passo
MHP VE 1999 RUHU

MHP VE 1999 RUHU

Tarih: 18 Nisan 1999.   Türk halkının önünde 3 sandık konulmuştu.   Nedeni ise, Haziran 1998’de ANASOL-D Hükümeti olarak bilinen 55. Hükümet‘in Başbakanı Mesut Yılmaz ile bu hükümeti dışarıdan destekleyen Cumhuriyet Halk Partisi  Genel Başkanı Deniz Baykal arasında yapılan görüşmeler sonunda varılan mutabakatla, Aralık 2000’de yapılması gereken milletvekilliği seçiminin yerel seçimlerle birleştirilerek 18 Nisan 1999 tarihinde yapılmasının kararlaştırılmış olması idi. […]

Tarih: 18 Nisan 1999.

 

Türk halkının önünde 3 sandık konulmuştu.

 

Nedeni ise, Haziran 1998’de ANASOL-D Hükümeti olarak bilinen 55. Hükümet‘in Başbakanı Mesut Yılmaz ile bu hükümeti dışarıdan destekleyen Cumhuriyet Halk Partisi  Genel Başkanı Deniz Baykal arasında yapılan görüşmeler sonunda varılan mutabakatla, Aralık 2000’de yapılması gereken milletvekilliği seçiminin yerel seçimlerle birleştirilerek 18 Nisan 1999 tarihinde yapılmasının kararlaştırılmış olması idi.

 

Bu sandıklardan, birincisi genel seçim sandığı, ikincisi ise belediye başkanlığı sandığı ve üçüncüsü de il genel meclisi sandığı olarak seçmenin önüne getirilmişti. Bu sandıklara, muhtarlık ve büyükşehir belediyesi olan yerlerde ilave edilen 2 sandığı da ilave edersiniz sandık sayısı toplam 5 hatta 6’yı bulmuştu.

 

Milliyetçi Hareket Partisi o zamanlar Mecliste değildi. Hatta o güne kadar hiçbir seçim, barajı tek başına aşıp TBMM’de parti olarak grup kuramamıştı.

 

MHP’nin efsane lideri, Türk Dünyasının Başbuğ’u Alparslan Türkeş’in 4 Nisan 1997 vefatından sonra göreve gelen Dr. Devlet Bahçeli yönetiminde ilk defa ve tek başına bu seçimlere giriliyordu.

 

Bölücübaşı Öcalan’ın ABD tarafından paketlenip, Ecevit Azınlık Hükümetine teslim edilerek İmralı’ya yerleştirildiği yıllardı.

 

Bundan tam 15-16 yıl önceydi.

 

* * *

 

İşte bu şartlarda tüm Türkiye gibi Afyon’da seçim sath-ı mailine girmiş, Apo’yu teslim alan DSP Türkiye’de revaç görmekte, ANAP muhalefette olmanın hırsı, DYP yeni hırslı lideri Tansu Çiller’in şahin duruşu ve 28 Şubat mağduru kapatılan Refah Partisinin yerine kurulan Fazilet Partisi’nin –sürekli mağdur olan- adayları meydana inmişlerdi.

 

Ortalığın aday kaynadığı vakitler o vakitler. Belediye Başkanı adayları, İl Genel Meclisi adayları, Milletvekili adayları, belediye meclis, muhtarlık adayları her tarafta kol geziyordu.

 

İşin içinde mahalli seçim olunca, 3 seçim sandığının içerisinde en çok belediye başkanlığı mücadelesi göze çarpmakta idi.

 

İşte bu şartlarda seçime girildi tüm Türkiye’de ve Afyon’da..

 

O zamanlar Afyon, henüz Afyonkarahisar ismini dahi almamıştı.

 

* * *

 

Yapılan seçimler sonucu, 19 Nisan 1999 sabahı, Türkiye’de solun birinci partisi DSP, ondan az bir farkla da sağın birinci partisi ise MHP oldu.

 

Afyon’da ise Milliyetçi Hareket Partisi geçerli olan toplam 351 bin 420 oyun 98 bin 403’ünü alarak % 28 gibi bir oy oranı ile il genelinde birinci parti çıkmıştı.

 

O zamanlar 7 olan milletvekili sayısının 3’ünü kazandı MHP.

 

MHP adına, Dr. Mehmet Telek, Doç. Dr. Müjdat Kayayerli ve Prof. Dr. A. Kadir Akcan TBMM’de Afyon Milletvekili olarak görev yapmak üzere mazbatalarını aldılar.

 

Belediye Başkanlıklarında ise MHP, Merkez ilçe dahil birçok belediye başkanlığı kazandı. İl Genel Meclisinde geçerli olarak kullanılan toplam 362 bin 68 oyun 103 bin 529’unu alarak % 28,5 ile İGM’de en büyük grup oldu.

 

MHP adeta sandıkları patlatmıştı.

 

Zafer büyüktü. Başarı hikayeleri yazılmaya, siyasetin yeni aktörleri tanınmaya başlamıştı.

 

* * *

 

Tabi süreçlere bir günde gelinmemişti.

 

1997-1998 yılları arasında Milliyetçi Hareket Partisi Afyonkarahisar’da efsane başkan İsmail Alpata ile büyüme sürecine girmiş, daha sonra 15 Mayıs 1998’de bu görevi Aziz Aslan’a devretmişti.

 

Aziz Aslan o zamana kadar çok fazla ön planda olmayan, partisi ne görev verirse onu layıkıyla yapan birisiydi. İşin vitrinine değil, mutfağına geçti. Adayları halka servis etti. MHP o seçimde, Aziz Aslan’ın il başkanlığı yönetiminde, tüm aday adayları ile köy köy, kasaba kasaba dolaşarak bu zafere imza atmışlardı. İl başkanının değil, adayların ön planda olduğu tüm seçimleri MHP kazandı. Vatandaş adaya oy veriyordu. Ona dokunmak, onunla temas etmek istiyordu.

 

İl yönetimi bunu başarmıştı. Sahada MHP’nin adaylarının ismi ve MHP’nin adı konuşuluyordu. Milletvekilliğine aday olan tüm aday adayları, henüz liste açıklanmadan hep birlikte tüm ilçeleri en az 3 defa birlikte dolaşmış, “sıralama nasıl olursa olsun, yine hep beraber çalışacağız” diyerek söz birliği etmişlerdi.

 

Nitekim herkes bu sözünü tuttu.

 

MHP’nin sıralaması akademik olarak tersten başlasa da, bu zaferin mimarı olan Dr. Mehmet Telek en başta olmak üzere merkez ilçenin MHP rengine boyanmasında büyük katkıda bulundu. Burada Türk Ocağı Başkanlığı süresince Afyonkarahisar’da Türk Milliyetçiliğinin büyümesinde büyük katkısı olan Dr. Mehmet Telek’in fedakarca çalışmaları asla unutulmaz. Unutulmamalıdır da.

 

Ayrıca bu başarıyı getiren diğer bir etken de birlik ve beraberlikti.

 

Birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır düsturu ile hareket edilmişti.

 

Kimse sıralamasından dolayı kimseye kızmadı, kimseye küsmedi, davaya darılmadı.

 

Listeye giremeyenler başka partiler için oy istemedi. İhanet o günlerde mubah değildi.

 

Asıl olan davaydı, MHP idi. Lider, teşkilat ve doktrin gerçekten tartışılmazdı.

 

Herkes “bir oy fazla nasıl alabiliriz” diyerek o oyun peşine düştü.

 

Ve sonuçta 1999 ruhu ortaya çıktı. Tıpkı bu topraklarda 1922’de yeşeren Kocatepe ruhu gibi, 1915’te Çanakkale’de yazılan Çanakkale ruhu gibi..

* * *

 

Bugün Çanakkale’nin 100 ncü yılında, Kocatepe’nin 93 ncü yılında Türkiye’nin bölünmeden, parçalanmadan, bölücü teröre ve dış güçlere karşı milli olarak durabilmesi için bu ruha tekrar ihtiyaç var.

 

Bunun için, mecliste güçlü bir  MHP grubuna ihtiyaç var. Anayasayı kafasına göre değiştirmek isteyenlere karşı durmak için, Türk Milliyetçilerinin güçlenmesine fazlası ile ihtiyaç var.

 

2014 seçim sonuçlarına bakarsak, MHP için bu ruh şu anda ayak sesleri ile tekrar geliyorum dediğini görebilirsiniz.

 

Özellikle yaşadığımız coğrafyada, Afyonkarahisar’da, 1999’da 103 bin oy ile % 28.5 oran ile kazanılan İGM oylarında, son yapılan 2014 seçimlerinde 132 bin 705 oy ile % 30.71 oy oranı yeniden yakalanmış. Afyonkarahisar milliyetçi iktidar için üzerine düşeni yapacağı sinyalini vermeye başlamış.

 

Hatta oy hem sayısal olarak hem artmış, hem de oransal olarak MHP yukarı çıkmış.

 

Diğer taraftan 1999 ruhunun baş aktörleri yeniden sahnedeler. Bugün efsane başkan Alpata’nın yaptığını Aziz Aslan yapıyor ve hafta sonunda kongrede görevini devrediyor.

 

Bana gelen son duyumlara göre, o zaferin mimarları Mehmet Telek ve İsmail Alpata ile birlikte Aziz Aslan ve arkadaşları bugün yeni bir 1999 ruhu ve zaferi yaratmak için kongrede Raşit Demirel ile bunu yeniden başlatmak istiyorlar. Yanlarında geleceğin başkanı Fatih Çetinkaya, MHP’nin geleceği Mehmet Parsak, 2014 zaferinin mimarı Alper Yağcı, tecrübeli isim Ulvi Yaman başkan ve yeni yüzlerle birlikte bu yola çıkan ekibe destek olacaklar.

 

Bakalım hafta sonu MHP delegesi yeni bir zafer için yola çıkan bu ekibe vize verecek mi, yeni bir 1999 ruhunun fitilini ateşleyebilecek mi?

 

Pazar günü hep birlikte göreceğiz.

 

Şimdiden hayırlı olsun.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır