passo
Müftü Kazancı: “Ramazan ayı, paylaşım ayıdır”

Müftü Kazancı: “Ramazan ayı, paylaşım ayıdır”

Afyonkarahisar Müftüsü Sinan Kazancı Gün FM’de Gazeteci İsmail Akar’ın konuğu oldu. Kazancı Ramazan ayıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. “Ramazan ayı, Cenab-ı Hakk’ın biz kullarının affına ve mağfiretine vesile kıldığı müstesna zaman dilimlerinden bir tanesidir” diyen Müftü Kazancı, “Ramazan ayı, bir imtihan yeri olan bu dünyada kulluğumuzun ve acziyetimizin idrakinde ve farkında olarak hatalarımızdan pişmanlık duyup tevbe-istiğfar […]

Afyonkarahisar Müftüsü Sinan Kazancı Gün FM’de Gazeteci İsmail Akar’ın konuğu oldu. Kazancı Ramazan ayıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Ramazan ayı, Cenab-ı Hakk’ın biz kullarının affına ve mağfiretine vesile kıldığı müstesna zaman dilimlerinden bir tanesidir” diyen Müftü Kazancı, “Ramazan ayı, bir imtihan yeri olan bu dünyada kulluğumuzun ve acziyetimizin idrakinde ve farkında olarak hatalarımızdan pişmanlık duyup tevbe-istiğfar etmemiz için Cenab-ı Allah tarafından bizlere fırsat olarak sunulmuş mübarek bir aydır. Ramazan ayı, Kur’an ayıdır; bir yol gösterici, rehber ve kılavuz olan kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim bu ayda indirilmiştir. Ramazan ayı; okunan mukabeleler, hatimle kılınan teravih namazları vesilesiyle Kur’an’la daha fazla hem hal olunan, en önemlisi de bir ömre denk olan ve kendisinde Kur’an-ı Kerim’in indirildiği bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesini barındıran mübarek bir aydır. Kur’an’ı okumak, anlamak, yaşamak ve etrafımıza örnek olmak hepimizin görevi olmalıdır. Ramazan ayı, oruç ayıdır; “Ey iman edenler! Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki (oruç tutmak suretiyle kötülüklerden) korunursunuz.” ayet-i kerimesinde açıkça beyan edildiği üzere Ramazan ayının en önemli ibadeti hiç şüphesiz oruçtur. Oruç, Peygamber Efendimizin ifadesiyle “Bizi kötülüklerden koruyan bir kalkandır.” Oruç, dünya koşuşturmasında yorulan bedenlerimizin istirahat ettiği, daralan yüreklerimizin huzur bulduğu, geçim sıkıntısı çeken kardeşlerimizin haliyle hem hal olma imkânı bulduğumuz en önemli ibadetlerden bir tanesidir. Bu yönüyle bakıldığında oruç bir iç sorgulama, nefis muhasebesi ve empati kurma ibadetidir. Ramazan ayı, kardeşlik ayıdır. Vermiş olduğumuz zekât, fitre ve sadakalarımızla ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin varlığının farkında olduğumuz ve kardeşimizin bir yarasına merhem olma fırsatı bulduğumuz mübarek bir aydır” diye konuştu.

Afyonkarahisar’da Ramazan’a özel etkinlikler düzenlendi

Ramazan Ayı’nda Afyonkarahisar’daki tüm camilerde hem erkek hem de kadın vatandaşlara yönelik mukabele programlarının gerçekleştirileceğini belirten Afyonkarahisar İl Müftüsü Sinan Kazancı: “Afyonkarahisar İl Müftülüğü olarak vatandaşlarımızın bu mübarek ayı en iyi şekilde değerlendirmelerini ve bu ayın rahmet ve mağfiretinden istifade edebilmelerini sağlayabilmek amacıyla bir dizi faaliyet gerçekleştirmeyi planlamaktayız. Ramazanda daha fazla dolan camilerimizde her sene olduğu gibi bu sene de Ramazanın coşkusunu aynı safta omuz omuza vererek hep birlikte yaşayacağız. Ayrıca belirlenen bazı camilerimizde hatimle teravih namazı ve hatimle sabah namazı kılmak isteyen vatandaşlarımıza bu imkânı sağlayacağız. Yine bütün camilerimizde hem erkek hem de kadın vatandaşlarımıza yönelik mukabele programları gerçekleştirilecektir. TDV Afyonkarahisar Şubesi olarak, hayır sahiplerimizin yapmış olduğu hayırları ihtiyaç sahiplerine ulaştırma noktasında köprü vazifesi göreceğiz. Gerek camilerimizde gerekse yerel basında gerçekleştirilen irşat faaliyetlerimizle vatandaşlarımıza Ramazanı en güzel şekilde nasıl değerlendirebileceklerini anlatmaya gayret edeceğiz” dedi.

“Bizi aldatan bizden değildir”

İlimizde iki bini aşkın personeli bulunduğunu söyleyen Müftü Kazancı, “136 civarı personelimiz eksiktir. Önümüzdeki süreçteki atamalarla bu eksiklik tamamlanacaktır. Başkanlığımız aynı zamanda her yıl toplumumuzda bir farkındalık oluşturmak amacıyla Ramazan ayında işlenmek üzere bir ana tema belirlemektedir. Başkanlığımız tarafından 2022 yılı Ramazan teması “Ramazan Ayı ve Doğruluk” olarak belirlenmiştir. Bu itibarla doğruluğun, dürüstlüğün, istikametin üzerinde durulacak ve “Bizi aldatan bizden değildir.” buyuran bir doğruluk Peygamberinin ümmeti olduğumuza ve O’na layık bir ümmet olabilmenin yegâne yolunun istikamet ve doğruluk olduğuna vurgu yapılacaktır” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır