passo
Müftü Kazancı Gün FM’in konuğu oldu

Müftü Kazancı Gün FM’in konuğu oldu

Gün FM’de İlahiyaçı-Eğitimci Lokman Özkul’un hazırlayıp sunduğu Cuma Sohbeti programına Afyonkarahisar İl Müftüsü Sinan Kazancı konuk oldu. Programda 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bu konu işlendi. “Yüce dinimiz İslam’a göre insanı değerli ve önemli kılan, onun insana, hayata ve varlığa bakışıdır” diyen Kazancı, “Zira insan, ırkını, rengini, coğrafyasını ve fiziksel özelliklerini seçme imkânına sahip […]

Gün FM’de İlahiyaçı-Eğitimci Lokman Özkul’un hazırlayıp sunduğu Cuma Sohbeti programına Afyonkarahisar İl Müftüsü Sinan Kazancı konuk oldu. Programda 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bu konu işlendi.
“Yüce dinimiz İslam’a göre insanı değerli ve önemli kılan, onun insana, hayata ve varlığa bakışıdır” diyen Kazancı, “Zira insan, ırkını, rengini, coğrafyasını ve fiziksel özelliklerini seçme imkânına sahip değildir. Dolayısıyla genetik nedenler, hastalıklar, çevresel faktörler, doğal afetler, savaşlar, kazalar gibi çok farklı nedenlerle ve çoğunlukla kişinin iradesi dışında gerçekleşen engellilik, insanın değerini asla eksiltmez. Nitekim Yüce Rabbimiz, Hucurat Suresi 13. ayetinde insanlar için en temel değer ölçüsünün “takva” olduğunu beyan etmiştir. Takva, kulun Rabbine derin bağlılığını, çevresine karşı duyarlılığını ve sorumluluk bilincini ifade eder. Takvanın beşeri ilişkilere ve hayata yansıyan yönü ise başkalarının iyiliğini isteyebilmek ve bunun için çalışmaktır. İnsana insan olduğu için değer vermektir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Kendilerine fırsat verildiğinde engelliler her şeyi başarır”
“Kendilerine imkân ve fırsat tanındığında engelli kardeşlerimiz, çok başarılı işler yapmakta ve sosyal hayata önemli katkılar sağlamaktadırlar” diyen Kazancı, “Medeniyet tarihimiz bu anlamda nice güzel örneklerle doludur. Bu meyanda Peygamber Efendimizin yakın ilgisine mazhar olan birçok engelli sahabinin, yetenek ve istidatları kapsamında kamu görevleri üstlendiğini biliyoruz. Peygamberimiz onlara daima değer vermiş, engelli olduğu için sabırla ve azimle hayata tutunmaya çalışanları Allah katında birçok mükâfatla ve cennetle müjdelemiştir. O halde bize düşen görev, engelli kardeşlerimizin toplumsal ve kamusal hayatın içinde kendilerine yer bulmalarına zemin hazırlamaktır. Empati yaparak yaşadıkları zorlukları anlamaya çalışmaktır. Diğer yandan engelliliğe sebep olan savaşlar, afetler, kazalar, ihmaller, tedbirsizlikler konusunda da bilinçli, duyarlı ve sorumlu davranmaktır. Bu anlamda hepimizin mutlaka yapacağı bir şeyler olduğunu düşünüyor, bu gaye ve gayretle hareket ettiğimizde yarınlarımızın daha güzel olacağına inanıyorum. Bu vesileyle bütün engelli kardeşlerime, mutlu, huzurlu bir hayat diliyor, en kalbi selam ve muhabbetlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır