passo
Mustan Emmi’nin delegeliği

Mustan Emmi’nin delegeliği

Yaklaşık bir ay kadar önce Sandıklı’da muhasebe ofisinde oturuyorum. Mustan Emmi geldi. Mustan Emmi, Emirhisar köyünden 70’li yaşları devirmiş, çocuk yaşlarda tarlada çalışmaya başladığından dinç görünüyor. Zaten yaşını soranlara ‘60 ı geçtik evlat’ der. Tarım Bağ-Kur’undan geriye dönük borçlanarak kredi çekip emekli oldu. Bu işlemleri sırasında tanıdım Mustan Emmi’yi. Cumhurbaşkanı Tayyyip Erdoğan’ı çok sever. Bu […]

Yaklaşık bir ay kadar önce Sandıklı’da muhasebe ofisinde oturuyorum.

Mustan Emmi geldi.

Mustan Emmi, Emirhisar köyünden 70’li yaşları devirmiş, çocuk yaşlarda tarlada çalışmaya başladığından dinç görünüyor. Zaten yaşını soranlara ‘60 ı geçtik evlat’ der. Tarım Bağ-Kur’undan geriye dönük borçlanarak kredi çekip emekli oldu. Bu işlemleri sırasında tanıdım Mustan Emmi’yi.

Cumhurbaşkanı Tayyyip Erdoğan’ı çok sever. Bu sevgiden dolayı ki tüm seçimlerde AKP’ye oy verir.

 

DELEGE NE İŞ YAPAR?

Mustan Emmi dedi ki:

– “Hafta sonu bizim partililer köye geldi. ‘Seni delege yazıyoruz’, dediler. Onlara soramadım, şimdi söyle bana, bu delege ne iş yapar?”

– “Bak Mustan Emmi. Delege partilerde 50-100 üye adına kongrede oy kullanır. Yani sen 50 üyeyi temsil ederek kimin başkan, kimin yönetici olacağını seçersin.”

– “Anladım, okuldaki sınıf başkanı gibi. Askerlikte çavuş gibi yani.”

– “Evet ona benzer bir durum işte.”

Çok keyifli olarak yanımdan ayrıldı.

 

BİZ DE GİTMEYELİM SANDIĞA

Pazartesi yine geldi. Surat asılmış:

– “Ya ben bu delege işini sordum soruşturdum. Yukarıdan sizin ilçe başkanı şu olacak diye emir gelecekmiş. Biz de gidip göstermelik olarak o kişiye oy verecekmişiz. Öyle seçim meçim de yok. Böyle şey olur mu! Tayyip Bey duyarsa bunların kulağını çeker. Duyuralım biz bu işi Tayyip bey’e.”

– “Yok Mustan Emmi, bu işi Tayyip Bey de biliyor. İçine sinmemiş senin belli ama bu iş böyle oluyor. Bak iki sene önce tek adaylığı kabul etmeyen birisi ilçe başkanı olmuştu Sandıklı’da. Bir süre başkanlık yaptıktan sonra onu alıverdiler görevden. Şimdiki başkan Cemil Hoca’yı atadılar. Şu anda AKP’de Afyon il başkanı ve yönetimi bile atanmış durumda.”

Kaşlarını çattı:

– “O zaman biz de delege olarak sandığa gitmeyelim. Protesto edelim. Hani köylerine su bağlanmayan, yolları yapılmayanlar seçim dönemi sandığa gitmezler ya. Biz de öyle yapalım. Kendileri seçsinler.”

Evet, AKP kongre hazırlığında. Tüm il ve ilçelerde tek liste halinde seçime gitmeye hazırlanıyor.

Demokrasi anlayışı böyle.

 

ÇÖL VE ELİBOL ARASINDAKİ GERGİNLİKLER

Söz Sandıklı’dan açıldı. Sandıklı ile devam edelim.

Bazı yayın organlarında gördüm. Belediye Başkanı Mustafa Çöl ile Önceki Başkan İsmail Elibol arasında sert tartışma olmuş.

Detaylar önemli değil. Yaşananlar hoş değil.

Seçim sonrası başkanlık koltuğu çiçekler sunularak iyi dileklerle devredilmiş ve devralınmıştı. Aradan geçen süre içinde ikilinin arasına Alman Dayı, Fransız enişteler girdi. İpler gerildi. Bu gerginlik Sandıklı’ya fayda getirmez.

Aracılar aradan çıkmalı meselenin çözüm yolları araştırılmalıdır.

Yoksa bu gerginlikler sürdükçe başkalarının ekmeğine yağ sürülür.

Mutlu ve aydınlık yarınlara…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır