passo
“Menopoz döneminde kontroller ihmal edilmemelidir”

“Menopoz döneminde kontroller ihmal edilmemelidir”

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına AFSÜ Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı’ndan Doktor Öğretim Üyesi Mehlika Bilgi Kırmacı ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Nadire Tuncer konuk olarak katıldı. Programda menopoz konuşuldu. “Ülkemizde menopoz yaşı 46-48 yaş arasıdır” Menopozun bebeklik, ergenlik, olgunluk gibi bir dönem olduğunu kaydeden Kadın Hastalıkları […]

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına AFSÜ Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı’ndan Doktor Öğretim Üyesi Mehlika Bilgi Kırmacı ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Nadire Tuncer konuk olarak katıldı. Programda menopoz konuşuldu.
“Ülkemizde menopoz yaşı 46-48 yaş arasıdır”
Menopozun bebeklik, ergenlik, olgunluk gibi bir dönem olduğunu kaydeden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Nadire Tuncer, “Ülkemizde menopoz yaşı 46-48 yaş arasıdır. Genetik, doğurganlık, ilk adet yaşı, psikoloji, çevresel faktörler, sigara ve sosyal faktörler menopozu etkileyen faktörlerdir. Menopozda hormonsal sistem değişikliği nedeniyle sindirim sistemi problemleri artıyor. Kilo artışı da yaşanabilir” diye konuştu.
“Düzenli meme takibi ihmal edilmemelidir”
Kadınlarda meme takibinin çok önemli olduğunu kaydeden AFSÜ Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı’ndan Doktor Öğretim Üyesi Mehlika Bilgi Kırmacı, “Düzenli meme takibi ihmal edilmemelidir. Sağlıkla ilgili düzenli kontroller mutlaka yapılmalıdır. Özellikle menopoz döneminde kontroller ihmal edilmemelidir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Programda menopozun olağan karşılanması gerektiğini belirten Kırmacı ve Tuncer tüm yönleriyle menopozu anlattılar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır