passo
“Meme kanserinde erken teşhis çok önemli”

“Meme kanserinde erken teşhis çok önemli”

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Kanser Erken Teşhis ve Eğitim Merkezi (KETEM) Hekimi Dr. Belgin Abacı konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Abacı Ekim ayının meme kanseri bilinçlendirme ayı olması nedeniyle meme kanseriyle ilgili bilgiler verdi. “Meme kanserine neden olan hücrelerin çoğalması ve büyümesi oldukça zaman alır” diyen KETEM […]

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Kanser Erken Teşhis ve Eğitim Merkezi (KETEM) Hekimi Dr. Belgin Abacı konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Abacı Ekim ayının meme kanseri bilinçlendirme ayı olması nedeniyle meme kanseriyle ilgili bilgiler verdi.

“Meme kanserine neden olan hücrelerin çoğalması ve büyümesi oldukça zaman alır” diyen KETEM Hekimi Dr. Belgin Abacı, “Ancak çoğaldıktan sonra hücreler lenf ve kan yoluyla vücudun diğer organlarına yayılabilir. Meme kanserinde en önemlisi kanserin kan ve lenf yolu ile diğer organlara yayılmadan tanının konmasıdır. Bu aşamada konulan tanı ile tedavi oranı çok yüksektir. Bu nedenle erken teşhis çok önemlidir. Meme kanserinin nedeni tam olarak bilinmese de kalıtım önemli bir risk nedenidir. Anne yada kardeşte meme kanseri görüldüğünde hastalığın riski üç kat artar” diye konuştu.

“En belirgin belirti memede ele gelen kitledir”

Amaçlarının meme kanseri belirtileri oluşmadan kanseri yakalamak olduğunu belirten Abacı, “Bunun için taramalar yapıyoruz. Meme kanseri belirtilerini bilmek meme kanserinin erken evrede yakalanması ve tedavinin başarıya ulaşması için çok önemlidir. En belirgin belirti memede ele gelen kitledir. Bu kitle meme dışında koltuk altında da olabilir. Kollar yukarı kaldırıldığında, eller bele konarak omuzlar önde birleştirilirse kitle meme ucunu yada derisini içeriye doğru çeker. Bu nedenle kadınlarımız her ay elle kendi kendilerinin meme muayenelerini ayna karşısında mutlaka yapmalı. Bu muayeneyi maaş günü, fatura ödeme günü gibi bir tarihe denk getirerek her ay düzenli olarak mutlaka yapsınlar. Nasıl muayene yapacağını bilmeyenler Aile Hekimlerinden veya KETEM uzmanlarından konu hakkında bilgi alabilirler” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Kitle çok büyürse meme derisinde ödem oluşur ve şişme görülebilir”

Meme kanserinin belirtilerinden bahseden Abacı, “Su gibi yada kanlı meme başı akıntısı görülebilir. Kitle çok büyürse meme derisinde ödem oluşur ve şişme görülebilir. Meme derisinde değişiklik meydana gelebilir. Kızarıklık, portakal kabuğu gibi noktalanma veya kalınlaşma olabilir. Meme kanseri yayılmış ise yayıldığı bölge ile ilgili şikayetler görülebilir. Herhangi bir belirti görüldüğünde ihmal etmeden mutlaka doktora başvurmak gereklidir. Kanserde erken teşhisin hayat kurtardığını unutmayalım” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır