passo
MASKELİ YAŞAMA ALIŞMAK LAZIM

MASKELİ YAŞAMA ALIŞMAK LAZIM

Corona virüsü vaka ve ölüm sayısı dünyanın her noktasında yaşamı durdururken bazı ülkeler diğerlerine göre daha fazla zarar gördü… Bazı ülkeler dünyadaki salgının gidişatını göz ardı ederek önlem almazken, bazı ülkeler de bilim ve teknolojiden faydalanarak salgının önüne geçmeyi başardı. Şimdi en çok ölüm o ve en az vaka ve ölüm olan ülkelere bakalım…. Dünya […]

Corona virüsü vaka ve ölüm sayısı dünyanın her noktasında yaşamı durdururken bazı ülkeler diğerlerine göre daha fazla zarar gördü…
Bazı ülkeler dünyadaki salgının gidişatını göz ardı ederek önlem almazken, bazı ülkeler de bilim ve teknolojiden faydalanarak salgının önüne geçmeyi başardı. Şimdi en çok ölüm o ve en az vaka ve ölüm olan ülkelere bakalım….
Dünya genelinde vaka sayısı ise 5 milyon 643 bin ve ölüm 350 bin 22’ye, ulaştı Kovid-19 nedeniyle bugüne kadar en fazla can kaybı, 100 bin 187 kişinin hayatını kaybettiği ABD’de görüldü.
Bu ülkeyi 37 bin 48 can kaybıyla İngiltere, takip ediyor. Sırasıyla 32 bin 955 ile İtalya, 28 bin 530 ile Fransa, 27 bin 117 ile İspanya, 23 bin 622 ile Brezilya, 9 bin 334 ile Belçika, 8 bin 470 ile Almanya, 7 bin 633 ile Meksika, 7 bin 508 ile İran, 6 bin 637 ile Kanada, 5 bin 856 ile Hollanda ve 4 bin 634 ile Çin izledi
1000’den fazla ölümün görüldüğü diğer ülkeler şöyle sıralandı:
Türkiye (4 bin 397), Hindistan (4 bin 349), İsveç (4 bin 125), Rusya (3 bin 807), Peru (3 bin 629), Ekvador (3 bin 203), İsviçre (1915), İrlanda (1615), Endonezya (1418), Portekiz (1342), Romanya (1216), Pakistan (1197) ve Polonya (1024)
En az olan ülkeler
Uluslararası kamuoyu, Tayvan, Güney Kore ve Singapur’u aldığı önlemlerle takdir etti.
Tayvan Ocak ayında ilk ölümler açıklandığında devlet başkanı Tsai Ing-Wen, ülkeyi alarma geçirdi. 124 önlem açıklayarak zorunlu olmayan iş yerlerini, devlet dairelerini ve okulları kapattı. Karantina için hastane binalarının kullanılmasına izin vermedi. Uluslararası yolcu ve ürün trafiğini büyük ölçüde durduran ülkede sadece 429 vaka görüldü. 6 kişi corona virüsü sebebiyle yaşamını yitirdi.
Güney Kore 17 gün içinde corona virüsü testi geliştirildi ve ülke çapında geniş bir laboratuvar ağı kurdu.Günde ortalama 40 bin test yapılarak hastaları henüz belirti göstermeden teşhis etmeyi başardı. Böylece hastalar durumları ağırlaşmadan iyileşirken virüsün yayılması da büyük ölçüde engellenmiş oldu. Ülkede 10 bin 700’den fazla vaka görülse de ölü sayısı 242’de kaldı.
Singapur, yoğun nüfusu ve Çin’le yakın ilişkileri nedeniyle hastalığın yayılması için ideal bir ortam sağlıyordu. İlk vakanın görüldüğü ocak ortasından itibaren hükümet, dedektif gibi çalıştı. Virüsü ülkeye Çinli 20 turistin getirdiği belirlendi. Kafiledekilerin görüştüğü kişiler, gittikleri dükkanlar tek tek belirlendi. Testler yapıldı, şüpheliler tam tecrite alındı. Ülkede vaka sayısı 12 bin 693’ken, ölü sayısı 12.
Can çekişen sektörler
Bayram kutlamamıza bile engel olan bu salgın bazı meslekleri bitirdi. Bu mesleklere baktığımızda karşımıza çıkan tablo şu şekilde
Corona virüsün ekonomik olarak en fazla zarar verdiği sektör havayolu şirketleri oldu. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA’ya göre, 2020 yılında havacılık sektörünün 113 milyar dolara kadar zarar edebilir. Bu rakam havayolu taşımacılığının yüzde 19 küçülmesi anlamı taşıyor. En az zararın ise 63 milyar dolar olarak hesaplandığı belirtildi Doğal olarak karayolu yolcu ve nakliye sektörü de olumsuz etkilendi.
Turizm de en fazla etkilenen sektörler arasında yer alıyor .Corona virüs nedeniyle dünya çapında seyahat acentaları,oteller, restoranlar zor durumda. Virüs nedeniyle insanlar seyahat yapmaktan korktukları için turistik bölgeler boş kaldı. Dünya turizm sektörü 6.6 trilyon değerinde, bu rakam küresel ticaretin yüzde 10 anlamına geliyor. Sadece Çin’de 25 milyon turistin seyahatten çekineceği tahmin ediliyor.
Fuarcılık sektörünün büyüklüğü 14 milyar euro. Ancak corona virüs nedeniyle şu ana kadar onlarca fuar iptal edildi. Sadece Almanya’da 24 bin çalışanın fuar iptallerinden etkilenmesi bekleniyor.
Eğlence sektörü de darbe yedi Corona virüs nedeniyle insanlar toplu alanlarda bulunmaktan çekiniyor. Bu nedenle konser, tiyatro ve sinema salonları boş kaldı.
Corona virüsten kaçınmak için hijyen çok önemli. Bu nedenle insanlar dışarda yemek yemeği tercih etmiyor. Restoran ve catering firmaları müşterilerinin ortalama yüzde 38 oranında gerilediğini belirtiyor.
Corana virüsünün en fazla etkilediği alanlardan biri de spor müsabakaları oldu. Birçok ülkede spor müsabakaları ya ertelendi ya da seyircisiz oynanıyor. Amerikan basketbol ligi NBA maçları belirsiz bir tarihe kadar ertelendi.
Ve bankalar…. Müşterilerin büyük bir kısmı kredilerini ödeyemediği için bankalar zor duruma düştü en büyük bankalarından biri olan Deutschen Bank’ın hisseleri yüzde 17 değer kaybına uğradı. Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarını zaten yüzde sıfırda tutuyor.
Kazanan Sektörler

Bu salgından en çok kazançlı çıkan meslek guruplarına baktığımızda dezenfektan ürün satanlar sağlıkçılara tulum ve koruyucu giysi üretenler, Eczaneler, Gıda üreticilerini görmekteyiz.
Salgın sebebiyle ülkemizde en çok yorulan meslekler ise :
İlk başta salgınla canla başla mücadele eden doktorlar ve sağlık ekibi. Hemen arkasında polis bekçi, kargo ve PTT ile market çalışanları, basın çalışanları, Bankacılar, Mali Müşavir ve çalışanları,Belediye ve belediye işçilerini sayabiliriz.
Tüm dünyayı ve ülkemizi olumsuz etkileyen bu salgın sonrası gibi hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.Tedbirli ve maskeli yaşamaya alışacağız artık.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır