu oldu. Demirel programda çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.
“Tüm dünyada son yıllarda erişkinlerin bağışıklanması da en az çocuklar kadar önemsenmeye başlanmıştır” diyen Demirel, “Erişkinlerde mortalite ve morbidite ile sonuçlanabilecek birçok hastalık aşı ile önlenebilmektedir. Ülkemizde ileri yaş nüfusun giderek artmasıyla, kronik hastalıklar ve kanserlerde de buna bağlı bir artış meydana gelmekte olup bu durum erişkin aşılamasının giderek daha da ön plana çıkmasına yol açmıştır. Bakanlığımız, erişkin bağışıklamasının giderek artan öneminin farkında olup gerek çocukluk döneminde bağışıklama takvimi yarım kalan gerekse de bağışıklığın pekiştirilmesi amacıyla ek aşılamalara ihtiyacı olanlar ile gebeler, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar, bağışıklık yetmezliği bulunanlar ve diğer risk gruplarındaki kişilerin enfeksiyon hastalıklarından korunması hedefleri doğrultusunda aşılama çalışmalarını yürütmekte ve desteklenmektedir” diye konuştu.
“Anne adaylarımızın aşıları eksik kalmamalı”
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın üçüncü doz aşı yapılması konusunda yapılan açıklamasına atıfta bulunan Afyonkarahisar Aile Hekimleri Dernek Başkanı Dr. Uğur Demirel, “Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, BioNTech mRNA aşısı olmuş ve 2. dozdan itibaren 6 aya kadar süre geçmiş kişilere risk grupları önceliklendirilerek hatırlatma dozu yapılmasının uygun olacağına karar verildiğini bildirdi. Sağlık çalışanları, 18-60 yaş arasındaki kronik hastalar ve 60 yaş üstü kişiler öncelikli olarak bugünden itibaren hatırlatma dozu yaptırabilecek. 60 yaş üzerindeki vatandaşlarımız ile gebelerin tam aşılı olmalarının son derece önemli olduğu bir kez daha vurgulanmıştır. İleri yaştaki vatandaşlarımız ve anne adaylarımızın aşıları eksik kalmamalı” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Covid 19 riskinin sürdüğü bugünlerde tedbirlere harfiyen uyulmasının önemli olduğunu belirten Demirel, “Maske, mesafe ve hijyene devam edelim” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır