passo
MHP İÇİN KONGRE VAKTİ

MHP İÇİN KONGRE VAKTİ

Anlaşılan o ki, Türk siyasi tarihinde ilk defa bir genel seçim tam zamanında yapılacak. 7 Haziran 2015 tarihi itibarı ile 11 Haziran 2011 seçimleri ile seçilen TBMM yenilenecek.   İktidar Partisi AKP ilk defa kurucu genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partinin başında olmadığı bir seçime girecek. (Yada en azından biz öyle zannedeceğiz)   YSK’nın açıkladığı […]

Anlaşılan o ki, Türk siyasi tarihinde ilk defa bir genel seçim tam zamanında yapılacak. 7 Haziran 2015 tarihi itibarı ile 11 Haziran 2011 seçimleri ile seçilen TBMM yenilenecek.

 

İktidar Partisi AKP ilk defa kurucu genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partinin başında olmadığı bir seçime girecek. (Yada en azından biz öyle zannedeceğiz)

 

YSK’nın açıkladığı son listeye göre Afyonkarahisar vekil sayısı değişmeden yine 5 vekillik için yarış olacak.

 

Buraya kadar her şey açık seçik ortada.

 

Bizim söylediğimiz yeni bir şey yok..

 

MHP bu seçimlerin kilit partisi konumunda.

 

Afyonkarahisar’da bu açık seçik ortada görünüyor.

 

Son mahalli seçimlerde oy oranını en çok artıran parti MHP.

 

Merkezde aldığı % 43 oyun yanında zaten güçlü olduğu Dinar’ın yanına, Emirdağ gibi, Çay gibi, İhsaniye gibi, Başmakçı gibi ilçeleri ekleyerek büyük sükse yaptılar.

 

Dahası mahalli seçimde alınan ve parti oyu olarak kabul edilen İl Genel Meclisi oylarını hesap edersek olası bir milletvekili seçiminde 1 olan milletvekili sayısını 2’ye çıkartacak oy oranına ulaştılar. 2014 yerel seçim sonuçlarını genel seçim gibi düşünürsek  Afyonkarahisar’da Ak Parti 3 milletvekili çıkartabiliyorken, MHP 2 milletvekili çıkartabilir hale gelmişti.

 

İGM’de güçlü bir grupları, Aziz Aslan gibi, Alper Yağcı gibi –kim ne derse desin- başarılı yöneticileri, İbrahim Acar, Saffet Acar gibi marka siyasetçileri, Mehmet Parsak gibi, Fatih Çetinkaya gibi, İsmail Elibol gibi siyaset piyasasında karşılığı olan genç ve popüler markaları ile, A.Kadir Akcan ve Kemalettin Yılmaz gibi TBMM tecrübesi olan isimleri bulunan bir parti.

 

Kısacası, aldığı oya göre, özgül ağırlığı daha fazla olan bir siyasi hareket MHP.

 

Afyonkarahisar siyasi coğrafyasında çabuk yeşerebilen, vatandaşların oy vermekte zorlanmayacağı bir parti.

 

Bir bakıma iç Anadolu ili sayılan Afyonkarahisar’ın, milliyetçi muhafazakar Afyonkarahisar’ın tarihinde –1999 seçimlerinde- birinci olarak seçimi kazanmış, parlamentoya 3 vekil birden gönderebilmiş bir siyasi hareket, birçok ilçede belediyeyi kazanmış yada kaybetmiş ama mutlaka yerelde ve genelde temsil edilmiş bir seçmen alışkanlığı ile bu seçimlere en heyecanla bakan bir camia MHP camiası.

 

Bu nedenle 2015 seçimlerinin sonuçları hakkında yorum yapabilmek için, seçim süresince MHP’nin hamlelerini iyi analiz etmek gerekir diye düşünüyorum.

 

MHP’nin bu seçimde milletvekili sayısını eksiltmeyen tek parti, artırma kapasitesi olan bir iki partiden birisi olacağı muhakkak.

 

Tabi bunun da bir şartı var.

 

O şart ise, 2014 yerel seçimlerinde olduğu gibi doğru adaylarla ve ekip şuuru hareket etme zorunluluğu.

 

2014 seçimlerinde en popüler adayları bulan ve camia olarak onlara sahip çıkan MHP seçim süresi boyunca artan trendi ile seçimlerin –kaybetmiş gibi görünse bile- kazanan partisi olmuştu. Hatta seçim bir hafta sonra yapılsa neredeyse il belediyesini bile kazanması muhtemeldi.

 

Yani yeni yüzlerle, vatandaşa dokunarak yapılan bir ekip çalışması başarıyı getirmişti.

 

Yerel televizyonları, sosyal medyayı ve açık hava reklam alanlarını iyi kullanmışlardı.

 

Ve en önemlisi Afyonkarahisar siyasi gündemini oluşturan parti olup, siyaseti domine eden bir ekip olarak başkaların yaptığını konuşan değil, yaptıkları konuşulan bir propaganda dönemi geçirmişlerdi.

 

Şimdi aynı ekip yine MHP’de bulunuyor ve aynı başarıyı artırarak elde etmeleri işten bile değil.

 

Yalnız burada bir handikapları var.

 

O da önümüzde yapılacak olan İl Kongresi ve ardından yapılacak MHP Büyük Kurutayı.

 

Her şey bu kongrelere bağlı. Çünkü MHP’de AKP gibi genel merkezin her istediğinin olduğu bir  ortam yok.

 

Bir bakarsınız İl Kongresinde Genel Merkezin hiç istemediği bir tablo çıkabilir, ardından da 21 Mart Kongresinde genel başkan bile değişebilir.

 

Yani MHP için liste-toto oynayanların bu iki kongreyi de hesaba katmaları gerekir.

 

Bu kongrelerde kaybeden siyasete veda eder, kazanan ise yola devam eder.

 

O sebeple 7 Haziran 2015 seçimlerinde MHP’nin kaç vekil ile TBMM’de temsil edileceğini görmek için MHP Afyonkarahisar İl Kongresi’ni iyi takip etmek gerekir.

 

Bakalım kongreyi, 2014 yerel seçimin başarısının mimarları, Tunceli’de bölücülere meydan okuyan Devlet Bahçeli’nin taraftarları mı kazanacak, yoksa “2014 seçimlerinde Fatih Çetinkaya aday olmamalıydı”, “yerel seçimlerde Türkiye genelinde 2 haneli rakamlarda belediye başkanlığı kazanan tek teşkilat olan MHP İl Teşkilatı başarısızdır” diyen,  “2012 büyük kongresinde Koray Aydın MHP Genel Başkanı olmalıydı” diyenler mi kazanacak?

 

Bu nedenle MHP İl Kongresi geçen hafta AKP’nin yaptığı il kongresi gibi, formalite bir kongre değil, MHP’nin ülke siyasetinde yapacağı doğumun sancılarının hissedildiği bir kongre olacaktır.

 

Bu nedenle Afyon için kongre vakti, MHP için iktidar vakti olabilir, yada MHP seçim öncesi yaşayacağı bir karışıklık ile ciddi sorunlar yaşayabilir.

 

Bundan sonra Afyonkarahisar’ın da, Türkiye’nin gündeminde yoğun bir şekilde MHP olacak. Bu yüzden MHP hakkında yazılacak daha çok şey var.

 

Önümüzdeki haftadan itibaren yazmaya devam edeceğiz.

 

Şimdilik bu kadar..

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır