passo
“MHRS ile hastanede bekleme süresi kısalacak”

“MHRS ile hastanede bekleme süresi kısalacak”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) Koordinatörü Sümeyye Yetmen konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Yetmen Merkezi Hekim Randevu Sistemi ile ilgili bilgiler verdi. Merkezi Hekim Randevu Sistemiyle ilgili açıklamada bulunan Yetmen, “Merkezi Hekim Randevu Sistemi, vatandaşların Sağlık Bakanlığına bağlı ikinci […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) Koordinatörü Sümeyye Yetmen konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Yetmen Merkezi Hekim Randevu Sistemi ile ilgili bilgiler verdi.
Merkezi Hekim Randevu Sistemiyle ilgili açıklamada bulunan Yetmen, “Merkezi Hekim Randevu Sistemi, vatandaşların Sağlık Bakanlığına bağlı ikinci ve üçüncü basamak hastaneler ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri için 182 MHRS Çağrı Merkezini arayarak canlı operatörlerden kendilerine istedikleri hastane ve hekimden randevu alabilecekleri bir uygulamadır. Uygulamanın amacı sağlık hizmetlerinin sunumunda kaliteyi arttırmak, vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak, hasta memnuniyetini arttırmak, sağlık kurumlarının randevu ile çalışma ve hizmet verme kalitesini arttırmak, hastanelerde bekleme sürelerini kısaltmak ve çok erken saatlerde oluşan bekleme sıralarını ortadan kaldırmaktır. Bu sistem gelmeden önce randevu ile bakılmak zordu. Randevu almadan hastaneye gidildiği için polikliniklerin önünde bekleyen hastalardan dolayı sıra ve kuyruklar oluşmaya başlamıştı. Sağlık Bakanlığı bu durumun önüne geçebilmek için böyle bir sistemi hizmete sokmuştur” şeklinde konuştu.
“Randevular telefon, internet üzerinden ve mobil uygulamalar ile oluşturulabilir”
MHRS ile en erken 1, en geç 15 gün sonrasına istenilen hekime istenildiği saatte randevu alınarak muayene olunabileceği bilgisini paylaşan Yetmen, “Randevular telefon, internet üzerinden ve mobil uygulamalar ile oluşturulabilir. Randevu saatinden yarım saat önce vatandaşların hastaneye gelerek muayene barkodlarını almaları gerekmektedir. Ev, iş, ankesör ve cep telefonlarından 182 numaralı Sağlık Bakanlığı MHRS Çağrı Merkezi aranır. 182 numaralı telefonu arayan vatandaş tarafından çağrıyı karşılayan asistana randevu talebinde bulunulan vatandaşın T.C. kimlik numarası verilir. Asistan vatandaş bilgilerini doğrular. Vatandaş istediği hastane, poliklinik ve hekim bilgilerinden en azından hangi polikliniğe gideceğini asistana bildirdikten sonra, asistan uygun tarih ve saat dilimlerini vatandaşa iletir. Vatandaş seçimini yaparak randevusunu alır. İnternet üzerinden www.mhrs.gov.tr adresine girerek randevu al butonuna tıklanarak da randevu alınabilir. Gerekli bilgiler doldurulduktan sonra oluşturulan randevu bilgileri kişilere bilgi mesajı olarak gelmektedir. Ayrıca android, IOS gibi işletim sistemlerine sahip akıllı cihazlar için MHRS mobil uygulaması hizmete girmiştir. MHRS mobili cihazınızın kullandığı uygulamalardan ücretsiz olarak indirip randevu alma işlemleriniz için kullanabilirsiniz” diye değerlendirmede bulundu.
Alınan randevuların iptal da edilebileceği bilgisini aktaran Yetmen, “Vatandaşlar 182’yi arayarak veya internet üzerinden üye girişi yaparak aldıkları randevuyu iptal edebilirler. Aynı zamanda son 60 dakikaya kadar randevu iptali yapılabilir” dedi.
Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programında MHRS ile ilgili tüm detaylar konuşuldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır