• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
Mevlevihane’nin tarihçesi konuşuldu
Mevlevihane’nin tarihçesi konuşuldu
Gün FM’de yayınlanan Geçmiş Zaman Olur Ki dinleyicileriyle buluştu. Mevlevihane Müze Müdürü, Araştırmacı-Yazar Hasan Özpunar ile Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in birlikte sundukları programda Afyonkarahisar Mevlevihanesi’nin tarihçesi konuşuldu....
10 Mayıs 2017 13:14
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Geçmiş Zaman Olur Ki dinleyicileriyle buluştu. Mevlevihane Müze Müdürü, Araştırmacı-Yazar Hasan Özpunar ile Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in birlikte sundukları programda Afyonkarahisar Mevlevihanesi’nin tarihçesi konuşuldu.

“Mevlevihane 1902’deki büyük Afyonkarahisar yangınında tamamen yanmıştır”

Mevlevihaneler içerisinde ilk açılanların başında Konya’dan sonra Afyonkarahisar Mevlevihanesi’nin geldiğini kaydeden Özpunar, “Mevleviliğin ilimizde yaygınlaşmasının Hz. Mevlana ve torunu Ulu Arif Çelebi’nin ilimize yaptıkları ziyaretler sonucunda olduğunu söyleyebiliriz. İlimizin Mevlevilik açısından önemli olmasının sebeplerinden biri de Hz. Mevlana’nın torunlarından Mutahhara Hatun’un Germiyanoğlu Süleyman Şah’a gelin gelmesidir. Dolayısıyla Çelebi sülalesi, Konya dışındaki topraklara da kök salmaya başlamıştır. 15.yüzyılın sonu, 16.yüzyılın başlarında, Sultan Divani döneminde Afyonkarahisar Mevlevihanesine daha fazla rağbet edildiğine şahit olmaktayız. Sultan Divani’nin teşkilatçılığı, devlet adamları ile ilişkiler içinde bulunması, onlarla sürekli diyalog halinde olması, çok seyahat etmesi, Mevleviliğin parlak bir dönem geçirmesine sebep olmuştur. Birçok önemli yangına maruz kalmış olan Afyonkarahisar Mevlevihanesi, 1902’deki büyük Afyonkarahisar yangınında tamamen yanmış ve bugünkü haliyle 1908’de yeniden inşa edilmiştir. 2007 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyona alınan Mevlevihanenin Derviş Odaları bölümü, Afyonkarahisar Belediyesi Kent Konseyi Kadınlar Meclisi’nin öncülüğünde tefriş edilmiş, Afyonkarahisar Belediyesi’nin tahsis etmesi sonucu, Sultan Divani Mevlevihane Müzesi olarak 30 Aralık 2008 tarihinde hizmete sunulmuştur” şeklinde konuştu.

Mevlevihane’nin tüm birimleriyle ilgili detaylı bilgiler sunan Özpunar ziyaretçi sayısının her geçen gün biraz daha arttığını belirtti.

Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir Geçmiş Zaman Olur Ki isimli programın her ayın ikinci Çarşamba günü saat 10.00’da yayınlandığını ve geçmişe ilgisi olan herkesi programı dinlemeye davet ettiklerini belirtti.

 

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa