passo
Nazmi Saatçi’nin yaşamı konuşuldu

Nazmi Saatçi’nin yaşamı konuşuldu

Gün FM’de ayda bir yayınlanan Geçmiş Zaman Olur ki isimli programın Temmuz ayı programı dinleyicileriyle buluştu. Araştırmacı-Yazar Hasan Özpunar ile Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in birlikte sundukları programda ismi ilimizde bir mahalleye verilen, Kıbrıs Şehidi Nazmi Saatçi’nin yaşamı konuşuldu. “Tarihe çok meraklıdır” Nazmi Saatçi’nin yaşamından söz eden Araştırmacı-Yazar Hasan Özpunar, “Nazmi Saatçi 1947 […]

Gün FM’de ayda bir yayınlanan Geçmiş Zaman Olur ki isimli programın Temmuz ayı programı dinleyicileriyle buluştu. Araştırmacı-Yazar Hasan Özpunar ile Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in birlikte sundukları programda ismi ilimizde bir mahalleye verilen, Kıbrıs Şehidi Nazmi Saatçi’nin yaşamı konuşuldu.

“Tarihe çok meraklıdır”

Nazmi Saatçi’nin yaşamından söz eden Araştırmacı-Yazar Hasan Özpunar, “Nazmi Saatçi 1947 yılında ilimizde dünyaya gelir. Babası Musa Saatçi Askeri Fabrika’da çalışmaktadır. İlkokulu evlerinin yakınındaki Gedik Ahmet Paşa İlkokulu’nda, ortaokulu ise Afyon Lisesi’nin orta kısmında okur. O yıllarda izcilikle uğraşır ve arkadaşlarının anlattıklarına göre liderlik özelliği olan biridir. Ortaokul son sınıfta iken Kuleli Askeri Lisesi’ne girebilmek için yoğun bir çalışma temposuna girer. O dönemde yıl sonunda bitirme imtihanları vardır ve Askeri Lise’ye girebilmek için direkt geçmek lazımdır. Tam o günlerde bir arkadaşının kaza geçirmesi sonucu bir dersin imtihanına giremeyen Nazmi saatçi Kuleli Askeri Lisesi’ne girme imkanını kaybeder. Bu durum onu çok üzer. Afyon Lisesi’ne devam ettiği 1961 yılında kendini tamamen spora ve okumaya verir. Tarihe çok meraklıdır. Tarihi romanları elinden düşürmez. Katıldığı bir güreş müsabakasında birinci olur. Yine aynı yıllarda pek çok arkadaşıyla ilimizde düzenlenen Planör kursuna katılır ve burada da öne çıkar. Onlarca kişinin arasından takım komutanı olarak görevlendirilir. O günlerde Talat Aydemir vakası sebebiyle pek çok Harp Okulu öğrencisinin okulları ile ilişiği kesilince yeni bir karar alınarak Askeri okullardan atılan öğrencilerin yerine düz liselerden öğrenci alınması kararlaştırılır. Bu karar Nazmi Saatçi için de bir dönüm noktası olur. Liseye geçişte bir imtihana katılamaması sebebiyle gidemediği Askeri okula artık gidebilecektir. Hayalleri gerçek olmuştur” şeklinde konuştu.

“İsmi şimdi bir mahallemizde yaşıyor”

Nazmi Saatçi’nin 1962 yılında İstanbul Kuleli Askeri Lisesi’ne kaydolduğunu söyleyen Araştırmacı-Yazar Hasan Özpunar, “Arkadaşlarının anlatımlarına göre üniformanın bu kadar yakıştığı bir kişi zor bulunur. Okulu bitirdiği 1965 yılında Tuzla Piyade Okulu’na tayini çıkar. 2 yıl burada görev yaptıktan sonra Şark görevini Erzurum Piyade Alayı’nda yapan Nazmi Saatçi daha sonra Kara Harp Okulu’nda tekamül kurslarını tamamlayarak başarıyla Komando Üsteğmen olur. Bolu Komando Okulu’nda yapılan bir kurs sırasında yak parmağından sakatlanır ve ameliyata alınır. Tam o günlerde Kıbrıs’ta yaşanan olaylar sonrası Rumların Türklere yönelik katliamları hız kazanmıştır. 20 Temmuz 1974 günü Barış harekatı’nın yapılacağı daha önceden birliklere bildirilir. Üsteğmen Nazmi saatçi ameliyat sonrası raporlu olmasına rağmen birliğine dönerek görev ister ve ısrarı neticesinde taburunun başında Kıbrıs’a çıkarma harekatına katılır. Üsteğmen Nazmi Saatçi Beşparmak Dağları’nda Dikoma Köyü yakınlarında Rum mevzilerine taarruz ederken 29 Temmuz 1974 günü şehit olur. Mekanı cennet olsun. İsmi şimdi bir mahallemizde yaşıyor” diye konuştu.

Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir ise Nazmi Saatçi’nin şahsında tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle andıklarını kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır