passo
“Meme kanserinin görülme sıklığı artıyor”

“Meme kanserinin görülme sıklığı artıyor”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programı yeni sezonun ilk bölümüyle yayınlandı. Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ve Gün FM işbirliğinde düzenlenen programın ilk bölümünde Ekim ayının meme kanseri farkındalık ayı olması nedeniyle bu hastalık konuşuldu. “Erken teşhis çok önemlidir” Programa AFSÜ Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı’ndan Doktor Öğretim Üyesi […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programı yeni sezonun ilk bölümüyle yayınlandı. Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ve Gün FM işbirliğinde düzenlenen programın ilk bölümünde Ekim ayının meme kanseri farkındalık ayı olması nedeniyle bu hastalık konuşuldu.
“Erken teşhis çok önemlidir”
Programa AFSÜ Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı’ndan Doktor Öğretim Üyesi Mehlika Bilgi Kırmacı konuk olarak katıldı.
Meme kanseri hastalığı ile ilgili bilgiler veren Kırmacı, “Meme dokusunu oluşturan hücre gruplarının kontrolsüz olarak çoğalması sonucu ortaya çıkan tümöral hastalık meme kanseridir. Önce çevresel dokuya, memeye yakın lenf bezlerine ve zamanında tanı konulup tedavi edilmeyen hastalarda diğer organlara da yayılıp tedaviye olanaksız hale geçer. Bu nedenle erken teşhis çok önemlidir. Kadınlarımız ayna karşısına geçip kendi kendilerine elle meme muayenelerini düzenli olarak yapmalıdır. Bunu nasıl yapacağını bilmeyenler hekimlerden öğrenebilir” diye konuştu.
“Yüz bin kişide 40-50 kişide görülüyor”
Meme kanserinin son yıllarda görülme sıklığının arttığını kaydeden Kırmacı, “Yüz bin kişide 40-50 kişide görülüyor. Bir kadının hayatı boyunca yakalanma riski yüzde 12,5. İlerleyen yaşla birlikte risk de artar. Hastalığın risk faktörlerini kadın olmak, sigara ve alkol kullanımı, düzenli egzersiz ve spor yapmamak, geç yaşta anne olmak hormon replasman tedavisi olarak sıralayabiliriz. Emzirme hastalığa karşı koruyucudur” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Programda meme kanseri tüm yönleriyle konuşuldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır