passo
Meme hastalıkları

Meme hastalıkları

Meme hastalıkları ağırlıklı olarak bayanlarda görülür” Meme hastalıklarından çoğunlukla bayanların şikâyetçi olduklarını kaydeden Yrd. Doç. Dr. Ahmet Bal, “Bu hastalıklar değişik bulgularla kendini belli eder. Bir kısmı iyi huylu, bir kısmı kötü huylu diye bilinen memenin kanserini de içeren hastalılardır. Meme hastalıkları ağırlıklı olarak bayanlarda görülmesine rağmen erkeklerde de görülür. Meme kanserlerinin bir kısmı erkeklerde […]

Meme hastalıkları ağırlıklı olarak bayanlarda görülür”

Meme hastalıklarından çoğunlukla bayanların şikâyetçi olduklarını kaydeden Yrd. Doç. Dr. Ahmet Bal, “Bu hastalıklar değişik bulgularla kendini belli eder. Bir kısmı iyi huylu, bir kısmı kötü huylu diye bilinen memenin kanserini de içeren hastalılardır. Meme hastalıkları ağırlıklı olarak bayanlarda görülmesine rağmen erkeklerde de görülür. Meme kanserlerinin bir kısmı erkeklerde de görülür. Kabaca bir rakam vermek gerekirse görülen 100 meme kanseri vakasının bir tanesi erkeklerde görülmektedir” diye bilgi verdi.

“Birçok hastada dönemsel meme ağrılarıyla karşılaşıyoruz”

Meme hastalıklarının iki grupta değerlendirilebileceği bilgisini aktaran Bal, “Birinci grup iyi huylu meme hastalıkları, diğer grup ise meme kanserleridir. Meme hastalıklarından muzdarip olan hastaların en büyük şikâyeti meme ağrısıdır. Birçok hastada dönemsel meme ağrılarıyla karşılaşıyoruz. Bu hasta grubunun şikâyetleri dönemseldir. Burada en önemli hatırlatma kişilerin kendi kendilerine belli periyotlarda yapacakları meme muayenesidir. Bu konu ihmal edilmemelidir” dedi.

“Önce kişinin durumunu ayrıntılı olarak sorguluyoruz”

Kendilerine başvuran hastaların var olan şikâyetleriyle değerlendirmeden önce hastalardan ayrıntılı bilgi aldıklarını söyleyen Bal, “Önce kişinin durumunu ayrıntılı olarak sorguluyoruz. Meme kanserlerinin daha sık görüldüğü grup 40 yaşın üstündeki gruptur. Bu nedenle başvuran hastanın yaşı ve aile öyküsü önemlidir” şeklinde konuştu.
Dinleyicilerde programa yoğun olarak sorularıyla katıldılar.
AKÜ Tıp Fakültesi’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun yaklaşık bir saat sürdü

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır