• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Mesleki Yeterlilik Belgesi çok önemli”
“Mesleki Yeterlilik Belgesi çok önemli”
Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Hisar Danışmanlık ve Beyaz Belgelendirme İşletmecisi Resul Sündük ile firmanın Belgelendirme Sorumlusu Merve Gül Coşkun konuk olarak katıldılar. Programda Sündük ve Coşkun mesleki yeterlilik belgesi...
15 Ekim 2020 13:30
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Hisar Danışmanlık ve Beyaz Belgelendirme İşletmecisi Resul Sündük ile firmanın Belgelendirme Sorumlusu Merve Gül Coşkun konuk olarak katıldılar. Programda Sündük ve Coşkun mesleki yeterlilik belgesi konusunda bilgiler verdiler.
“Mesleki Yeterlilik Belgesi, bireylerin herhangi bir meslekte, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından oluşturulmuş ulusal yeterlilikte belirtilen şartları karşılamaları halinde sahip olabilecekleri bir belgedir” diyen Hisar Danışmanlık ve Beyaz Belgelendirme İşletmecisi Resul Sündük, “Tabiplik, diş hekimliği, ebelik, eczacılık, veterinerlik, mimarlık, mühendislik mesleği ile en az lisans düzeyinde öğrenimi gerektiren ve mesleğe giriş şartları kanunla düzenlenmiş olan meslekler bu kapsamın dışındadır. Bunların dışındaki tüm meslekler için mesleki yeterlilik belgesi geçerlidir. Şu an Bakanlık tarafından onaylanarak Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından farklı sektörlerde yayınlanan 509 Ulusal Yeterlilik bulunmaktadır. Bunlardan 143 tanesi zorunlu mesleklerdir” şeklinde konuştu.
“Özel koşulu olan kişiler de alabilirler”
Özel koşulu olan kişilerin de Mesleki Yeterlilik Belgesi alabileceklerini kaydeden Sündük, “Konuşma ve duyma güçlüğü çeken kişiler için sınavda kendilerine İşaret Dili Tercümanı eşlik eder. Ya da okuma yazması olmayan kişiler için tarafsız okutman sınavlarda görevlendirilir. Bunun yanı sıra Türkçe diline hakim olmayan yabancı dil konuşan kişiler için ise yeminli tercümanlar sınavda görevlendirilir” diye değerlendirmede bulundu.
Mesleki Yeterlilik Belgesi nasıl alınır?
Programda Mesleki Yeterlilik Belgesi alma aşamalarından bahseden Belgelendirme Sorumlusu Merve Gül Coşkun, “Mesleki Yeterlilik Belgesi sayesinde kişiler, ilgili meslekte yeterli bilgi ve beceriye sahip olduklarını belgeleme şansına sahip olmaktadırlar. Bunu sağlayabilmek için Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları görevlendirilmiştir. Bir meslekte mesleki yeterlilik belgesi almak isteyen kişiler, firmamıza gelerek gerekli bilgileri aldıktan sonra başvuruda bulunabilirler. Uygun sınav planlamasına dahil edilen kişi mesleği kapsamında uygulanması gereken sınavlara girerek, değerlendirme sonucunda da başarılı bulunan mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaktadırlar. Sınav sonuçları ortalama 5 iş günü içerisinde kişilerin e-devletinde görüntülenmektedir. Sonrasında ortalama 15 iş günü içerisinde de belgeler firmamıza ulaşmaktadır. Sertifika şeklinde A+ boyutunda Mesleki Yeterlilik Belgesi ve aynı format dahilinde taşınabilir cüzdan tipi Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı düzenlenir” diye konuştu.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa