passo
“Milli değerlere saygılı olmalıyız”

“Milli değerlere saygılı olmalıyız”

Basın Odası programına canlı telefon bağlantısıyla katılan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, “. Milli değerlere saygılı olmalıyız. İktidar milli değerlere saygılı değildir” şeklinde konuştu.  Gün FM’de yayınlanan Basın Odası dinleyicileriyle buluştu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına her hafta olduğu gibi Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumcu olarak katıldılar. Programda […]

Basın Odası programına canlı telefon bağlantısıyla katılan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin,. Milli değerlere saygılı olmalıyız. İktidar milli değerlere saygılı değildir” şeklinde konuştu.

 Gün FM’de yayınlanan Basın Odası dinleyicileriyle buluştu.

Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına her hafta olduğu gibi Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumcu olarak katıldılar.

Programda ilk olarak bedelli askerlik konusu değerlendirildi.

“Askerlik insana değer katan çok önemli bir görevdir”

Siyasilerin çevresindeki askere gitmeyen kişilerin uzun süredir bu konuyla ilgili taleplerini ilettiklerini kaydeden Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Bu kişilerin yanı sıra gerçekten eğitim ve işleri dolayısıyla askere gidememiş kişiler de var. Bunlar da bu yasadan faydalanacaklar. Ama bu yasanın siyasilerin çevresindeki askere gitmemiş olanlar için çıktığını söyleyebiliriz. Bedelli askerlik bu dönemde kalkındırılan işadamlarının çocuklarını kurtarmak için çıkarılmıştır. Bu yasa çıktı diye askerliğini yapanlar üzülmesin. Askerlik insana değer katan çok önemli bir görevdir. Bizde askere gitmeyene büyümüş gözüyle bakılmaz. Bazı yerlerde kız bile vermezler. Örneğin engelli bireyler için yılda bir kez yapılan temsili askerlik uygulamasında bu kişilerin nasıl mutlu olduklarını gözlemliyoruz. Hem engellilerimiz, hem aileleri çok gurur duyuyorlar. Askerlik Peygamber ocağıdır. Askerlik hatıraları bile güzeldir. Bedelli yapanlar aynı bankaya para yatırdıklarına devrem mi diyecekler? Bunlar sosyal medyada da hicvediliyor. En güzeli bedelliden faydalananların bir gün dahi askerlik yaptırılmamasıdır. Temsili askerlik yapanlar bir gün dahi olsa bu üniformayı giyip, asker oluyorlar. Bedelli yapanlar ise hiç asker olamayacak” diye konuştu.

“Türkiye kısa süre içerisinde asker sayısını azaltıp, etkin askerlik sürecine geçmelidir”

Genelleme yapılamasa da bedelliden yararlanacak kişilerin askerlik yapsalardı aynı tip askerliği yapmayacaklarını belirten Gazeteci Polat Yılmaz, “Ya Orduevlerinde, ya Karargâhta, ya sahil kenarlarındaki birliklerde görev yapacaklar. Ben daha kanun çıkmamışken bedelli çıkmalı, zorunlu askerlik de kaldırılmalı demiştim. Artık dünya değişti. Asker tam bir savaş makinesi olmalı, kullandığı silahları daha etkin kullanmalı. Belki silah geliştirmeli. Yarısı acemi birliği, yarısı izin, yarısı usta birliği derken bir gürültü içinde geçip giden askerlikten ne yapana, ne de devlete fayda var. Türkiye kısa süre içerisinde asker sayısını azaltıp, etkin askerlik sürecine geçmelidir. En iyi silahları, en kalıcı askerler tasarlar. Belli süre askerlik yapanlar bu işleri bilmezler. Bugün sayıdan öte kalite önemlidir. Tam donanımlı, iyi yetişmiş bir asker binlerce askerden daha iyi işler yapar. Ben bu nedenle bedellinin çıkmasından yanayım” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Bedellinin sık çıkması toplumdaki adalet duygusunu zedeler”

Yasaların herkes için olduğunu söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca, “Yasada 20 yaşına gelmiş her Türk genci askerlik yapar deniliyor. Arada bir de yasa çıkarıp parası olanlar gitmese de olur diyorsun. Yani garipler gitsin, anaları ağlasın. Ama varlıklı ailelerin çocukları gitmese de olur. Böyle bir adaletsizlik olmaz. Ben bedelli askerliğin çıkmasına karşı değilim. Ancak bu kadar sık çıkması toplumdaki adalet duygusunu zedeler. Türk ordusu milli bir ordudur. Bu ordu ile ülkemizi kurtardık ve Cumhuriyet’i kurduk. Türk ordusu daha sonra NATO ordusu haline geldik. Bu durumdan uzaklaşmamız lazım. Her Türk çocuğu mutlaka askerliğini yapmalıdır. Bu kısa olur, uzun olur. İhtiyaca göre bu belirlenmelidir. Orduyu bu kadar etkisiz hale getirmek doğru değildir” diye görüşlerini açıkladı.

Programın ikinci bölümünde Antalya’da yapılan Milli Eğitim şura toplantısında görüşülen konular değerlendirildi.

“Şimdi sıra Milli Eğitim’de”

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından organize edilen ve Antalya’da bir hafta süren Milli Eğitim şura toplantısında görüşülen kararlarla ilgili konuşan Gazeteci İsmail Akar, “Bu toplantıda görüşülen ilginç kararlar basına yansıdı. Mesela Yurttaşlık Bilgisi ve İnsan Hakları dersi kaldırılıyor. Osmanlıca seçmeli ders olarak sunuluyor. Turizm ve Otelcilik Liseleri’nde alkolle ilgili bazı uygulamalı derslerin kaldırılması şeklinde konular gündeme yansıdı. Ülkemizde adında Milli geçen iki bakanlık vardır. Biri Milli Savunma, diğeri ise Milli Eğitim Bakanlığı’dır. Milli Savunmanın gereği yapıldı. Şimdi sıra Milli Eğitim’de” diye konuştu.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin de programa canlı telefon bağlantısıyla katılarak konuya ilişkin değerlendirmede bulundu.

“Bu şura TURGEV şurasıdır”

Gün FM aracılığıyla Afyonkarahisarlılara selam ve saygılarını ileten CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, “Yapılan toplantı Milli Eğitim şurası olarak görülmemeli. Bu şura TURGEV şurasıdır. Bilal Erdoğan’ın Milli Eğitim bürokratları ile yapmış olduğu toplantıyı daha önce kamuoyu ile paylaşmıştım. Şimdi Bilal Erdoğan’ın Milli Eğitim yetkililerine vermiş olduğu talimatların parça parça nasıl yerine getirildiğini somut bir şekilde görüyoruz. Bu şurayı Milli Eğitim şurası olarak sunuyorlar. Ama yapılan şuranın milli bir yönünün olmadığını görmek mümkün. Çıkan kararlar çağdışıdır. Bugün Orta Doğu coğrafyasında bile vazgeçilen bazı uygulamaları dayatmak isteyen bir iktidarla karşı karşıyayız. AKP sürekli inanç alanımızı, duygusal alanımızı diri tutmaya çalışıyor. Bunu diri tutarak yaptıkları yolsuzlukları kapatmaya çalışıyorlar. Ama bunun mümkün olmayacağını dinleyicilerimizle paylaşmak isterim. Milli değerlere saygılı olmalıyız. İktidar milli değerlere saygılı değildir” şeklinde konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır