Reklam

Reklam

passo
“Menopoz yaşında genetik faktörler etkilidir”

“Menopoz yaşında genetik faktörler etkilidir”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programında menopoz konuşuldu. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu programa Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Yağmur Yücebaş Yıldız konuk olarak katıldı. “Menopoza geçiş yaklaşık 4 yıl kadar sürer” Menopozun adet kanamalarının kalıcı olarak kesilmesi olduğunu belirten Dr. Yağmur Yücebaş Yıldız, “Menopoza geçiş yaklaşık 4 […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programında menopoz konuşuldu. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu programa Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Yağmur Yücebaş Yıldız konuk olarak katıldı.
“Menopoza geçiş yaklaşık 4 yıl kadar sürer”
Menopozun adet kanamalarının kalıcı olarak kesilmesi olduğunu belirten Dr. Yağmur Yücebaş Yıldız, “Menopoza geçiş yaklaşık 4 yıl kadar sürer. Kadınların yalnızca yüzde 10’unda adetler birdenbire kesilir. Ortalama menopoz yaşı 48-52’dir. Menopoz yaşında genetik faktörler etkilidir. İyi beslenmeyen kadın daha erken menopoza girer. Zayıf kadınlar, sigara içenler daha erken menopoza girerler. Kadınların yüzde 1’i 40 yaşından önce menopoza girerler” diye konuştu.
“En sık görülen belirtiler ateş bozması ve gece terlemeleri”
Menopozun en sık görülen belirtilerinden birinin ateş basması ve gece terlemeleri olduğunu kaydeden Yıldız, “Hastaların yüzde 10’unda bu tarz yakınmalar menopoz öncesinde başlar. Yüzde 85’inde menopozda bu tarz yakınmalar vardır. Bu belirtiler menopozdaki hastalarda en sık başvuru nedenidir. Sıklıkla bu belirtilere konstrasyon bozukluğu, duygusal çökkünlük ve uyku bozuklukları da eşlik eder” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programında menopoz tüm yönleriyle değerlendirildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır