passo
Mili İrade

Mili İrade

Son günlerde en sık kullanılan bir sözcük mili irade. Peki, nedir mili irade? Milet tarafından kullanılan ve hiçbir gücün etkileyemeyeceği güç, milli iradedir. Ülkemizde milli irade kör topal da olsa giderken hemen hemen her 10 yılda sekteye uğramış ve uğratılmıştır. Bir haftadır ülke gündemine yansıyan bir konu var. Hürriyet Gazetesinde Hande Fırat üst düzey bir […]

Son günlerde en sık kullanılan bir sözcük mili irade. Peki, nedir mili irade?
Milet tarafından kullanılan ve hiçbir gücün etkileyemeyeceği güç, milli iradedir.
Ülkemizde milli irade kör topal da olsa giderken hemen hemen her 10 yılda sekteye uğramış ve uğratılmıştır.
Bir haftadır ülke gündemine yansıyan bir konu var. Hürriyet Gazetesinde Hande Fırat üst düzey bir komutan ile söyleşi yapıyor. Gazetenin manşetinde ‘Karargah Rahatsız’ manşeti ile haber çıkıyor.
İsim açıklanmıyor ama büyük olasılıkla Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın anlattığı ve 7 maddelik neden rahatsızlık duyulduğunu belirten bir haber.

DARBELERİN KISA TARİHİ
Önce darbe ve darbe girişimlerini şöyle bir hatırlayalım:
27 Mayıs 1960 Darbesi… Başbakan Menderes ve iki bakan idam edildi.
12 Mart 1971 Muhtırası… Başbakan Demirel’e askerler ültimatom veriyor.
1980 Askeri Darbesi… Binlerce insan evinden işinde yurdundan edildi. Parlamenter sistem üç yıldan fazla bir süre askıya alındı. Onlarca genç idam edildi.
28 Şubat Süreci… Necmettin Erbakan’ın başbakan, Tansu Çiller’in ise dışişleri bakanı olduğu 28 Şubat 1997 tarihinde toplanan Milli Güvenlik Kurulu’nun irticaya karşı başlattığı ordu ve bürokrasi merkezli bu süreç, post-modern darbe olarak da adlandırılmıştır.
27 Nisan e-muhtırası… 27 Nisan 2007 tarihinde, saat 23:20’de Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan basın açıklaması ile Türkiye Cumhuriyeti devletinin, başta laiklik olmak üzere, temel değerlerinin aşındırılmakta olduğu belirtilmiştir.

FETÖ’CÜLER YARGI ÖNÜNDE
15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi İstanbul’daki boğaz köprülerinin askerler tarafından kapatılmasıyla patlak verdi. Başkent Ankara’da F16 uçakların alçak uçuşları ve helikopter seslerinin duyulmasıyla gerilim arttı. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok şehirde tanklar sokaklara indi. Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Başbakan Binalı Yıldırım, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve mevcut bakanlar, canlı yayınlara telefonla bağlanarak halkı sokağa çıkmaya davet etti. Ülkenin tüm hücrelerine kadar sinsice giren FETÖ’cüler şimdi yargı önünde hesap vermeye başladı.

ATILAN BAŞLIK MANİDARDIR
Peki, halk oylaması öncesi bu haber ve Genelkurmay’ın bu açıklamaları ne anlama geliyor?
Açıklamalara bakıldığında, bu zamana kadar yapılan eleştirilere verilen yedi yanıttan oluşuyor aslında. Ama bunu özel bir röportaj olarak verilmesi ve gazetenin farklı manaya getirecek başlık atması, ‘ne oluyoruz’ sorusunu sormamıza sebep oluyor.
Bir başka sorulması gereken soru şu: Bu haber kimin işine yarıyor? Dahası 28 Şubat arifesinde yayınlanması da manidardır.
Böylesi haberler ile kafa karıştırmak doğru değildir.
Çünkü bu asker bizimdir. Bu askerler içerde ve dışarıda yiğitçe mücadele etmekte ve şehit olmaktadır.
Günümüzde dört bir tarafımızda sancı ve sıkıntılar var. İşte Suriye, İşte PKK terör örgütü, işte IŞİD terör örgütü ve işte FETÖ terör örgütü.
Bunların hepsinin altında ABD yatmıyor mu?

MİLLİ İRADEYE SAHİP ÇIKMAK LAZIM
Unutmayalım ki…
Darbe ve darbe girişimleri ABD ve diğer dış güç kaynaklıdır.
Darbe veya darbe girişimi her zaman ülkeyi en az 10 yıl geriye götürür.
Darbe ve darbe girişimleri milli iradeye karşı yapılır.
Darbe sonrası er geç darbe ve darbeciler yaptıklarının hesabını verir.
Sağ iktidarlara karşı gibi yapıldığı algılanan darbeler sonrası(15 Temmuz FETÖ darbesi istisna)sağ daha güçlenir ve sol düşüncenin kanadı kırılır.
Tek kanatlı kuş uçmaz. Uçamaz.
Bu arada, mili irade milletvekilleri aracılığı ile TBMM’ye yansır. Yurdun her il ve bölgesinden gelen milletvekili (seçim sistemi aksaklıklarına rağmen) milli iradeyi temsil eder.
Yasa yapar, gensoru yoluyla hükümeti denetler… Sözlü ve yazılı önergeler ile bakanlar ve yönetenleri denetler.
Bu yüzden milli iradeye sahip çıkmak lazım.
Milli iradeye sahip çıkmak; demokrasiye parlamenter sisteme, hukuka sahip çıkmakla olacaktır.
Mutlu ve aydınlık yarınlara…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır