passo
MEDENİYETİ TERCİH ETTİK

MEDENİYETİ TERCİH ETTİK

Hep kazandığımızı düşünürüz. Kaybettiklerimizi hiç aklımıza getirmiyoruz. Hâlbuki biz o yollardan, yorgun, yılgın, kimi zaman küskün geçerken, arkada bıraktıklarımızı nedense hatırlamak bile istemeyiz. Onlar bizim geçmişimiz, tarihimiz, yaşadıklarımız, ömrümüzün önemli bir sürecidir. 50-60 yıl gerilere gidiyorum zaman zaman. Bugünle bağdaşmayan, adeta masallara konu olacak kadar tuhaf gelecek ama gerçek şeyler yaşadık. Köyler, kasabalar kar yağdığı […]

Hep kazandığımızı düşünürüz.
Kaybettiklerimizi hiç aklımıza getirmiyoruz.
Hâlbuki biz o yollardan, yorgun, yılgın, kimi zaman küskün geçerken, arkada bıraktıklarımızı nedense hatırlamak bile istemeyiz.
Onlar bizim geçmişimiz, tarihimiz, yaşadıklarımız, ömrümüzün önemli bir sürecidir.
50-60 yıl gerilere gidiyorum zaman zaman.
Bugünle bağdaşmayan, adeta masallara konu olacak kadar tuhaf gelecek ama gerçek şeyler yaşadık.
Köyler, kasabalar kar yağdığı zaman dünyayla ilgisini ister istemez keser, insanlarda bu tabiat olayı karşısında şikâyet etmezlerdi.
Yol diye bir şey sadece toprak çığılardan ibaretti. Üzerinde ancak kağnılar, kışın karda kızaklar, arada mecbur kalırlarsa gider gelirlerdi.
Hastalanan biri olsa, köyde kimin acar atları varsa aman zaman kızaklara koşulur, kızağın üstüne yatak benzeri bir şey serilir, hasta yatırılır, üstü kalın kilimlerle örtülür, komşu köydeki sağlık memuruna ya da varsa ebeye öyle gidilirdi.
Bugün öyle mi?
Helikopter ambulanslar var.
Bugün yolar uzun süreli kapanmıyor.
Her evin önünde araba, traktör, kamyon vs var.
Daha olmadı mı, acilin ambulansları en ücra köyden sizi alıyor.
Ahırdan, ağıldan bozma okullar…
Okula gidemeyen, kalem-defter alamayan, bir kalemi yılarca kullanan, bir kitabı iki-üç kuşak kulanan o nesiler çok eziyet çekti.
Bütün bunları bilmek için zaman tünelinde gerilere gidip, o günleri yaşamak gerekiyor. Çünkü o sıkıntıları anlatmak kelimelere sığmıyor.
Antalya’nın, Mersin’in portakalını, muzunu bilmeden ölen insanlar sayılamayacak kadar çoktu.
Askerlikten gayri başka yer görmeyen delikanlılar öbür dünyaya öyle göç ettiler.
Radyo hayatımıza 1960’lardab sonra girdi. Herkeste yoktu. Koca bataryalı ve damlardaki antenleriyle dünyaya radyoyla açıldık.
İnsanlar yüzlerce yokluğa rağmen, şikâyet ve isyan etmezlerdi. Onlar tabiatla haşır neşirlerdi. Yürekleri insan sevgisiyle doluydu.
Bugün her şeyimiz var. Toprağı, hayvanı, tabiatı tanımayan çocuklarımız var. Medeniyet bize insanlığımızı unutturdu.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır