passo
“Muhakkak sahur yapın”

“Muhakkak sahur yapın”

Diyetisyen Emine Aşkın Gün FM’de katıldığı programda Ramazan ayıyla ilgili bilgiler verdi. “Ramazan ayı oruç tutanların günlük hayat akışlarında değişimlere neden olmaktadır” diyen Aşkın, “Yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülebilmesi için öğünlerin iyi planlanması ve öğünlerde her bir besin grubuna yer verilmesi önemli bir noktadır. Ramazan ayı boyunca sahur ve iftar olmak üzere 2 ana ve […]

Diyetisyen Emine Aşkın Gün FM’de katıldığı programda Ramazan ayıyla ilgili bilgiler verdi.

“Ramazan ayı oruç tutanların günlük hayat akışlarında değişimlere neden olmaktadır” diyen Aşkın, “Yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülebilmesi için öğünlerin iyi planlanması ve öğünlerde her bir besin grubuna yer verilmesi önemli bir noktadır. Ramazan ayı boyunca sahur ve iftar olmak üzere 2 ana ve bu öğünlerin arasına eklenmiş 1 ara öğün şeklinde beslenme gün içinde ihtiyaç duyacağınız enerji, protein, karbonhidrat, yağ gibi makro ve vitamin-mineral gibi mikro besin gruplarının alımını sağlamaya yardımcı olacaktır” diye konuştu.

“Açlık süresi yaklaşık 15 saat”

“Gün içinde uzayan açlık sürelerinin 15 saati bulması durumunu tolore edebilmek adına Ramazan ayı boyunca muhakkak sahur yapılması gerekmektedir” bilgisini aktaran Aşkın, “Sahura kalkılmaması ya da sahurda sadece su içilmesinin zararlı olduğu unutulmamalıdır. Çünkü bu beslenme tarzı yaklaşık 15 saat olan açlığı, ortalama 20 saate çıkarmaktadır” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır