passo
Mevlevihane’nin tarihçesi konuşuldu

Mevlevihane’nin tarihçesi konuşuldu

Gün FM’de yayınlanan Geçmiş Zaman Olur Ki dinleyicileriyle buluştu. Mevlevihane Müze Müdürü, Araştırmacı-Yazar Hasan Özpunar ile Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in birlikte sundukları programda Afyonkarahisar Mevlevihanesi’nin tarihçesi konuşuldu. “Mevlevihane 1902’deki büyük Afyonkarahisar yangınında tamamen yanmıştır” Mevlevihaneler içerisinde ilk açılanların başında Konya’dan sonra Afyonkarahisar Mevlevihanesi’nin geldiğini kaydeden Özpunar, “Mevleviliğin ilimizde yaygınlaşmasının Hz. Mevlana ve […]

Gün FM’de yayınlanan Geçmiş Zaman Olur Ki dinleyicileriyle buluştu. Mevlevihane Müze Müdürü, Araştırmacı-Yazar Hasan Özpunar ile Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in birlikte sundukları programda Afyonkarahisar Mevlevihanesi’nin tarihçesi konuşuldu.

“Mevlevihane 1902’deki büyük Afyonkarahisar yangınında tamamen yanmıştır”

Mevlevihaneler içerisinde ilk açılanların başında Konya’dan sonra Afyonkarahisar Mevlevihanesi’nin geldiğini kaydeden Özpunar, “Mevleviliğin ilimizde yaygınlaşmasının Hz. Mevlana ve torunu Ulu Arif Çelebi’nin ilimize yaptıkları ziyaretler sonucunda olduğunu söyleyebiliriz. İlimizin Mevlevilik açısından önemli olmasının sebeplerinden biri de Hz. Mevlana’nın torunlarından Mutahhara Hatun’un Germiyanoğlu Süleyman Şah’a gelin gelmesidir. Dolayısıyla Çelebi sülalesi, Konya dışındaki topraklara da kök salmaya başlamıştır. 15.yüzyılın sonu, 16.yüzyılın başlarında, Sultan Divani döneminde Afyonkarahisar Mevlevihanesine daha fazla rağbet edildiğine şahit olmaktayız. Sultan Divani’nin teşkilatçılığı, devlet adamları ile ilişkiler içinde bulunması, onlarla sürekli diyalog halinde olması, çok seyahat etmesi, Mevleviliğin parlak bir dönem geçirmesine sebep olmuştur. Birçok önemli yangına maruz kalmış olan Afyonkarahisar Mevlevihanesi, 1902’deki büyük Afyonkarahisar yangınında tamamen yanmış ve bugünkü haliyle 1908’de yeniden inşa edilmiştir. 2007 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyona alınan Mevlevihanenin Derviş Odaları bölümü, Afyonkarahisar Belediyesi Kent Konseyi Kadınlar Meclisi’nin öncülüğünde tefriş edilmiş, Afyonkarahisar Belediyesi’nin tahsis etmesi sonucu, Sultan Divani Mevlevihane Müzesi olarak 30 Aralık 2008 tarihinde hizmete sunulmuştur” şeklinde konuştu.

Mevlevihane’nin tüm birimleriyle ilgili detaylı bilgiler sunan Özpunar ziyaretçi sayısının her geçen gün biraz daha arttığını belirtti.

Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir Geçmiş Zaman Olur Ki isimli programın her ayın ikinci Çarşamba günü saat 10.00’da yayınlandığını ve geçmişe ilgisi olan herkesi programı dinlemeye davet ettiklerini belirtti.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır