passo
Millet İttifakı Güney’de sınıfta Kaldı

Millet İttifakı Güney’de sınıfta Kaldı

Güney Beldesinde seçim sandıkları açılması esnasında bir sandık başında sonuçları alıyoruz. İlk 20 oy sayıldığında 11 Ak Parti 9 BBP adayına oy çıkıyor.Diğer adaylara tek bir oy dahi yok.O esnada Jandarma ekibi sandığın başına geliyor.Bağırarak parti temsilcilerinin dışında herkesi dışarı çıkıyor.Doğal olarak bizde çıkıyoruz ve sonuçları dışarıda beklemeye başlıyoruz.Bu sırada bir gazeteci arkadaş sandık başında […]

Güney Beldesinde seçim sandıkları açılması esnasında bir sandık başında sonuçları alıyoruz. İlk 20 oy sayıldığında 11 Ak Parti 9 BBP adayına oy çıkıyor.Diğer adaylara tek bir oy dahi yok.O esnada Jandarma ekibi sandığın başına geliyor.Bağırarak parti temsilcilerinin dışında herkesi dışarı çıkıyor.Doğal olarak bizde çıkıyoruz ve sonuçları dışarıda beklemeye başlıyoruz.Bu sırada bir gazeteci arkadaş sandık başında sosyal medyadan canlı yayın yaptığı için hakkında tutanak tutuluyor.

Sonuçların analizi
Bahçede beklerken tek tek sandıkların sonucu geliyor. Sonuçlar geldikçe Ak Parti gurubunda alkışlar ve sevinç gösterileri oluyor.Özellikle Çalışlar sonuçları geldiğinde belli oluyor ki AKP adayı Erol Karabacak bu seçimi farklı kazanacak.
Sonuçta öyle oluyor.1021 oy alan AKP adayı 504 oy alan BBP Adayı Süleyman Çağlar’a fark atıyor.
Şimdi diğer partilerin oy sayısını da verelim.
CHP 29
İYİ Parti 23
Gelecek Partisi 17 Yeniden Refah 7 Saadet 4 TKP 1
Kullanılan oy1704 ve Geçersiz oy sayısı ise 103
Türkiye de tek bir belde Güney Beldesinde yapılan bu seçim sonuçlarını nasıl okumak lazım?
Hani anketlerde cumhur ittifakının oylarının düştüğü gündeme geliyordu ya. Bu sonuçlar anketleri yalanlıyor mu?
Seçim öncesi analiz yaparken her daim bir şey söyledim. Bu seçim Çağlar ve Karabacak arasında geçer.Diğer partilerin ve adayların etkisi olmaz.AK Parti adayı kazanırsa bunu bir zafer havasına sokulmaması gerekir.BBP kazanırsa da ‘Ak Parti ye ders verildi’ havasına girilmeden çıkan sonuçları kabullenmek en mantıklısıydı.
İşte kaybetti kazandı dışında bakmak lazım bu çıkan oylara…
Bu sebeple son yapılan seçimlerde alınan oyları hatırlatmak istiyorum.

Afyon sağın Kalesi
Sinanpaşa İlçesinde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde
Recep Tayyip Erdoğan yüzde 75
Muharrem İnce yüzde 12
Kalan oyları ise diğer cumhurbaşkanı adayları almıştı.
Afyon geneline baktığımızda ise
Erdoğan’ın oy yüzdesi 68 olmuştu.
Afyonkarahisar milletvekili sonuçlarında ise Ak Parti yüzde 55 MHP yüzde 14 oy almıştı.
Yerel seçimlerde benzeridir..CHP merkez dahil 18 ilçeden sadece Dazkırı ve İhsaniye yi alabilmişti.48 beldeden ise yalnızca Yeşilçiftlik ve Dereçine.
Yani açık ve net olarak söyleyecek olursak Türkiye de en fazla cumhur ittifakının oy aldığı bir il ve yine cumhur ittifakının güçlü olduğu bir ilçenin beldesinde yapılan seçimin sonuçları bugün için değildi bana göre.
.Yerel seçimde adı üzerinde yerel unsurlarda etkili olur.Adayın çevresi akraba ve hısımları oy akışına önemli katkı sağlar.
Ötesi tek bir yerde yapılan seçim olmasından dolayı iktidarın bu beldeye abanması tüm kaynakları aktarması beşikteki çocuğa bile tablet dağıtması bakanların vekillerin kararğah kurması oy tercihinde etken olduğunu da görmek lazım.
Ülkedeki ekonomik gelişmeler tarım ve hayvancılık merkezi olan Güney seçmeni demek ki yarıdan fazlası bu krizden etkilenmemiş.
Verilen vaatlere inanmış ve iktidarın yanında saf tutmuş.

Üye ama partisine oy vermeyen seçmen
Burada asıl dikkatimi çeken konu diğer siyasi partiler.
6 siyasi parti veya adayı geçersiz sayılan oy kadar bile oy alamadı.
Tabi iki BBP Adayına muhalif seçmenin yüklendiği bir gerçek. Bunu görüyoruz. Fakat CHP nin 29 oy alması ilginç. Partinin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Kadın Kolları Genel Başkanı, Milletvekili,İl Başkanı yönetimi Güneyde ama bu çalışma sandığa yansımamış.
Gelecek Partisinin Genel Başkanı Davutoğlu geliyor aldığı oy 17. Önceki seçimlerde CHP nin Güney Beldesindeki oyu 80/90 civarında idi.
Yine İYİ Parti Gelecek Partisi ve diğerlerinin Güney Beldesindeki üye sayısına baktığınızda anlıyoruz ki seçmen üyesi olduğu partiye oy vermemiş.

İttifak elzemdir
Şimdi ittifakın bu sonuçlardan bir ders alması lazım.
Böylesi küçük beldelerde güç birliği yapması elzemdir. Ayrı ayrı seçimlere girip kalan yüzde 7 oyu arasında paylaşım olması o partilere bir yarar sağlamaz.Çünkü görüyoruz ki AK Parti MHP ittifakı ve BBP nin aldığı oy oranı yüzde 90 ları aşıyor.
Bu seçimde Millet İttifakında yer alan partilerin milletvekilleri, yönetimi ve başkanları sınıfta kalmıştır. Bu siyasiler şapkasını önüne alıp düşünmelidir.
Cumhur ittifakı ise bu sınavdan başarılı çıkmıştır.
Sonuçların hayırlı olması diliyorum…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır