passo
“Mustafa Kemal’siz bir Çanakkale Zaferi düşünmek imkânsızdır”

“Mustafa Kemal’siz bir Çanakkale Zaferi düşünmek imkânsızdır”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101.yıldönümü dolayısıyla bu konu değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler İsmail Akar, Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. “Tüm şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyoruz” Çanakkale Zaferi’nin 101.yıldönümünün tüm yurtta anıldığını belirten Gazeteci İsmail Akar, “Çanakkale Zaferi dolayısıyla il protokolünün […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101.yıldönümü dolayısıyla bu konu değerlendirildi.
Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler İsmail Akar, Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
“Tüm şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyoruz”
Çanakkale Zaferi’nin 101.yıldönümünün tüm yurtta anıldığını belirten Gazeteci İsmail Akar, “Çanakkale Zaferi dolayısıyla il protokolünün yayınladığı mesajlarda Atatürk’ün ismi az geçti. Notlarıma baktığımda Afyonkarahisar Valisi Hakan Yusuf Güner, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, CHP Milletvekili Burcu Köksal, CHP İl Başkanı Kemal Demirkırkan ile MHP İl Başkanı Raşit Demirel’in mesajlarında Ulu Önder Atatürk’ün isminin geçtiğini gördüm. Diğer protokol üyelerinin mesajlarında Ulu Önder Atatürk’ün ismini göremedim. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise Atatürk’ün Afyon’a gelişinin videosunu sosyal medya hesabından takipçileriyle paylaştı. Bu vesile ile tüm şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyoruz” şeklinde konuştu.
“Mustafa Kemal büyük bir asker ve komutandır”
Çanakkale’de dünyanın o zamanın en büyük devletlerine karşı büyük bir zafer kazanıldığını belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “Kazanılan zaferin komutanlarının başında 57.Alay Komutanı Mustafa Kemal Atatürk gelir. Mustafa Kemal’in orada kazandığı başarılar terfi almasına neden olmuştur. Alman İmparatorluğu’nun ortaklığından dolayı 5.ordunun başında bulunan Alman General Liman von Sanders’i anıp Mustafa Kemal’in adını anmamak abesle iştigal etmektir. Ne kadar zorlarlarsa zorlasınlar tarihin bir bölümünü yok sayamazlar. Mustafa Kemal büyük bir asker ve komutandır. Çanakkale’de büyük başarılar kazanmış, kurtuluşumuzun ve Cumhuriyetimizin mimarı Atatürk’ü böyle bir anmada nasıl yok farz edebilirler? Doğrusu bunu anlayamıyorum” diye değerlendirmede bulundu.
“Çanakkale’de Mustafa Kemal’in eşsiz kahramanlıkları vardır”
18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünü andığımız şu günlerde acı terör hadiselerinin meydana geldiğini kaydeden Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Bu yaşananlar bize Çanakkale Zaferi’nin öneminin altını daha fazla çizmemiz gerekliliğini ortaya çıkartıyor. Çanakkale Deniz Zaferi 18 Mart 1915’de kazandığımız bir zaferdir. İngilizlerin 8’e yakın zırhlısının bir kısmının batırılıp bir kısmının kullanılamaz hale getirilmesiyle daha sonra kara savaşları şeklinde devam etmiştir. Bu kara savaşlarında da ülkemizin kurucusu, Büyük Asker ve Devlet Adamı Mustafa Kemal’in eşsiz kahramanlıkları vardır. Çanakkale Zaferi dünya tarihinde kazanılmış en büyük zaferlerden biridir. Mustafa Kemal’siz bir Çanakkale Zaferi düşünmek ve anmak imkânsızdır” şeklinde görüşlerini açıkladı.
“Çanakkale Zaferi’nin tarihteki yeri çok önemlidir”
Çanakkale Zaferi’nin tarihteki yeri ve öneminin dünya tarafından vurgulandığını söyleyen Gazeteci Polat Yılmaz, “Bunu sadece bizler söylemiyoruz. Dünyanın önde gelen birçok devlet adamı ve tarihçileri de vurgulamışlardır. Yabancılar Çanakkale Savaşlarında Atatürk’ün önemine özellikle dikkat çekmişlerdir. Avustralyalı bir tarihçi, Atatürk olmasaydı biz Çanakkale Savaşı’nı kazanabilirdik demiştir. Gerçeği bilen insanlar Çanakkale Savaşı denince mutlaka Atatürk’e ayrı bir paragraf açıyorlar. Çünkü olması gereken de budur. Atatürk Çanakkale’de Alman General Liman von Sanders’e katılmayarak ciddi yararlılık göstermiştir. Bence Atatürk’ün Çanakkale Savaşı’nda ‘Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum” sözü ile Anzak annelerine seslenişi çok önemlidir” diye konuştu.
Basın Odası’nda ayrıca milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması ile AB ülkeleri ile vize serbestisi getirilmesi konuları da değerlendirildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır