passo
“Meme kanseri kaderiniz olmasın”

“Meme kanseri kaderiniz olmasın”

İçinde bulunduğumuz Ekim ayının meme kanseri farkındalık ayı olması nedeniyle Gün FM’de Afyonkarahisar Halk Sağlığı Müdürlüğü-Gün FM işbirliğinde özel bir yayın gerçekleştirildi. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu özel yayının konuğu Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) Sorumlu Hekimi Dr. Belgin Abacı oldu. “Meme kanseri erken dönemde tespit edilebilen kanser türlerinden […]

İçinde bulunduğumuz Ekim ayının meme kanseri farkındalık ayı olması nedeniyle Gün FM’de Afyonkarahisar Halk Sağlığı Müdürlüğü-Gün FM işbirliğinde özel bir yayın gerçekleştirildi.
Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu özel yayının konuğu Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) Sorumlu Hekimi Dr. Belgin Abacı oldu.
“Meme kanseri erken dönemde tespit edilebilen kanser türlerinden biridir”
KETEM’in Afyonkarahisar Devlet Hastanesi içerisinde Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı olarak hizmet verdiğini kaydeden Dr. Abacı, “Merkezimizde meme, rahim ağzı, bağırsak ve prostat kanseri taramalarını ücretsiz olarak yapmaktayız. İçinde bulunduğumuz Ekim ayı meme kanseri farkındalık ayı. Meme kanseri erken dönemde tespit edilebilen kanser türlerinden biridir. Bu dönemde tespit durumunda meme kanserinin iyileşme şansı yüzde 98’dir. Erken tespit için kadınların düzenli olarak kendi kendine meme muayenesi yapmaları, sağlık personeline meme muayenesi yaptırmaları ve mamografi çektirmeleri gereklidir. 20 yaşından sonra her kadın, her ay kendi kendine meme muayenesi yapmalıdır. Kendi kendine meme muayenesi ideal olarak âdetin başlangıcından 7–10 gün sonra ayda bir kez yapılmalıdır. Eğer kadın adet görmüyor, yani menopozda ise yine her ay, aynı günlerde meme muayenesi yapmalıdır” diye konuştu.
“40 yaşından sonra iki yılda bir mamografi çektirmelidir”
20 yaşından sonra, 2 yılda bir sağlık personeline meme muayenesi yaptırılması gerektiğini kaydeden Abacı, “40 yaşından sonra ise her yıl sağlık personeline meme muayenesi yaptırmalıdır. Yine 40 yaşından sonra, iki yılda bir mamografi çektirmelidir. Bir mamografi için en uygun zaman meme dokusunun en az hassas olduğu, adet dönemini takip eden ilk haftadır. Meme kanseri kaderiniz olmasın. Farkında olun, korkmayın ve arkadaşlarınıza anlatın” şeklinde bilgi verdi.
“Meme kanserlerinin sadece yüzde 7-9’luk bir kısmı ailesel geçişlidir”
Meme kanseri kadınlarda görülen kanser tipleri arasında birinci sırada yer aldığını bildiren Abacı, “Hayat boyu her 8 kadından birinin kansere yakalanma riski vardır. Meme kanseri, meme dokusundaki hücrelerden gelişen kanserlerdir. Kadın cinsiyet ve yaşlanma meme kanseri için en önemli risk faktörleridir. Meme kanserlerinin sadece yüzde 7-9’luk bir kısmı ailesel geçişlidir. Özellikle anne tarafında genç yaşta meme kanseri ve erkek meme kanseri görülmesi ailesel bir geçişe işaret edebilir” diye konuştu.
Yayın sonrası bir süre Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile de görüşen Dr. Abacı, yayın dolayısıyla teşekkürlerini iletti. Akar ise KETEM’in faaliyetlerini duyurmaktan mutlu olduğunu kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır